Čím se liší srpnový řez peckovin a jádrovin, jak správně řezat

13. 8. 2021

Zatímco udržovací řez peckovin během srpna stíháme na poslední chvíli, na doplňkový neboli pozdně letní řez jádrovin je ten pravý čas.

Pozdější termín udržovacího řezu peckovin může přispívat ke zhoršenému hojení ran a tvorbě klejotoku. Při vlastním řezu dbáme na zásady řezu peckovin a uplatňujeme techniku Zahnova řezu, tedy řez na oslabeně aktivní čípek. Pro lepší hojení a snížení vysychání ran používáme stromové balzámy.

Pozdně letní řez jádrovin

Letním řezem prosvětlíme koruny jabloní, aby se jablka pěkně vybarvila a dozrála; foto Shutterstock

Světlo do korun jádrovin

Srpnový řez hrušně

Srpnový řez hrušně; foto J. Sus

Cílem pozdně letního řezu jádrovin je dostat více světla do koruny a především na plody, které se pak budou mnohem lépe vybarvovat.

Doplňujeme tak předchozí úpravy koruny, které jsme během roku provedli, reagujeme na její aktuální růst.

Při řezu odstraňujeme z koruny zahušťující letorosty a snižujeme celkový počet růstových vrcholů.

Současně zachováváme co největší počet neporušených zdravých listů v blízkosti plodů, které pomohou zásobovat jablka asimiláty.

  • U slabě rostoucích stromů tento řez raději neprovádíme, neboť odstraněním i malého množství listové plochy může dojít k ještě většímu oslabení růstu.

Doplňkový letní řez nám zároveň pomůže s odstraněním letorostů napadených padlím a mšicemi. Ty se nejčastěji vyskytují na vrcholcích letorostů, převážně v zastíněných částech korun.

Další tipy pro ovocnou zahradu v srpnu

Při sklizni nebo po sklizni stromkových a keřových rybízů a angreštů můžeme provést jejich průklest. Při něm odstraňujeme nejdříve suché nebo zasychající výhony, výhony poškozené a zahušťující a přestárlé větve. Pokud bychom potřebovali keře zmlazovat, tak s tím raději počkáme na předjaří.

Očkování broskvoně

Zavazujeme očko na broskvoni; foto J. Sus

V srpnu  také dokončujeme očkování nebo přeroubování ovocných stromů a to v pořadí jabloně, hrušně, slivoně, třešně, višně, meruňky a jako poslední broskvoně.

Při výskytu hořké pihovitosti plodů jádrovin, ošetřujeme korunu v dvoutýdenních intervalech postřikem kapalným vápenatým hnojivem s obsahem chloridu vápenatého, ledku amonného s vápencem.

Jde o to, aby plody byly zásobeny chybějící výživnou látkou.

  • Vápník v hnojivu musí být pro rostlinu ve snadno přijatelné formě, proto jej aplikujeme na list. Nejčastěji používáme 0,5 až 1% koncentraci.

Nezapomeneme ani na podpírání stromů a větví obtěžkaných úrodou vhodnými berličkami či konstrukcemi. Zabráníme tím rozlámání korun stromů.

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

jelikož mám na zahrádce velkou meruňku tak se chystám korunu snížit aspoň o metr a týkat se to bude větví do deseti centimetrů domnívám se že bych řez nechal na jaro dělám dobře? děkuji vám za radu .jedná se o strom dvacet let starý

Ano děláte dobře. Pro větší zásahy je jaro – doba květu o mnoho vhodnější než jiný čas.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 4. 2024

Zelenina, bylinky a koření v dubnových výsevech a výsadbách

Do volné půdy vyséváme kořenovou, listovou i košťálovou zeleninu, kterou jsme ven v této sezoně zatím neseli. Vedle toho opakovaně vyséváme zahradní řeřichu, špenát, ředkvičky, saláty a další.

zobrazit další rady a tipy
2
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x