Péče o růže v srpnu: kontrola oček a střih vadnoucích květů

20. 8. 2021

U růže očkované v červenci se očko ujímá asi do poloviny srpna. Ujaté očko poznáme podle odpadlého řapíku a svěží zelené barvy. 

Po červencovém očkování růží uvolníme v půlce srpna očkovací úvazky. Růži, u níž se očko neujalo, můžeme během srpna přeočkovat: Pod prvním očkem na opačné straně stonku umístíme druhé očko a postupujeme stejně jako při červencovém očkování.

Očkování růže bylo úspěšné

Ujmuté očko uvolníme v srpnu; foto Shutterstock

Odstraňováním květů chráníme růže před chorobami

Při péči o růže ve vrcholném létě je nejdůležitějším opatřením průběžné odstraňování odkvetlých květů. Okvětní plátky by se jinak staly ideální živnou půdou pro rozvoj houbových chorob.

Řez odkvetlého růžového květu

Řez odkvetlé růže; foto Shutterstock

Květy odstřihneme až k prvnímu plně vyvinutému listu. Čím hlouběji stříháme a čím kratší zůstane dřevo, o to déle budeme čekat na nové květy.

  • Odrůdy určené k řezu květů však musíme stříhat dost hluboko, ale i tak pamatujme, že by měly na výhonu zůstat nejméně 2 plně vyvinuté listy. Z jednoho keře odebereme vždy jen jeden kvetoucí stonek, aby neutrpěl tvar keře.

Na hnojení použijeme hnojivo bohaté na draslík, které podpoří vyzrávání letorostů do zimy.

Nemocné a poškozené výhony ihned odstřihneme a ničíme.

Za přísušku zaléváme důkladně, nejlépe podmokem k rostlinám, 1–2 krát týdně a to v dopoledních hodinách, aby listy co nejrychleji oschly a porostem se nešířilo padlí.

  • Pokud musíme ošetřit růže chemicky proti chorobám a škůdcům, stříkáme ve večerních hodinách, abychom neohrozili užitečné živočichy, zejména včely.

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

9. 12. 2022

Řez, zmlazování a výmladky opadavých okrasných dřevin

V bezmrazém začátku zimy lze řezem tvarovat a zmlazovat některé okrasné opadavé stromy, živé ploty a keře. Nejprve odřežeme odumřelé, nemocné a poškozené větve, ty ponechané zkrátíme podle potřeby.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x
()
x