
Kdy na podzim sázet narcisy, aby zakořenily, ale rostly až na jaře
22. 9. 2020Někteří pěstitelé doporučují výsadbu cibulek narcisů koncem září, další až v první polovině října a to hlavně v záhřevných půdách nebo v teplém přelomu léta a podzimu.
Okrasné keře a stromy dobře zakoření, když je v září vysadíme s balem a pomalu rozpustným hnojivem. I cibulovinám svědčí výsadba v září.
Podle průběhu počasí lze už vysazovat různé dřeviny s balem. Jsou to například pěnišníky (Rhododendron) nebo jehličnany. Pokud počasí dovolí, je tento měsíc pro výsadbu jehličnanů jedním z nejlepších v celém roce. Nutná je dostatečně velká výsadbová jáma.
Stávající zeminu vylepšíme zahradnickým substrátem. Také dřevinu bychom měli přihnojit tabletovým nebo granulovaným, pomalu rozpustným hnojivem.
Všechny dřeviny je vhodné v podzimních měsících občas zalít. Přihnojujeme podobně jako v předcházejícím měsíci, tedy hnojivy primárně určenými na vyzrávání pletiv (s vyšším obsahem draslíku).
Nezapomínáme na to, že v září většina dřevin upadá do spánku, tzv. dormance. Ta trvá zhruba do poloviny prosince (podle druhu). Není tedy vhodné jakýmkoli způsobem do nich řezat.
Výjimkou jsou snad jen živé jehličnaté ploty, které lze v prvních dvou zářijových týdnech ještě tvarovat, pokud jsme to nestihli dříve. Samozřejmě záleží na průběhu počasí.
Podzimní měsíce jsou nejvhodnější ke sběru semen a některá lze již přímo vysévat. U jiných je však lepší, když projdou stratifikací. Je zde však i skupina dřevin, která nemá dostatečně vyvinuté embryo, které je třeba nechat při vyšší teplotě (15–20 °C) a vlhkosti dovyvinout.
Proces je složitější a poměrně zdlouhavý, protože je třeba, aby prošlo ještě druhou vlhkou a studenou stratifikací. To se týká například jinanu (Ginkgo) nebo jilmu (Ulmus). Vegetativní množení necháme raději na jiné měsíce.
V vysazujeme též cibule a hlízy na jaře kvetoucích květin: narcisy, ladoňky, talovíny, sasanky, cibulnaté kosatce, šafrány a další. S tulipány počkáme spíše až do října, popřípadě až do začátku listopadu.
Připomeňme, že cibule květin obvykle vysazujeme do takové hloubky, která odpovídá dvoj- až trojnásobku výšky cibule. Před výsadbou není na škodu vylepšit půdu přidáním kompostu nebo pomalu působících hnojiv (např. drcená rohovina).
Zdroj: Autoři jsou kurátory Botanické zahrady v Praze Troji
Kresba autoři
Foto P. Horáček a Shutterstock
Zejména jarní období, na které se všichni tolik těšíme, může být pro alergiky obdobím opačně vnímaným. Senná rýma se vyskytuje u citlivých osob od předjaří do časného podzimu. Příčinou je pyl poletující v ovzduší těchto dřevin (pravidelné pylové …