Srpen: Množíme drobné ovoce, dokončíme letní řez peckovin

5. 8. 2023

Sklízíme a zavařujeme ostružiny, maliny, rybíz, provádíme řez ovocných dřevin a věnujeme se množení jahodníku a jiného ovoce.

  • Srpen je dobou, kdy končí letní řez zejména u raných peckovin, ze kterých už jsme vše sklidili.
  • V poslední dekádě začíná u jabloní a hrušní čas pozdně letního řezu odrůd podzimních, raně zimních i těch určených na delší uskladnění. Obyčejně se pozná objektivní sadař od opatrného zahrádkáře. Tam, kde jsou pod stromy po práci jen větvičky s listy, pracoval nejspíše ten druhý. Tam, kde řezal člověk, který chce mít ovoce vyzrálé a pěkně vybarvené, občas odstřihne větvičky i s plody.
  • Z keřů rybízu, angreštu a kanadských borůvek vyřezáváme 4–5leté výhony, keře okopeme a přihnojíme.
  • Pokud máme kontejnerovanou nebo v kelímcích zakořeněnou sadbu jahodníku, můžeme ji vysadit na trvalé stanoviště. U prostokořenných sazenic ale nespěcháme. Necháme je ještě v zemi a vysadíme je až koncem měsíce. Získáme tak čas na přípravu záhonu po předchozí kultuře, například po hnojených bramborách či košťálovinách, a na ulehnutí půdy po zarýpání kompostu.
Řez maliníku po sklizni

Z maliníku odstraníme odplozené výhony

  • U jednou plodících malin už můžeme odstranit vyplozené výhony, u ostružin krátké zahušťující nové výhony. Pokud už máme ovoce dost, odstřihneme i doplozující výhony.
  • Opakovanou zálivkou můžeme probudit podnože, které váhají s druhou mízou. Pokud to nevyjde, můžeme očkovat jinak než do T tvaru naříznuté kůry, jak se u nás říká podle Forkerta. U peckovin, třešní a zvláště višní lze roubovat i za kůru či kopulací, kdy se používají vyzrálé odlistěné rouby. Úplně stejně lze roubovat a očkovat i angrešty a rybízy na meruzalku, jen musíme dbát na to, aby rouby či očka byly raději mořeny proti šedé hnilobě.

Množení drobného ovoce: roubování, řízkování…

Plodící keř angreštu

Plodící keř pod kapkovou závlahou – vypletý, hnojený, udržovaný řezem

Velká část dostupných odrůd se množí výhradně roubováním na meruzalku, protože z řízků, zejména dřevitých zimních, se chytají jen v zanedbatelném procentu. Je to patrné i v nabídce na trhu. Prakticky jen tři či čtyři odrůdy jsou dostupné v keři. A tak si můžeme pomoct sami jiným způsobem množení.

Za použití stimulátorů pro polodřevité či bylinné řízky se nám může podařit zakořenit i jiné odrůdy. Řízky odebíráme vždy jen z vitálních rostlin.

Obdobně můžeme zkusit zakořenit bílé a červené rybízy. Odrůdy vyšlechtěné z Heinemannova pozdního nekoření nijak ochotně, i když o něco lépe, než tato odrůda.

Úspěchu napomůže moření proti šedé hnilobě a umístění řízků do přistíněného pařeniště. Teplota půdy v něm by neměla nikdy přesáhnout 20 °C. Zakořeněné řízky i ty, které mají jen kalus na řezu, uchováme přes zimu v místnosti při teplotách 5–10 °C. Na jaře je vysadíme, a pokud vyraší a porostou, budeme mít snazší práci s jejich dalším množením. Další sazenice můžeme zakořenit potápěním nebo hřížením jednoletých výhonů.

  • Je dobré vědět, že prakticky všechny odrůdy mají při pěstování v keři menší plody, než měly naroubované na meruzalku.

Jahodník můžeme množit také dělením trsů

Víme, že jahodníky množíme buď zakořeňováním sazenic ze šlahounů, nebo semeny u druhů a odrůd nevytvářejících semena.

Další možností je dělení trsů těchto jahod. Takzvané měsíční jahody tvoří více kmínků, na kterých vyrůstají listy a květy. Opatrným roztržením trsu tak, aby každý díl měl trochu kořenů, si namnožíme tu jednu jedinečnou rostlinu. Po rozdělení trsu sazeničky namočíme řezem do stimulátoru a vysadíme do rašelinného substrátu, písku nebo do perlitu.

zdravý šlahoun jahodníku vhodný k množení

Jahodník množíme zakořeňováním šlahounů

Podle zkušeností můžeme vytvářet z těchto základních prvků směs rašeliny a písku, písku a perlitu, nebo všech tří tak, aby dobře držela vlhkost, po zalití se povrch nesléval a směs neuléhala. Jednotlivé sazeničky vysadíme po zakořenění ven na záhon a za zimu je zakryjeme chvojím, aby je mráz nevytáhl.

Foto autor a Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

14. 4. 2024

Jak upravit řezem broskvoň po jarní výsadbě

Nově zakoupenou broskvoň vysazujeme co nejdříve. Při výsadbě provedeme srovnávací řez koruny, aby nadzemní část rostliny odpovídala kořenové části.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x