Kdy zazimovat jahodník mulčem, kdy ho chránit chvojím
4. 11. 2020Jahodník na záhoně, kam na zimu přemístíme i převislé rostliny z nádob, je třeba připravit na zimu tak, aby mu neublížil mráz, vítr, ani slunce.
V době opadu listů tvoří všechny dřeviny na svých kořenech velké množství nových savých kořenů. Dřeviny si tak na zimu zajišťují přísun živin do zásobních buněk.
Příroda to má vymyšlené se spadaným i navátým listím tak, že vrstva rostlinné hmoty jednak zvýší mrazuvzdornost rostlin a jednak podpoří jejich budoucí růst a plodnost.
Spadané listí skutečně přispěje k zásobení půdy humusem a současně brání mrazu prostoupit zeminou ke kořenům. Tím se prodlužuje období, kdy si rostlina ukládá zásobní látky.
Budeme-li chtít přírodní systém koloběhu živin napodobit, můžeme listí a další rostlinný odpad vylepšit hrubým rozmělněním a přidat do něj trochu rozdrceného chvojí. To pomůže k tomu, aby hmota zůstala kyprá a propustná.
Půdu zakrýváme vrstvou zhruba 2-3 cm vysokou v době, kdy může promrzat. Bráníme však myším, aby se usadily v ochranné vrstvě mulče. Hlavně mladé stromky by mohly poškodit okusem kůry.
Stromky nesázíme ani na místě poraženého stromu dříve než po pěti letech. Půdu ozdravíme pěstováním záhonové plodiny, kypřením a přidáváním kompostované zeminy. Tam, kde žila jádrovina, i po několika letech upřednostníme peckovinu.
Děkuji za poučné, pro mě dost poučné rady.
bezva podzimni lenost pomůže zahrádce, z jara je vice chuti a elánu, se sluničkem,,,
Tento způsob úklidu listí je dobrý na lepší rozklad listí ořešáků nebo dubů, buků v kompostě.