Jak oživit nově vysazené stromky, které nevyrašily

25. 5. 2020

Stromky, které jsme vysadili na podzim nebo na jaře a které do konce května ještě nevyrašily, zkusíme oživit následujícím postupem.

Stromky vyjmeme ze země, kořeny čerstvě seřízneme do živého a zdravého dřeva, které je bílé, a ponoříme na 24 hodin do vody. Pokud je to možné, do vody ponoříme celý stromek.

Úprava kořenů před výsadbou

Zastřihneme kořeny

Zábal kmene z jílu a rašeliny

Poté stromek opět vysadíme a kmínek zabalíme do předem namíchané husté kaše z jílu a rašeliny. Kaši naneseme na kmínek ve vrstvě asi 2 cm silné a obalíme ji pásky z pytloviny nebo juty. Použít se dá i starý obvaz nebo obinadlo.

Vlhkost se v zábalu udrží téměř po dobu jednoho týdne. Trvanlivost mokrého zábalu můžeme podpořit rosením či jiným vlhčením. Takto ošetřené mladé stromky vyraší.

Stromek se zazelenal

Dřeviny po první výsadbě raší zpravidla do konce května

Pamatujeme také na to, aby znovu vysazený stromek byl řádně přichycen k podpůrnému kůlu. Fixace proti pohybu zajistí, že nové kořeny se ve větru nepotrhají.

Co s hryzci, kteří okusují kořeny mladých stromků

Pokud nás na zahradě trápí hryzci, kteří okusují kořeny vysazených stromků, měli bychom vyzkoušet výsadbu do košů zhotovených z hustého pozinkovaného, tzv králíkářského pletiva. Pletivo by mělo ústit nad povrch půdy a chránit krček stromku asi do výšky 5 cm.

Foto Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

1. 5. 2024

Mokrý máj – ve stodole ráj

Převažují pranostiky, které mají vlhký a chladnější začátek měsíce za lepší než suchý a větrný. Chladno a vlhčeji je důležité pro správný rozběh vegetace.
Do května patří i svátky ledových mužů 12.-14.5. – Pankrác, Servác, Bonifác a navazuje Žofie.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x