
Meruňky a broskvoně zmlazujeme řezem po sklizni
12. 8. 2021Na letní řez meruněk a broskvoní si najdeme čas od června do srpna. Pozdější termín řezu může snížit odolnost ovocného stromu vůči mrazu.
Zatímco udržovací řez peckovin během srpna stíháme na poslední chvíli, na doplňkový neboli pozdně letní řez jádrovin je ten pravý čas.
Pozdější termín udržovacího řezu peckovin může přispívat ke zhoršenému hojení ran a tvorbě klejotoku. Při vlastním řezu dbáme na zásady řezu peckovin a uplatňujeme techniku Zahnova řezu, tedy řez na oslabeně aktivní čípek. Pro lepší hojení a snížení vysychání ran používáme stromové balzámy.
Cílem pozdně letního řezu jádrovin je dostat více světla do koruny a především na plody, které se pak budou mnohem lépe vybarvovat.
Doplňujeme tak předchozí úpravy koruny, které jsme během roku provedli, reagujeme na její aktuální růst.
Při řezu odstraňujeme z koruny zahušťující letorosty a snižujeme celkový počet růstových vrcholů.
Současně zachováváme co největší počet neporušených zdravých listů v blízkosti plodů, které pomohou zásobovat jablka asimiláty.
Doplňkový letní řez nám zároveň pomůže s odstraněním letorostů napadených padlím a mšicemi. Ty se nejčastěji vyskytují na vrcholcích letorostů, převážně v zastíněných částech korun.
Při sklizni nebo po sklizni stromkových a keřových rybízů a angreštů můžeme provést jejich průklest. Při něm odstraňujeme nejdříve suché nebo zasychající výhony, výhony poškozené a zahušťující a přestárlé větve. Pokud bychom potřebovali keře zmlazovat, tak s tím raději počkáme na předjaří.
V srpnu také dokončujeme očkování nebo přeroubování ovocných stromů a to v pořadí jabloně, hrušně, slivoně, třešně, višně, meruňky a jako poslední broskvoně.
Při výskytu hořké pihovitosti plodů jádrovin, ošetřujeme korunu v dvoutýdenních intervalech postřikem kapalným vápenatým hnojivem s obsahem chloridu vápenatého, ledku amonného s vápencem.
Jde o to, aby plody byly zásobeny chybějící výživnou látkou.
Nezapomeneme ani na podpírání stromů a větví obtěžkaných úrodou vhodnými berličkami či konstrukcemi. Zabráníme tím rozlámání korun stromů.
S osázením nádob a truhlíků nemusíme čekat až po ledových mužích – od března je mnoho květin k tomuto účelu vhodných. Patří sem především macešky, sedmikrásky a chejr vonný (Cheiranthus), použít můžeme trvalky – prvosenky, z cibulovin narcisy a další.
jelikož mám na zahrádce velkou meruňku tak se chystám korunu snížit aspoň o metr a týkat se to bude větví do deseti centimetrů domnívám se že bych řez nechal na jaro dělám dobře? děkuji vám za radu .jedná se o strom dvacet let starý
Ano děláte dobře. Pro větší zásahy je jaro – doba květu o mnoho vhodnější než jiný čas.