Hortenzie na podzim neřežeme, lépe tak odolají mrazu

10. 11. 2019

Hortenzii to sluší v létě v zimě. Vedle krásy má i výhodu materiálu. Zatímco kamenná slečna studí, hortenzie rostlina se umí zachumlat do tepla.

K rostlinám, které potřebují ochranu před  mrazy, patří krásné keře zahrad – hortenzie. Měli bychom je opatřit tak, aby snesly bez následků teplotní výkyvy během slunečného dne a mrazivé noci.

Hortenzie jsou krásné v létě i v zimě

Hortenzii to sluší v létě v zimě; foto Shutterstock

Máme několik možností, jak rostlinu proti mrazu chránit. Zasypeme ji dobrým kompostem, přidáme vyšší vrstvu listí. Je důležité, aby zásyp byl dost vysoko nad zem. Při výšce ochranné vrstvy 40 cm je možné počítat s živou částí výhonů asi 30 cm. Je potřeba keř prosypat, nestačí listí nahrnout okolo. Navrch dáme tradiční zimní tepelný izolant – chvojí.

Můžeme použít osvědčenou prodyšnou netkanou textilií bílé barvy. K upevnění látky se hodí opět chvojí – jednoduše zapíchneme větve do země jako upevňovací kolíky. Keř udrží proti větru a poslouží jako další izolant proti chladu.

Podzimní hortenzie

Květenství hortenzie zdobí keře i po zaschnutí. Během zimy přispěje svou suchou hmotou k ochraně rostliny před nízkými teplotami. Foto Pixabay

Keř na podzim neořezáváme, protože tak zůstane odolnější vůči mrazu. Odkvetlá květenství chrání spodní pupeny při poklesech teplot a celkově hustší keř je dobře chráněn proti chladu a mrazu. Keř je možné i mírně svázat provazy, případně králíkářským pletivem, které lépe drží i doporučenou vnitřní ochrannou vrstvu listí.

Keř svázaný proti sněhu, ne však proti holomrazu

Nejistý způsob zimní ochrany: Svázaný keř je sice chráněn před rozlámáním při větší sněhové zátěži, ale není uvnitř vyplněn zeminou a listím proti holomrazu; foto Shutterstock

Řez odložme na jaro rovněž kvůli faktu, že hortenzie zakládá květy na dvouletém dřevě – loňských výhonech. Při rašení lépe poznáme, jak hluboko řezat, abychom odstranili všechno namrzlé dřevo, ale abychom neochuzovali keř o květy.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

14. 4. 2024

Jak upravit řezem broskvoň po jarní výsadbě

Nově zakoupenou broskvoň vysazujeme co nejdříve. Při výsadbě provedeme srovnávací řez koruny, aby nadzemní část rostliny odpovídala kořenové části.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x