Pěstujeme na zahradě hlívu ústřičnou a další houby

20. 8. 2019

V současnosti lze pěstovat v domácích podmínkách více druhů hub. Přibývají i varianty pěstebních substrátů, které se v srpnu očkují houbovým myceliem. 

K pěstování hub lze dobře využít dřevo listnatých stromů, jehličnatých není vhodné. Hlíva ústřičná a další houby rostou pouze na dřevě listnáčů. O hlívě holubí  je naopak známo, že je schopna růst i na dřevě jehličnanů.

Hlíva ústřičná

Hlíva ústřičná, foto Pixabay

Dřevo by mělo být čerstvé, protože jen takové je schopné poskytnout dobré vlhkostní podmínky pro správný rozvoj houbového mycelia.

Rozdíly jsou i mezi jednotlivými druhy dřeva. Některé houby rostou a plodí lépe na tvrdém dřevě, jako je buk, dub a habr, pět let, nebo na měkkém – na bříze nebo topolu – asi po dobu tří let.

Například pro houževnatce jedlého, známého pod názvem shiitake, se používají špalky z dubu, buku či habru. o průměru 10–15 cm. Sadba na pilinách nebo dřevěných kolíčcích se umisťuje do otvorů vyvrtaných do hloubky 10 až 12 mm v několika řadách po obvodu špalku.

Shiitake na špalku

Plodnice shiitake na špalku; foto Martin Koudela

Vhodné jsou také pařezy po odstraněných listnatých stromech, kdy je pro rozvoj houby k dispozici větší množství dřevní hmoty a naočkovaná houba může žít a dávat pravidelný výnos po delší časové období. Po naočkování je třeba zajistit hlavně dostatečnou vlhkost a ochranu před vyšším kolísáním mezi denní a noční teplotou.

Pařezy stromů lze využít pro pěstování dřevních hub; foto Martin Koudela

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

12. 4. 2024

V dubnu vysazujeme popínavé okrasné dřeviny

Duben je hlavním obdobím výsadby všech popínavých dřevin, které jsou na trhu k zakoupení s hrnkovým balem. Tyto liány jsou důležitou skupinou rostlin pro výzdobu zahrad – zdí, stěn, loubí, pergol, konstrukcí, plotů, kmenů stromů a dalších míst.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x