Velké jehličnany připravíme na sklonku léta k přesazení

12. 8. 2019

Vyjma borovic, jedlí a sloupovitých jalovců lze velké jehličnany přesadit po předchozí roční přípravě. Nejvhodnější čas nastává v druhé půlce srpna.

Úspěšný přesun se dá uskutečnit jen s dostatečně velkým kořenovým balem a množstvím mladých drobných kořínků. Příprava začíná pevným ukotvením stromu; úvazy nasměrujeme do tří stran.

Poté vykopeme širokou kruhovou rýhu v dostatečné vzdálenosti od kmene. V ní odsekneme nebo odřežeme přečnívající kořeny.

Bal zpevníme latěmi a dráty.

Nakonec přesekneme kořeny pod balem ostrým rýčem. Strom ponecháme stát jeden rok, aby vytvořil dostatek vlásečnicových kořenů.

Rýhu zasypeme zeminou smíchanou s rašelinou a pravidelně strom zaléváme.

Napřesrok strom přesadíme:

  • Nejprve svážeme větve a to směrem vzhůru.
  • Kmen ovážeme jutou (pytlovinou) a připevníme k němu silný kůl.
  • Odkryjeme výkopovou rýhu, strom vyzdvihneme z jámy a přemístíme na nově připravené místo. K tomu bude potřeba více rukou. S pomocníky a co největší pečlivostí strom zasadíme. Bal uvolníme, podpůrný kůl zafixujeme.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aby vám nic neuteklo...

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit si časopis darovat předplatné

Kalendárium

16. 12. 2019

Vánoční květiny pro sváteční radost, někdy však příliš krátkou

Blíží se vánoční a novoroční svátky, mnozí si i letos uděláme radost něčím hezkým ze své zahrádky, nebo koupenou řezanou či hrnkovou květinou. Jednou z mála pokojových květin, která nás může těšit svými květy po celý rok je africká fialka Saintpaulia.

zobrazit další rady a tipy