Proti hnědému padlí angreštu se lze bránit i výběrem odrůdy

29. 1. 2020

Závažná houbová choroba hnědé padlí angreštové se v posledních letech velice rozšířila jak vinou klimatických změn, tak i pěstitelských chyb.

K šíření infekce přispěly i přestárlé výsadby a staré odrůdy angreštu. Rovněž mírné zimní teploty a nedostatek sněhové pokrývky podpořily četnost výskytu choroby. Svůj podíl měla absence preventivního ošetření dva týdny před květem a po odkvětu. Choroba se rychle rozšířila do všech pěstitelských poloh.

Angreštové padlí

Hnědé padlí angreštu, foto J. Rod

  • Proto také při výběru angreštu do zahrádek dáváme přednost odolným odrůdám: Darek, Invicta, Karát, Karmen, Martlet, Mistral, Prima, Remarka, Rixanta, Rokula, Rolonda, Kaptivátor, Pax, Triumphant. Tyto odrůdy lze pěstovat s určitým doporučením dokonce bez chemických zásahů

Další odolné odrůdy s bílými a žlutými plody nabízené na českém trhu: Hinnomaki Gelb, Mucurines, Reflamba, Reverta, Rezistenta, Rifulsa a drobnoplodá odrůda Puszinskij.

S plody červenými je to Hinnomaki Rot, Rex Rot, Sadko a drobnoplodé Krasnoslawianskij, Neguš a Rodnik.

Hnědé padlí angreštové

Hnědé padlí angreštu se často vyskytuje i na černém rybízu; foto Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

26. 4. 2024

Jaro vytoužené, ale i obávané kvůli alergii na pyl

Zejména jarní období, na které se všichni tolik těšíme, může být pro alergiky obdobím opačně vnímaným. Senná rýma se vyskytuje u citlivých osob od předjaří do časného podzimu. Příčinou je pyl poletující v ovzduší  těchto dřevin (pravidelné pylové …

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x