Kdy zazimovat jahodník mulčem, kdy ho chránit chvojím
4. 11. 2020Jahodník na záhoně, kam na zimu přemístíme i převislé rostliny z nádob, je třeba připravit na zimu tak, aby mu neublížil mráz, vítr, ani slunce.
Hortenzii to sluší v létě v zimě. Vedle krásy má i výhodu materiálu. Zatímco kamenná slečna studí, hortenzie rostlina se umí zachumlat do tepla.
K rostlinám, které potřebují ochranu před mrazy, patří krásné keře zahrad – hortenzie. Měli bychom je opatřit tak, aby snesly bez následků teplotní výkyvy během slunečného dne a mrazivé noci.
Máme několik možností, jak rostlinu proti mrazu chránit. Zasypeme ji dobrým kompostem, přidáme vyšší vrstvu listí. Je důležité, aby zásyp byl dost vysoko nad zem. Při výšce ochranné vrstvy 40 cm je možné počítat s živou částí výhonů asi 30 cm. Je potřeba keř prosypat, nestačí listí nahrnout okolo. Navrch dáme tradiční zimní tepelný izolant – chvojí.
Můžeme použít osvědčenou prodyšnou netkanou textilií bílé barvy. K upevnění látky se hodí opět chvojí – jednoduše zapíchneme větve do země jako upevňovací kolíky. Keř udrží proti větru a poslouží jako další izolant proti chladu.
Keř na podzim neořezáváme, protože tak zůstane odolnější vůči mrazu. Odkvetlá květenství chrání spodní pupeny při poklesech teplot a celkově hustší keř je dobře chráněn proti chladu a mrazu. Keř je možné i mírně svázat provazy, případně králíkářským pletivem, které lépe drží i doporučenou vnitřní ochrannou vrstvu listí.
Řez odložme na jaro rovněž kvůli faktu, že hortenzie zakládá květy na dvouletém dřevě – loňských výhonech. Při rašení lépe poznáme, jak hluboko řezat, abychom odstranili všechno namrzlé dřevo, ale abychom neochuzovali keř o květy.
Stromky nesázíme ani na místě poraženého stromu dříve než po pěti letech. Půdu ozdravíme pěstováním záhonové plodiny, kypřením a přidáváním kompostované zeminy. Tam, kde žila jádrovina, i po několika letech upřednostníme peckovinu.