Dřeviny vybrané pro přívětivou zimní tvář zahrady

3. 2. 2021

Blyštivý sníh, modrá obloha a siluety trav a stromů probarvené nesmělým zimním sluníčkem do příjemných zlatavých odstínů.

Nic tu nemusí kvést, a přesto je na co se dívat. Zveme vás do zahrady, která pod závojem z vloček vypadá jako zimní klenot. Majitelka šikovně plánovala, co kde poroste, aby výsadba vynikla i ve čtvrtém ročním období.

Lískové oblouky s pnoucí vistárií, stálezelené juky, zimostráz a sloupovitý zerav utvářejí trvalou strukturu zahradního zákoutí

Lískové oblouky s pnoucí vistárií, stálezelené juky, zimostráz a sloupovitý zerav utvářejí trvalou strukturu zahradního zákoutí

Tichá sezona chráněná stodolou a zdmi

Zahradu obklopují lesnaté kopce Drahanské vrchoviny a také velká stodola a zdi z režných cihel, které svou hřejivou barvou celoročně přispívají k útulnosti místa. Chrání před pohledy zvenčí a fungují i jako kulisa pro blízké záhony a choulostivé rostliny. Možná právě díky jisté izolovanosti tento láskyplně udržovaný kus země vyzařuje nesmírný klid.

„Normálně by tu bylo slyšet chrastění kačírku pod nohama. Všechny cesty jsou jím vysypané. Vypadá přirozeně a vydrží na věky,“ zmiňuje hostitelka. Ale teď drobné valounky pevně slepil led. V zahradě se rozhostilo ticho. Z hrnku horkého domácího čaje z ostružiníku a okvětních plátků růží se line vůně a přispívá k magické atmosféře zasněžené scenerie.

Uschlá plodenství trvalek a trav se v zimních záhonech pěkně vyjímají. Stříháme je proto až zjara

Uschlá plodenství trvalek a trav se v zimních záhonech pěkně vyjímají. Stříháme je proto až zjara.

Oklamat čas velikostí výsadby se vyplatí

Z placatého pozemku s padlým ořešákem a harampádím měla vzniknout oáza, kde člověk jednoduše vypne, bude si užívat sluníčka na patiu s nádhernou magnolií nebo četbu pod košatou vrbou. A měla vzniknout rychle. Proto paní Marcela neváhala a velkou část dřevin objednala ve velikosti XL nebo aspoň X, což bylo cenově výhodnější.

„Ušetřit se dá také tím, že většinu vzrostlých keřů a stromů koupíte v zahradní školce v prostokořenném stavu. Netrvalo dlouho a dřeviny jsem si začala množit. Například tavolu kalinolistou (Physocarpus opulifolius) Diabolo s nádherně vínovými listy, zlatici, brslen křídlatý (Euonymus alatus) nebo vrby. Základní struktura již existuje, takže čekání, až z nařezaných klacíků něco vyroste, není tak mučivé.“

Sluneční hodiny na pozadí obnažených siluet hlohů obecných Paul´s Scarlet přispívají k malebnosti zimní scenerie

Sluneční hodiny na pozadí obnažených siluet hlohů obecných Paul´s Scarlet přispívají k malebnosti zimní scenerie

V hlavní roli dřeviny

„Dřeviny miluji nejen pro jejich ohromnou rozmanitost, ale i dlouhověkost a to, jak každým rokem zkrásní.“

V zimě jsou na zahradě nepostradatelné. Všechny mají své místo pečlivě vybrané, takže jich z každého úhlu hned několik pěkně vynikne. Mísí se tu jehličnany a listnáče. Stálezelené jehlice a listy zeravů, smrků, zimostrázu, brslenů (Euonymus fortunei), břečťanu a mahonií vytvářejí pronikavý kontrast k obnaženým větvím javorů, šeříků, lísek, vistárií, vajgélií (Weigela), růží svraskalých (Rosa rugosa), jasmínu nahokvětého (Jasminum nudiflorum) nebo všudypřítomných tavolníků a žlutokvětých mochen křovitých (Potentilla fruticosa).

Mochny, tavoly a odrůda tavolníku (Spiraea nipponica) Snowmound se tu samovolně vysemeňují. Ptáci se zase starají o šíření dřišťálů, bezu a planých růží.

Proti vymetené obloze upoutají pohled pokroucené výhony vrby Matsudovy (Salix matsudana) Tortuosa, která se během několik málo let rozrostla do obří velikosti. Roste v samém rohu zahrady v ideálních podmínkách: ve vlhku, s kořeny ve stínu a korunou na slunci, podobně, jak to má rád popínavý plamének.

