Paznehtník a další květiny pro sušení a sběr semínek

28. 9. 2019

Mnohé z trvalek a letniček se na podzim dají využít k sušení. Můžeme si tak doma vytvořit inspirativní zásobu materiálu pro tvoření suchých vazeb.

Pro suché kytice a aranžmá jsou nejvděčnějšími rostlinami v zahradě: žlutě kvetoucí řebříček (Achillea filipendulina), máčka alpská (Eryngium alpinum), bělotrn (Echinops), štětka (Disipace), plesnivka perlová (Anaphalis margaritacea), šáter (Gypsophila), paznehtník (Acanthus), okrasné česneky (Allium), makovice (Papaver), měsíčnice roční (Lunaria annua), mochyně zahradní (Physalis alkekengi) a všechny traviny.

Paznehtník (Acanthus cf. hungaricus)

Paznehtník (Acanthus cf. hungaricus), foto P. Hanzelka

Pro bohatší záhony v příštím roce si nyní můžeme připravit dosevní materiál: Semínka posbíráme z vybraných trvalek, cibulovin i letniček. V každém ohledu se to vyplatí, neboť zejména u letniček se přesevem mnohdy vypěstují rostliny, které umějí překvapit.

Acanthus mollis

Semeno paznehtníku měkkého (Acanthus mollis); foto Shutterstock

Semínka sbíráme, až když jsou dozrálá, většinou černá, připravená k přirozenému vysemenění ze zasychajících květenství či jiných částí zdravé rostliny, ve kterých se vyvíjela. Snadno je setřeseme do papírového kornoutu.

Semena vyčistíme od nečistot a příměsí, dosušíme ve vzdušném prostoru a skladujeme v suchu a při stálé, raději nižší teplotě. Například v obálkách.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

28. 2. 2024

Řez révy vinné: na kolik výhonů a oček?

U slabšího řezu budeme mít hroznů sice víc, ale budou drobné s nekvalitními bobulemi. Čím více starého dřeva na keři necháme, tím lépe snáší zimní mrazy. Větší množství starého dřeva vyžadují některé stolní odrůdy a odrůdy náchylné ke sprchávání.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x