Kdy sklízet květiny k sušení a kde rostliny sušit
23. 6. 2020Květiny k sušení sklízíme v termínu, který se nejlépe hodí pro uchování pěkného vzhledu, barvy i kvality květů. K sušení použijeme dobře větraný, tmavý prostor.
Mnohé z trvalek a letniček se na podzim dají využít k sušení. Můžeme si tak doma vytvořit inspirativní zásobu materiálu pro tvoření suchých vazeb.
Pro suché kytice a aranžmá jsou nejvděčnějšími rostlinami v zahradě: žlutě kvetoucí řebříček (Achillea filipendulina), máčka alpská (Eryngium alpinum), bělotrn (Echinops), štětka (Disipace), plesnivka perlová (Anaphalis margaritacea), šáter (Gypsophila), paznehtník (Acanthus), okrasné česneky (Allium), makovice (Papaver), měsíčnice roční (Lunaria annua), mochyně zahradní (Physalis alkekengi) a všechny traviny.
Pro bohatší záhony v příštím roce si nyní můžeme připravit dosevní materiál: Semínka posbíráme z vybraných trvalek, cibulovin i letniček. V každém ohledu se to vyplatí, neboť zejména u letniček se přesevem mnohdy vypěstují rostliny, které umějí překvapit.
Semínka sbíráme, až když jsou dozrálá, většinou černá, připravená k přirozenému vysemenění ze zasychajících květenství či jiných částí zdravé rostliny, ve kterých se vyvíjela. Snadno je setřeseme do papírového kornoutu.
Semena vyčistíme od nečistot a příměsí, dosušíme ve vzdušném prostoru a skladujeme v suchu a při stálé, raději nižší teplotě. Například v obálkách.
První polovina září je příznivým termínem pro výsevy bílé jarní cibulky, rukoly a dalších salátů pro postupné sklízení mladých lístků.