
Jak bránit mladé stromky před zababčením? Připravíme dobře půdu
19. 9. 2021Výsadba ovocného výpěstku má zásadní vliv na to, aby stromky v raném věku dobře rostly a do plodnosti vstoupily v kondici. Ač je sázení stromku svátkem, chybuje se při něm.
V říjnu naposledy v roce mohou zahradu zdobit rozkvétající rostliny. Brzy však odkvetou kvůli rychlé se snižujícím teplotám. Poslední květy pak zničí první podzimní mrazíky.
Mezi rostlinami, které rozkvétají ještě na podzim, spatříme především růže se jejich silnými a krásnými poupat. Kvetou rovněž pozdní odrůdy plaménků (Clematis), dokvétá ovíjivá opletka Aubertova (Fallopia aubertii) a komule Davidova (Buddleia davidii). Výrazným keříkem kvetoucím v tomto období je ořechokřídlec klandonský (Caryopteris clandonensis) a kvetoucí vřesy (Calluna).
Dřevinám se postupně vybarvuje listí do palety barev, kterou může nabídnout jen toto roční období. Zářivé plody některých druhů vytrvávají dlouho do zimy, zatímco u jiných jejich krása končí brzkým opadem po dozrání. Říjen a listopad jsou pak obdobím listopadek (Chrysanthema).
Cibuli ze sazečky a zimní česnek přestáváme před sklizní zavlažovat. Jejich dozrání v sušší půdě zlepší jejich skladovatelnost. Česnek je dobré sklízet ve chvíli, kdy je plně vyzrálý, tím i dlouhodobě skladovatelný.