K bobulím dřišťálů se slétávají hlavně kosi

K bobulím dřišťálů se slétávají hlavně kosi

K oblíbencům majitelky patří asi čtyřmetrový keřovitý šácholan hvězdovitý (Magnolia stellata) vysazený v chráněném rohu u západní stěny, jehož výhony teď nesou hojnost sametově chlupatých pupenů ukrývajících hedvábitě bílé březnové květy.

„Neobešla bych se ani bez působivých štíhlých siluet jalovců, třeba rychle rostoucího jalovce skalního (Juniperus scopulorum) Skyrocket s modrozelenými šupinatými listy.“

Naopak doširoka rozložité křivky předvádí mladý cedr atlaský (Cedrus atlantica). V závětří u stodoly, kam ráno a dopoledne svítí sluníčko, se cítí dobře. Vedle mu dělá společnost pomalu rostoucí smrk (Picea glauca var. albertiana) Conica a purpurový javor mléč (Acer platanoides) Crimson King, který v létě občas bojuje s padlím.

V části spojující dům se stodolou vznikla alej z desítky okrasných sakur (Prunus serrulata) Kiku-Shidare-Zakura.

„Jejich převislé větve, které se na jaře obalují něžně růžovými plnými květy, jsem rozdělila na dvě poloviny. Zatímco jedna přirozeně splývá, druhou vyvazuji ke kovovým obloukům. Pomalu tak vzniká zajímavé loubí.“

Převislá varieta jerlínu japonského Pendula přitahuje pohledy s listy i bez nich

Převislá varieta jerlínu japonského Pendula přitahuje pohledy s listy i bez nich

Převislým habitem se rovněž vyznačuje senzační, stále zatím málo vídaný roubovaný kultivar jerlínu japonského (Sophora japonica) Pendula. Stojí samostatně na chráněné pozici, kde v sezoně představuje hustou korunu s listy podobnými akátu a v zimě holé výhony. Ty často namrzají, ale stačí je seříznout ke zdravému dřevu a znovu bohatě obrazí.

Novějšími obyvateli zahrady je trojice hlohů (Crataegus laevigata) Paul´s Scarlet.

Kulisu veselým barevným krmítkům dělají ozdobné trávy prozářené zimním sluníčkem

Kulisu veselým barevným krmítkům dělají ozdobné trávy prozářené zimním sluníčkem

Co zimu dělá ještě hezčí? Ptačí krmítka!

Tipy paní Marcely
• Stálezelené dřeviny zůstávají neměnné dvanáct měsíců v roce. Aby nenudily, zkombinujte je s opadavými druhy.
• Trvalky s dekorativním plodenstvím, jako bělotrny, řebříčky nebo třapatky, po první vlně kvetení seřízněte. Druhé květy v zimě vydrží déle.
• Instalujte mrazuvzdorné dekorativní prvky.
• Pozornost vždy upoutají skulptury, sluneční hodiny, ale báječně vypadají také barevná krmítka nebo dřevěné sudy.
• Oblouky, treláže, vyvýšené záhony či kamenné zídky zahradě dodají potřebnou výšku a členitost.
• Stálezelené rostliny odpařují vodu i v zimě. Za vlídného počasí je zalévejte, aby neuschly.

Přiletělo hejno vrabčáků a veselým křikem zaplnilo celou zahradu. Často se tu střídají s nádhernými dlasky, kteří se slétávají k dekorativním krmítkům rozesetým po celé zahradě.

„Bez opeřenců by tu bylo smutno. Vysadila jsem pro ně mnoho plodících dřevin, které nakrmí jejich hladové zobáčky a zároveň zahradu probarví.“

Nad sněhem září rudé plody přízemních i keřových skalníků (Cotoneaster), planých růží, hlohyně šarlatové (Pyracantha coccinea), kaliny obecné (Viburnum opulus), okrasných i těch obyčejných jabloní a trnitých dřišťálů (Berberis thunbergii), které vždy zmizí jako první.

Na pozemku o rozloze 1200 m² mají své místo také květiny. Paní Marcela upřednostňuje trvalky se stálezelenými listy — bergénie a juky — a s dekorativním plodenstvím — bělotrny, třapatky, zavinutky, rozchodníkovce či řebříčky. Když na ně dýchne jinovatka, vypadají téměř umělecky, stejně jako okrasné trávy — ozdobnice a dochany — vysázené do úhledných skupinek a prodloužených linií.

Foto autorka

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

19. 4. 2024

Aby jiřinky, mečíky, sasanky a další naplno rozkvetly do krásy

Koncem měsíce vysazujeme v teplejších oblastech a podle vývoje počasí hlíznaté květiny, z nichž zejména jiřinky (Dahlia) krášlí zahradu po celé léto až do prvních podzimních mrazíků. Pokud chceme kvetení jiřin uspíšit, můžeme je přirychlit v teplejších podmínkách v květináčích.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x