
Citlivě upravená venkovská zahrada si uchová svou krásu
23. 5. 2020Zahradu na venkově bychom měli upravovat tak, aby odpovídala místním pěstitelským tradicím, klimatickým poměrům i okolní přírodě.
Dvouletky, které mají kvést příští jaro, vysejeme na konci května nebo v červnu nejlépe na výsevný záhon, do pařeniště či na podobnou pěstební plochu.
Pro macešky vybíráme chladnější místo; osivo lépe vzejde. U všech výsevů je důležité udržovat rovnoměrnou stálou vlhkost.
Ve fázi 2–3 pravých lístků mladé semenáčky dvouletek přepichujeme. Na trvalé stanoviště je vysazujeme za 4–6 týdnů, nejpozději ve druhé polovině září. Do zimy vytvoří růžici přízemních listů.
Mezi dvouletky řadíme především macešky (Viola), sedmikrásky (Bellis perennis), pomněnky (Myosotis alpestris), zvonek prostřední (Campanula medium), náprstník (Digitalis), chejr vonný (Cheiranthus cheiri), hvozdík bradatý (Dianthus barbatus), topolovka – slezová růže (Althaea rosea).
Klejotok je slizovitý lepkavý výtok z trhlin a ran listnatých stromů. Na vzduchu výtok tuhne v gumovitou žlutavě až černohnědě zbarvenou hmotu. Vyskytuje se zejména u peckovin, nejvíce u broskvoní, třešní a višní, méně u meruněk a slivoní.