V září sázíme cibuloviny a dvouletky, mečíky naopak sklízíme

12. 9. 2023

Září využijeme vedle jiného také k výsadbě květin. Cibuloviny dobře zakoření a některé dvouletky ještě na podzim vykvetou.

Zahradu na přelomu léta a podzimu stále zdobí kvetoucí trvalky, letničky a růže. Aby pěkně kvetly i napřesrok, věnujeme i jim potřebnou péči.

Okrasná zahrada na podzim

Trvalky v podzimní zahradě

  • V první polovině měsíce vysazujeme jehličnany a stálezelené listnaté dřeviny nebo zakládáme nový živý plot.
  • Vysazujeme dvouletky a od poloviny září trvalky kvetoucí od jara do počátku léta.
  • Přímo na záhon můžeme vysévat otužilé letničky, které přezimují a pokvetou dříve než při jarním výsevu. Jsou to například mák, stračka nebo chrpa.
  • Je také vhodné období pro výsadbu všech druhů lilií.
  • Na záhon vysazujeme růže, které zkracujeme podzimním řezem. Po výsadbě se velkokvěté a mnohokvěté růže zkracují nakrátko. Pnoucím a sadovým růžím po výsadbě ponecháváme až 50 cm vysokou korunku.
  • Seřezáváme starší trsy trvalek.
  • Přihnojujeme chryzantémy a jiřinky.
  • Naposledy v tomto roce upravujeme řezem živý plot.
  • Podle potřeby přesazujeme skalničky.
  • Končíme s letněním pokojových květin.

Sklízíme hlízy mečíků

Podle vývoje počasí začnou mečíky žloutnout v polovině září až začátku října.  To je doba, kdy je nutné sklidit hlízy. Pokud bychom je nechali v zemi déle, riskujeme, že budou napadeny chorobami a škůdci.

Hlízy vyryjeme, očistíme od zeminy a lodyhy zkrátíme co nejníže, abychom omezili přenos infekce z odumírajících stonků. Necháme je dobře oschnout, nejlépe 2 týdny při pokojové teplotě, tedy asi 20 °C, na dobře větraném místě.

Hlízy mečíků

V září sklízíme hlízy mečíků

Dostatečně suchou hlízu mečíků poznáme podle toho, že jde dobře oddělit stará hlíza s kořeny od hlíz nových. Uložíme je do novinového papíru nebo papírových sáčků a pak do krabice. Pro uskladnění se hodí suché místo, kde se teplota pohybuje okolo 10 °C, současně by neměla klesnout pod 5 °C.

Drobné hlízky mečíků, které vyrůstají na spodní části starých hlíz, nesušíme, ale uschováme rovnou do papírového sáčku a uložíme až do jara. Tyto drobné hlízky můžeme sázet poměrně brzy na jaře. Je zajímavé, že jsou otužilejší, než hlízy velké.

Pro větší efekt vysazujeme více druhů dvouletek společně 

Během září a října vysazujeme dvouletky. Velmi efektní jsou výsadby více druhů v různých mísách, korytech a dalších nádobách. Řada druhů kvete již na podzim a pokračuje v předjaří.

Když dáme rostliny před začátkem zimy do nevytápěného skleníku a přikryjeme je několika vrstvami netkané textilie, pomůžeme jim v přezimování. Takovéto rostliny mají neporušené listy od sněhové přikrývky. V předjaří pak mají minimálně dvou týdenní náskok před těmi, které musely přezimovat na záhoně.

Namíchané dvouletky v nádobě

Většího efektu dosáhneme, pokud vysadíme více druhů dvouletek pohromadě.

Aby cibuloviny dobře zakořenily

Září je nejlepší měsíc pro výsadbu cibuloviny. Cibule musí totiž do příchodu zimy dobře zakořenit. Můžeme z nich vytvořit pestré záhony, nebo je vysázet do trávníku. Na jaře ho ozdobí barevné květy.

Většina z nich vyžaduje slunné stanoviště a humózní propustnou půdu. Důležitá je hloubka sázení. Zde platí jednoduchá poučka: cibule sázíme do hloubky dvou a půl nebo troj násobku výšky cibule.

  • Malé cibulky sázíme tedy těsně pod půdní povrch.
  • Velké cibule jako jsou třeba tulipány, řebčíky nebo narcisy sázíme poměrně hluboko.

Vysazujeme-li cibuloviny do květinových záhonů, většinou použijeme výsadbu do hnízd. Nejlepšího účinku dosáhneme, pokud k sobě vysadíme deset a více kusů od jednoho druhu.

Pokud se chystáme na plošnou výsadbu na záhoně, nejlépe uděláme, pokud odebereme zeminu z celého záhonu do potřebné hloubky a uložíme si jí zatím vedle záhonu třeba na plachtu. Po rozmístění cibulek pak zem opatrně vrátíme na záhon, abychom cibulky nepřevrátili.

Cibuloviny na podzim

Aby cibuloviny dobře zakořenily, než přijdou mrazy, je září ten správný čas na výsadbu

Nejoblíbenější mezi jarními cibulovinami jsou hybridy tulipánů a narcisů, které se hodí jak pro jednodruhovou výsadbu, tak do výsadby smíšené. Zatímco narcisy můžeme nechat v půdě i několik sezon, tulipány musíme každoročně vyrýt.

Okrasné česneky, pestré kultivary šafránů, sněženky nebo třeba žluté talovíny jsou zase vhodné do trvalkových záhonů s nízkou potřebou údržby.

Čím dál tím víc jsou některé cibuloviny používány pro zplanění trávníku. Kromě šafránů se pro tento účel výborně hodí sněženky, modřence, ladoňky nebo již zmiňované talovíny, které se navíc sami množí i semeny. Po několika letech se můžete dočkat záplavy zlatožlutých květů v trávníku. Vlhčí místa milují zase bledule.

Foto autor a Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

3. 5. 2024

Venkovní výsevy a výsadba zeleniny v květnu

Setí a ani sázení sazečky cibule kuchyňské dříve než v polovině května může ohrozit nálet květilky cibulové. Její larvy působí na cibuli velké škody. Poškozuje i pórek a některé okrasné cibuloviny. …

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x