Jak na podzim chránit kmeny stromků před hraboši

24. 9. 2019

Zejména u mladších stromků, které mají ještě hladkou kůru, kontrolujeme na podzim, zda ve spodní části kmenů ovocných stromů nejsou stopy po hraboších.

Mladá kůra kmenu je ohrožena okusem více než tvrdá a hrubá kůra starších stromů. Zjistíme-li přítomnost hrabošů, měli bychom hlodavcům zabránit v tom, aby pod stromem našli úkryt. Hraboši se neukládají k zimnímu spánku a mohou tedy i pod vrstvou mulče nebo napadaného sněhu celou zimu okusovat kmeny a způsobit nenapravitelné škody.

Microtus arvalis

Hraboš polní; foto Shutterstock

Hraboš polní (Microtus arvalis) ohlodává kmeny nad zemí a kořeny pod povrchem. Přítomnost hlodavce prozradí vstupy do podzemních nor velké v průměru tři čtyři centimetry. Hraboš měří až 12 cm, ocas má poměrně krátký, malé uší jsou zapuštěné v srsti. Čenich má oblejší než myš, zbarvení podobně šedé nebo hnědé.

Existují sice rostliny, které tyto nezvané hosty odpuzují (řebčíkFritillaria, pryšec křižmolistýEuphorbia lathyris, česnek), ale v tomto období je jejich účinek minimální. V případě nouze je proto možné použít pasti nebo moderní návnady, jejichž složení, objem likvidační dávky a také způsob balení a aplikace musí být takový, aby ochránil jiné obyvatele zahrady před otravou.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

3. 12. 2022

Začátkem prosince připravíme chvojí pro přikrývku rostlin

Na začátku prosince je dobré připravit zásobu chvojí, abychom ho měli po ruce v případě, že přijdou silnější mrazy a bude třeba přikrýt dosud nechráněné rostliny. Zabezpečit potřebují zejména stálezelené a dvouletky.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x
()
x