Proč v létě zavlažovat ovocné stromy, jak posílit jejich kondici
18. 6. 2021Ovocné stromy obtěžkané obzvláště bohatou úrodou vydatně zavlažujeme, aby mohly své plody uživit. V období sucha přidáváme do závlahové vody i vícesložkové hnojivo.
Stěny živého plotu z jehličnanů tvarujeme tak, aby dole byly širší a směrem vzhůru se mírně zužovaly. Bráníme tím vyholování spodních větví.
Sloupovité jalovce, cypřišky a zeravy je možné v tomto měsíci sestřihnout, abychom dostali husté rozvětvení a kompaktní keře. Z poléhavých jalovců je možné odstranit rušivé větve, které vyřezáváme v méně nápadných místech.
Řez svědčí hustotě živého plotu. Porost vypadá dobře, plot není průhledný a v zimě bude lépe odolávat sněhovým vánicím, nerozláme se.
Jehličnany a stálezelené listnáče potřebují půdu s dostatkem hořčíku. Chybí-li, hnědnou. Přihnojíme půdu výživou s příměsí hořčíku.
Sypavka borová je houbová choroba, která je příčinou schnutí borovic, zejména borovice černé a kosodřeviny. Jehličí zhnědne a na přelomu zimy/jara opadá společně s odumřelými výhonky. Borovice bez jehličí se zpravidla opět zazelenají, ale potřebují naši pomoc – opadané jehličí co nejdříve odstraníme a zlikvidujeme. Podrobnější informace najdete v článku Co může být příčinou hnědnutí a opadávání jehlic borovice.
Jabloně a hrušně trpí za déletrvajícího vlhkého počasí strupovitostí. Tato nemoc se vyskytuje hlavně ve vyšších polohách s většími srážkami a v uzavřených vlhkých údolích. Více trpí stromy s přehoustlými korunami.