Jahody kvetou; podle vývoje počasí je chráníme a zavlažujeme

13. 5. 2019

Hlavní doba květu jahodníků připadá na květen. Co dělat s rostlinou v případě, že počasí připomene existenci ledových mužů? 

Před nočními mrazy ochráníme jahodník fóliovým tunelem nebo krytem z fólie, přikrývkami, rohožemi či položením netkané textilie.

Důležité je ovšem správné opylení rostlin, a proto přes den ochrannou přikrývku odkrýváme.

Při větším suchu je u jahod nutná závlaha týdně v dávce 20–30 l vody /m². Zavlažujeme v dopoledních hodinách tak, abychom nesmáčeli listy ani květy.

Po hlavním květu, pokud nepěstujeme jahodníky na černé fólii, lze okolí rostlin namulčovat hrubou dřevitou vlnou, dřevěnými hoblovačkami či slámou. Nevhodné jsou nasáklivé materiály – seno, papírová vlna ap.). Plody tak lépe ochráníme před plísní šedou, padlí jahodníkovému, ale i plžům, mnohonožkám a drátovcům.

Induka


Jahody odrůdy Induka, foto M. Kožešník

Koncem května v teplejších oblastech sklízíme první plody. Vedle třešní jsou naším nejranějším ovocem. Obsahují velké množství vitamínu C a dalších důležitých látek, jsou oblíbené pro osvěžující a lahodnou chuť. Jejich největší předností je, že je můžeme pěstovat v různých klimatických a půdních podmínkách a že plodí již v prvním roce po výsadbě, tedy i na nově založené zahradě.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *