Půdopokryvné rostliny usnadní podzimní úklid listí

20. 11. 2019

Místo každoročního hrabání listí lze do některých polostinných míst vysadit dřeviny a trvalky, které ve svém hustém koberci nechají listí zmizet přirozenou přeměnou v půdní živiny.

Takovými půdopokryvnými rostlinami jsou: břečťan (Hedera), barvínky (Vinca), škornice (Epimedium), dále pupkovec (Omphaloides), kakosty (Geranium), zběhovec (Ajuga), tlustostoník (Pachysandra), rdesno (Polygonum), čechrava (Astilbe).

Slunné stanoviště nabízí víc řešení

Na slunných místech je pak výčet použitelných rostlin ještě širší. Dají se použít některé stálezelené dřeviny (plazivé jalovce a skalníky) nebo trvalky: rožec plstnatý (Cerastium tomentosum), kakost oddenkatý (Geranium macrorrhizum), rozchodníky (Sedum) a další.

Mateřídouška Thymus-pulegioides

Také v mateřídoušce vejčité mizí listí; foto Pixabay

Některé trvalky snesou občasné sešlápnutí

Tam, kam potřebujete občas na plochu vstoupit, dáme přednost trvalkám snášejícím v menší míře sešlapávání. Takovými jsou bedrnička (Acaena), kociánek (Antennaria), mechovec (Cotula), průtržník (Herniaria), stříbřenka (Paronychia), úrazník (Sagina) a mateřídouška (Thymus serpyllum).

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

1. 3. 2024

Když trvalkám stačí sestřih v předjaří a občasné pletí

Trvalkové výsadby s tzv. vyšším stupněm autoregulace mají podmínky pro to, abychom se o ně starali mnohem méně než o další trvalkové či letničkové záhony. Průběžná údržba záhonů však zůstává klíčová.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x