Problémy rostlin zapříčiněné vodou a větrem
30. 5. 2021Jak poškozuje nadměrné množství vody růst, vývoj a plodnost rostlin? A do jaké míry ovlivní úrodu sucho, vítr, teplo, sluneční úžeh a úpal?
Ovocné stromy obtěžkané obzvláště bohatou úrodou vydatně zavlažujeme, aby mohly své plody uživit. V období sucha přidáváme do závlahové vody i vícesložkové hnojivo.
V červnu až srpnu zaléváme stromy ve večerních až nočních hodinách 1x týdně v dávce 30 l /m².
Na vřetenech a palmetách začínáme koncem června s ohýbáním nových bujně rostoucích letorostů do vodorovné polohy, abychom omezili růst do výšky a abychom podpořili vývin květních pupenů. V ohýbání pokračujeme i v červenci.
Po sklizni třešní a višní stále trvá příhodná doba k letnímu prořezání korun stromů. Prořezávat můžeme i bujně rostoucí jabloně či hrušně, které již ukončily růst krátkých letorostů. Podle množství plůdků se věnujeme i probírce plodů ovocných stromů.
Správná sklizňová zralost nastává zpravidla při snadné odlučitelnosti stopky od větévky. Jsou však odrůdy u kterých to neplatí, potom se hodnotí ostatní znaky: barva jadérek, vybarvení slupky a i větší propad plodů za bezvětří.