Kříženci růže svraskalé, trochu jiné, skromné krásky

5. 6. 2020

Na první pohled jsou jiné. Tzv. rugosa hybridy mají výrazně lesklé a zvláštně pomačkané listy. Právě to vyjadřuje jejich český název svraskalý (lat. rugosus).

Původem z Dálného východu

Druh Rosa rugosa je doma na pobřeží moře Beringova, Ochotského a Japonského. Vlastí této růže jsou tak Kamčatka, Sachalin, Korea, Kurilské ostrovy, japonské Hokkaidó a Honshu i severní Čína.

Růže svraskalá

Rosa rugosa

Růže byla popsána roku 1784. Do Evropy se dostala roku 1854, ale do zámeckých parků na území dnešní České republiky až na přelomu 19. a 20. století. Poměrně nová okrasná dřevina dosáhla v tuzemských výsadbách velkého rozšíření.

Rozsáhlé plochy se však růží svraskalou osazují zejména v oblastech, kde mají za úkol zpevnit pobřežní písky; tedy v Anglii, Nizozemsku, Německu, Dánsku, Polsku i v Severní Americe. Občas se z výsadeb růže rozšířila do přírody. U nás ovšem tato situace nastává zřídka a druh není v Česku považován za nebezpečně invazní.

Keř stejně vysoký jako široký

Růže svraskalá je 120–180 cm vysoký a stejně tak i široký keř; někdy až bochníkovitého vzhledu. Má silné, málo ohebné a nepříjemně hustě ostnité větve. Jehličkovité ostny mají různou velikost. Listy se vyznačují typicky zvlněným povrchem.

Květy jsou v květenstvích na konci skoro všech výhonů. Úhledná štíhlá poupata se rychle otevírají. V porovnání s jinými divoce rostoucími druhy růží jsou květy růže svraskalé velké, plně rozevřené 8 až 10 cm. Barva je sytě fialově červená. Květy vynikají výraznou vůní.

Šípky Rosa rugosa

Šípky růže svraskalé

Další velmi ceněnou vlastností je opakování kvetení. Hlavním obdobím kvetení je počátek léta, ale později se stále objevují jednotlivé květy. Koncem léta jsou nepřehlédnutelné výrazné kulovité až zploštěle kulovité dužnaté šípky, široké až 2,5 cm. Postupně se probarvují do sytě červené barvy. Na keři najdeme současně květy i plody, což je působivé.

Plnokvěté i bílé míšenky

U mnohonásobných křížení není již „krev“ růže svraskalé tak výrazně patrná a tyto odrůdy jsou přiřazovány mezi růže sadové nebo i do jiných skupin.

Od růže svraskalé se podařilo najít plnokvěté i bílé formy. Nová, pěkná růže velmi odlišná od toho, co se tenkrát v Evropě pěstovalo, zahradníky zaujala; a podařilo se křížení. Hybridy si v první generaci ve velké míře podržují znaky růže svraskalé. Proto vznikla celá skupina těchto růží označovaná jako Rugosa hybridy.

Růžový keř odrůdy Dagmar Hastrup

Hybrid růže svraskalé Dagmar Hastrup

Vcelku nenáročné růže

Rugosa hybridy nejlépe prospívají v hlinitých půdách, ale daří se jim i na lehkých písčitých. Půdní reakce by měla být neutrální až slabě kyselá, stanoviště pak osluněné nebo mírně zastíněné.

Cennou zvláštností, která souvisí s přírodním výskytem na mořském pobřeží, je odolnost vůči zasolení půdy. Také na půdní vlhkost si nekladou tyto růže zvláštní nároky, v horších podmínkách jsou keře nižší.

  • Růže svraskalá a její hybridy nesnášejí jen hluboký stín, těžké jílovité půdy a zásaditou půdní reakci (trpí chlorózou).

 

Kam všude růže svraskalá může

Tyto růže jsou mimořádně vhodné i do podmínek pro rostliny málo příznivých, jako jsou lemy kolem silnic, kruhové objezdy, ozeleňování zemědělských objektů nebo i výběhů v zoologických zahradách. Umějí zpevňovat svahy. Dají se dobře využít i na větší plochy v přírodních parcích a na místa, kde zeleň sídel přechází do volné krajiny.

  • Lem z Rugosa hybridů může vhodně orámovat okolí pastvin či extenzivních ovocných sadů. Vzhledem k velmi vysoké mrazuvzdornosti se dají tyto růže využít i v podhorských podmínkách, kde běžné záhonové odrůdy růží živoří.

Rugosa hybridy vytvářejí stále četné kořenové výběžky, kterými se pokouší šířit na všechny strany. Jejich použití v domácí zahradě je tedy omezeno tím, jak se dokážeme s touto situací vyrovnat.

  • Rozhodně je nesázíme do malých zahrad, na okraje skalek, trvalkových záhonů, přísně tvarovaných živých plotů, na hřbitovy.
  • Vhodnou zábranou šíření může být zapuštěný pás do hloubky 40 cm z plechu, umělé hmoty, PVC. Zastavit je dokáže i pravidelně kosený trávník.
  • Pás z Rugosa hybridů na hranici se sousedem může být předmětem velkých problémů.

 

Optimální termín výsadby: podzim

Ať již máme k dispozici sazenice prostokořenné (bez kořenových balů) nebo kontejnerované, je nejlepší dobou pro výsadbu podzim. Jarní výsadbu je potřeba pečlivě zalévat.

