Jahody kvetou; podle vývoje počasí je chráníme a zavlažujeme

13. 5. 2020

Hlavní doba květu jahodníků připadá na květen. Co dělat s rostlinou v případě, že počasí připomene existenci ledových mužů? 

Před nočními mrazy ochráníme jahodník fóliovým tunelem nebo krytem z fólie, přikrývkami, rohožemi či položením netkané textilie.

Důležité je ovšem správné opylení rostlin, a proto přes den ochrannou přikrývku odkrýváme.

Při větším suchu je u jahod nutná závlaha týdně v dávce 20–30 l vody /m². Zavlažujeme v dopoledních hodinách tak, abychom nesmáčeli listy ani květy.

Po hlavním květu, pokud nepěstujeme jahodníky na černé fólii, lze okolí rostlin namulčovat hrubou dřevitou vlnou, dřevěnými hoblovačkami či slámou. Nevhodné jsou nasáklivé materiály – seno, papírová vlna ap.). Plody tak lépe ochráníme před plísní šedou, padlí jahodníkovému, ale i plžům, mnohonožkám a drátovcům.

Induka


Jahody odrůdy Induka, foto M. Kožešník

Koncem května v teplejších oblastech sklízíme první plody. Vedle třešní jsou naším nejranějším ovocem. Obsahují velké množství vitamínu C a dalších důležitých látek, jsou oblíbené pro osvěžující a lahodnou chuť. Jejich největší předností je, že je můžeme pěstovat v různých klimatických a půdních podmínkách a že plodí již v prvním roce po výsadbě, tedy i na nově založené zahradě.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Sestra koupila sazenice jahod kvetou růžově ale nevidí žádné plody

Jestli to není jen sdělení a ptáte se po příčině, pak my nevidíme ani ty jahody. Jestli kvítky zasychají a jak, nebo co se s nimi děje. Obecně: řekněte sestře, že tady najde informace o chorobách a škůdcích. Jestli chce přímo něco okolo svých rostlin, pak foto hodně napoví. Těžko soudit bez bližších údajů.
V internetovém Zahrádkáři se můžete podívat také do rozsáhlé diskuse týkající se jahodníku v podrubrice Otázky a odpovědi, kde na dotazy odpovídají odborníci i zkušení pěstitelé tak, aby odpovědi byly radou i pro ostatní zájemce. Budete-li potřebovat, vložte svou otázku nejlépe s fotkou pod ten název dotazů, který se nejvíc blíží tomu, nač se ptáte. Případně snadno přidáte další téma do diskuse k jahodníku a svou otázku.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

18. 4. 2024

Dubnové sečení, výsev a dosetí trávníku

Během dubna je již nutné první sečení, sekejte hodně nízko, podpoříte tím odnožování trav. Můžete začít i s přihnojováním, ale – na jaře mají traviny obrovskou růstovou sílu, ke které jim pomáhají uložené zásobní látky. Přirozené živiny vystačí zhruba do června.

zobrazit další rady a tipy
2
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x