Zkusíte letní množení angreštů a rybízů očkováním na meruzalku?

10. 7. 2021

Už je to déle, kdy jsem prvně v létě naočkoval meruzalku angreštem odrůdy Captivator, bílým rybízem Blanka, červeným rybízem Rovada a černým rybízem Titania.

Výsledek mne samotného překvapil, protože očka se ujímala dobře a pupeny v dalším roce znovu pěkně vyrašily. Kolega Pavel Maláč očkoval stejně úspěšně angreštem Spine Free a červeným rybízem Losan. Také on dosáhl ujímavosti více než 80 %.

Následující roky opakovaně potvrdily, že postup je dobře využitelný v zahrádkářské praxi. Pletiva dobře srůstají, stačí očkovat jen jedno očko, pupeny dobře raší, nové angrešty a rybízy jsou brzy hotové.

Spící očko seříznuté k vožení do T řezu

Umístění spícího očka seříznutého z angreštu nebo rybízu do T-řezu na meruzalkové podnoži

Očkujeme na spící očko

Metoda spočívá v klasickém očkování od července do začátku srpna na spící očko, které vyraší po zimě až na jaře.

Na meruzalce si zvolíme výšku očkování. Považuji osobně za lepší vyšší kmínky (zde je nutno zajistit pro štěpovance oporu) a to pro pohodlnější sklizeň v korunce. Budeme-li mít korunku jednu, doporučuji výšku okolo 110–120 cm, budeme-li mít korunky dvě, potom umístíme spodní korunku 70–80 cm nad zemí a druhou o 70 cm nad ni.

Jednu i dvě korunky

Je možné vkládat klasickým T-řezem i dvě očka na meruzalku zlatou spirálovitě nad sebe tak, abychom nepřerušili tok mízy. Druhé očko umístěné přesně nad prvním by mělo omezen přísun živin a vody.
Pro dvě korunky ze dvou druhů nad sebou je lepší trnitý angrešt umisťovat na horní patro kvůli pohodlnějším sklizním a pracím v korunce (stříhání, ošetřování) a rybíz na patro spodní.

  • Meruzalky zlaté musí být v druhé míze plně a s vyzrálými pletivy.
  • Očkovat se nesmí samozřejmě v dešti (do ran se nesmí dostat voda), ani v přímých paprscích plného slunce (vysušují pletiva).

    Rašící očko

    Rašící očko

Postup

  1. Očko s řapíkem vsuneme do T-řezu a pevně utáhneme PVC štěpařskou páskou, přesně tak jako u normálního očkování T-řezem např. u jabloní.
  2. Po odpadnutí řapíků víme, že se očka ujala. Pokud očko i řapík zaschly, tak se očko neujalo. Nesrostlo s podnoží.
  3. Po třech týdnech PVC štěpařskou pásku odvážeme. V případě, že se očko neujalo, můžeme příští rok tuto podnož zkusit využít pro další štěpování.

Jaro po očkování

Do jara nijak nezasahujeme.

Koncem března nebo začátkem dubna, až skončí riziko silnějších mrazů, odstraníme letorost podnože 5 mm nad očkem a ránu zatřeme štěpařským voskem.

Dále odstraňujeme planý obrost podnože z kmínku a výmladky z kořenového krčku a kořenů podnože (meruzalky).

Asi v květnu, jakmile výhon dosáhne 5–6 listů, zakrátíme jej za třetím listem, aby se nevylomil a pořádně zesílil. Následně tvarujeme stejně jak u výpěstků získaných roubováním.

Zakrácený výhon

Zakrácený výhon

Touto metodou se otvírají další možnosti štěpování na meruzalku. Ukazuje se, že s meruzalkami zlatými lze v tomto směru provádět pokusy, viz např. bylinné dvojrouby, forkert apod. Také dalšími metodami štěpování a jejich upravenými verzemi lze získat zajímavé tvary a kombinace.

Například se nám může podařit vypěstovat na meruzalce korunku ze dvou odrůd, se dvěma korunkami nad sebou apod.

Foto M. Dokoupil, kresba K. Zemková

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

16. 4. 2024

Kdy vysazovat stálezelené listnaté dřeviny? Nejlépe v dubnu

Duben je ideální dobou pro výsadbu stálezelených listnáčů. Ceněny jsou díky své zeleni během zimy. Druhy okrasné i květem nebo plody budou ozdobou zahrady celý rok.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x