Okenní truhlíčky a přenosné nádoby v zahradě a na balkonech osiřely a ani zapomenutý květ růže, listopadky nebo fialky už nedávají naději, že by se zima ještě o den dva kdesi zdržela.
Snad už jen statečné sedmikrásky doufají, že z trávníku budou vystrkovat hlavičky i během prosince.
Do truhlíku nebo jiné nádoby můžeme vysázet okrasné zelí, které s dalšími rostlinami přečká v barevném provedení třeba až do jara.
V tomto období jsou cenné svou zelení i svými květy vřesovce (Erica), starček (Senecio), libavka (Gaulteria), skimie (Skimmia), svatolína (Santolina).
Výsadbu do truhlíku můžeme doplnit větévkami jehličnanů, větvičkami s šípky, skalníky (Cotoneaster), kdoulovcem japonským (Chaenomeles) i šiškami.
Jednodušší aranžmá tří čtyř rostlin obvykle působí lépe než početnější výběr.
Do kompozice lze dobře použít i malý jehličnan s balem. Vynikne v kompozici se stálezelenými listnatými rostlinami, vizuální výhodou se mohou stát plody nebo květy okrasných rostlin.
Na dno truhlíku nebo jiné nádoby je vhodné počítat s nízkou vrstvou drenážního keramzitu. Na ni přijde zahradnický substrát. Ten lze po výsadbě zakrýt štěpkou, drcenou kůrou, ale kupříkladu i ořechy.
Vybrané druhy letniček v září vysejeme na chráněná venkovní stanoviště podle aktuálního vývoje počasí. Když je příznivé, rostliny na jaře pokvetou dřív. Pokud vyklíčí už na podzim, přikryjeme je v listopadu chvojím.