Které angrešty a rybízy vysadit: keře, nebo stromky?

9. 1. 2019

Otázka: Chci si založit menší výsadbu angreštu a rybízu a stále přemýšlím, zda je výhodnější keř, anebo stromek. Jaký je váš názor?

Odpověď: Obecně platí, že u rybízu je vhodnější keř, protože většina odrůd černého, červeného i bílého rybízu roste vzpřímeně. Navíc poskytuje větší výnos a má delší životnost než stromová forma.

U angreštu bych upřednostnil stromek. Buď vypěstovaný roubováním na meruzalku zlatou ve výšce 90 až 110 cm, nebo také na vlastních kořenech. Doporučuji stromek angreštu, protože vzhledem k otrnění výhonů se ovoce lépe sklízí a korunka snáze prosvětluje řezem.

Kromě toho mnohé odrůdy angreštu rostou převisle až deštníkovitě a jako keře poléhají. Plody se pak znečišťují.

Keřová výsadba může zklamat i příznivce velkoplodých odrůd. Stromky na meruzalce mají větší plody, pravokořenné keře je zpravidla mají menší.

Stromek odrůdy angreštu Mucurines

Stromek převisle rostoucí odrůdy angreštu (Mucurines) na začátku zrání. Je zřejmé, že sklizeň plodů z keře by byla problematická.

Máte-li malou zahrádku a chcete-li lépe využít prostor, doporučuji do jedné řady střídavě sázet vždy jeden keř rybízu a jeden stromek angreštu v odstupu okolo 1 m, což působí i esteticky.

Foto autor

Zdroj Zahrádkář 1/2013

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *