Kmeny a korunky stromků chráníme před okusem zvěří

24. 11. 2019

S blížící se zimou instalujeme nebo kontrolujeme chrániče kolem kmenů nebo včas opravíme plot, který brání vstupu zvěře na zahradu.

Kmínky mladých stromků stačí obalit kartonem nebo silným papírem z pytlů, starší chráníme jutou nebo umělou pytlovou jutovinou, rákosovými rohožemi, drátěným pletivem nebo plastovými chrániči.

Vyšší vrstva sněhové pokrývky usnadní zajícům a králíkům přístup ke korunkám stromků. Na toto je dobré pamatovat již od podzimních měsíců  a ponechávat v zahradě větve z prořezávaných a zmlazovaných stromů pro případ, že by se zvěř dostala na zahradu.

Prevence poškození dřeviny okusem

Ochrana kmínku a části korunky proti okusu; foto Shutterstock

Z okrasných dřevin trpí okusem především okrasné jabloně, kdoulovce (Chaenomeles), zlatice (Forsythia), štědřence (Laburnum), čilimníky a janovce (Cytisus), trnovníky (Robinia), kručinky (Genista) a také ibišky (Hibiscus) a vistárie. Z dvouletek jsou pak oblíbenou zimní pastvou králíků a zajíců hvozdíky (Dianthus barbatus).

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

16. 4. 2024

Kdy vysazovat stálezelené listnaté dřeviny? Nejlépe v dubnu

Duben je ideální dobou pro výsadbu stálezelených listnáčů. Ceněny jsou díky své zeleni během zimy. Druhy okrasné i květem nebo plody budou ozdobou zahrady celý rok.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x