Růže sázíme asi o 5 cm hlouběji, než rostly ve školce. Solitérně vysazená růže svraskalá potřebuje alespoň dva čtvereční metry prostoru. Pokud vysazujeme do řad nebo do skupin, je minimální vzdálenost mezi rostlinami metr.

Péče v dalších letech

Když šípky na podzim ztratí svou barvu, odstřihneme je pod rozvětvením. Jakákoliv zimní ochrana je zbytečná, růže jsou opravdu vysoce mrazuvzdorné.

V březnu je třeba keř mírně zkrátit a sjednotit výšku jednotlivých výhonů. Odstraníme všechny suché výhony. Pak v keřích vyřežeme těsně u země asi čtvrtinu výhonů zdravých; pochopitelně přednostně ty nejstarší klesající k zemi a křížící se. Tím průběžně zmlazujeme.

Rugosa hybridy jsou růžemi, které málo trpí chorobami a škůdci. Chemická ochrana by byla zbytečná.

Jednoleté výhony někdy v létě podstatně převýší ostatní, v tomto případě je zaštípneme.

K minerálnímu přihnojování je vhodné přistoupit u starších keřů. Zvolíme plná hnojiva; vápnění nebývá žádoucí.

Poupata Rosa rugosa

Poupata růže svraskalé

Snadné množení dělením

Nejsnadněji získáme nové rostliny dělením při omezování rozrůstání nebo při přesazování keřů. Pokud je třeba mít větší množství sazenic, je velmi úspěšné letní řízkování z nových výhonů v červnu nebo červenci.

  1. Výhony rozstříháme na kousky asi 4 až 8 cm dlouhé, listy v dolní části odstraníme a zbývajícím zkrátíme čepele asi na polovinu.
  2. Pícháme do směsi rašeliny s menším množstvím písku, zajistíme stálou vlhkost (fóliový kryt, skleník) a zastíníme. Do podzimu zakoření.
  3. Na jaře přesadíme hlouběji do humózní půdy a sazenice dopěstujeme.
  • Tyto růže se jistě dají také očkovat v létě na spící očko (omezí se odnožování) nebo původní druh množit z výsevů.

Sortiment v různých barvách a tvarech květů

Dnes je k dispozici řada odrůd růže svraskalé, které se navzájem liší barvou a tvarem květu i výškou rostlin, což umožňuje výběr pro různá použití i barevné kombinace:

  • Rosa rugosa, fialově červená, fialově červený prázdný květ o průměru 9 cm, výška rostliny 150 cm
  • Rosa rugosa plena, liší se od předešlé jen plnými květy
  • Rosa rugosa alba, má bílé prázdné květy
  • Rosa rugosa albo-plena, bílé plné květy
Odrůda Autor, rok Země Květ, barva, průměr Výška v cm
Blanc Double
de Coubert
Rochet, 1892 Francie bílý, plný, 9 cm 140
Blanka Benetka, 1993 ČR bílý, prázdný,7 cm 120
(Frau) Dagmar Hastrup Hastrup, 1914 světle růžový, prázdný, 8 cm 90
Foxi Uhl, 1989 SRN růžově nafialovělý, plný, 8 cm 80
Gelbe Dagmar Gastrul Moore, 1987 USA světle žlutý až bělavý, plný, 9 cm 120
Georges Cain Miller, 1909 Francie červeně fialový, plný, 10 cm 290
Hansa Schaum, 1905 Nizozemsko fialový, plný, 10 cm 150
Jabloňový květ Benetka, 1996 ČR prázdný se světle růžovým okrajem, 8 cm 120
Nyveldt´s White Nyveldt, 1955 Nizozemsko bílý, prázdný, 8 cm 250
Pierette (Pavement) Uhl, 1987 SRN fialově růžový, plný, 11 cm 120
Rotes Meer Baum, 1984 SRN fialově červený, plný, 8 cm 120
Rotes Phaenomen Baum, 1980 SRN tmavě fialově červený, plný, 7 cm 130
Rugelda Kordes, 1989 SRN světle žlutý, při okrajích světle růžový, plný, 8 cm 150
Ruskin Fleet, 1928 USA červeně tmavě růžový, plný, 9 cm 200
Růžena Benetka, 1993 ČR sytě růžově fialový, prázdný, 6 cm 100
Thérese Bugnet Bugnet, 1950 Kanada růžově nafialovělý, plný, 9 cm 190
Violeta Benetka, 1996 ČR fialově růžový, prázdný s užšími plátky, 4 cm až 300
Odrůda Autor, rok Země Květ, barva, průměr Výška keře

Květy Rugosa hybridů nejsou příliš vhodné do váz. Rychle odkvétají a opadávají. Dužnaté šípky se nedají dobře sušit, ale po odstranění nažek jsou použitelné na výrobu protlaků s vysokým obsahem vitaminu C.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

22. 3. 2023

Klejotok mívá různé příčiny včetně přehnojení nebo škůdců

Klejotok je slizovitý lepkavý výtok z trhlin a ran listnatých stromů. Na vzduchu výtok tuhne v gumovitou žlutavě až černohnědě zbarvenou hmotu. Vyskytuje se zejména u peckovin, nejvíce u broskvoní, třešní a višní, méně u meruněk a slivoní.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x