Velké jehličnany připravíme na sklonku léta k přesazení

12. 8. 2019

Vyjma borovic, jedlí a sloupovitých jalovců lze velké jehličnany přesadit po předchozí roční přípravě. Nejvhodnější čas nastává v druhé půlce srpna.

Úspěšný přesun se dá uskutečnit jen s dostatečně velkým kořenovým balem a množstvím mladých drobných kořínků. Příprava začíná pevným ukotvením stromu; úvazy nasměrujeme do tří stran.

Poté vykopeme širokou kruhovou rýhu v dostatečné vzdálenosti od kmene. V ní odsekneme nebo odřežeme přečnívající kořeny.

Bal zpevníme latěmi a dráty.

Nakonec přesekneme kořeny pod balem ostrým rýčem. Strom ponecháme stát jeden rok, aby vytvořil dostatek vlásečnicových kořenů.

Rýhu zasypeme zeminou smíchanou s rašelinou a pravidelně strom zaléváme.

Napřesrok strom přesadíme:

  • Nejprve svážeme větve a to směrem vzhůru.
  • Kmen ovážeme jutou (pytlovinou) a připevníme k němu silný kůl.
  • Odkryjeme výkopovou rýhu, strom vyzdvihneme z jámy a přemístíme na nově připravené místo. K tomu bude potřeba více rukou. S pomocníky a co největší pečlivostí strom zasadíme. Bal uvolníme, podpůrný kůl zafixujeme.
Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

12. 4. 2024

V dubnu vysazujeme popínavé okrasné dřeviny

Duben je hlavním obdobím výsadby všech popínavých dřevin, které jsou na trhu k zakoupení s hrnkovým balem. Tyto liány jsou důležitou skupinou rostlin pro výzdobu zahrad – zdí, stěn, loubí, pergol, konstrukcí, plotů, kmenů stromů a dalších míst.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x