Jarní aranžmá: hrátky se srostlými pruty vrby sachalinské

5. 4. 2020

Svazčitost (fasciace) vzniká srůstem několika letorostů v plošné až vějířovité, bizarní útvary. Vytváří je i vrba sachalinská Sekka

Tuto světlomilnou vrbu vysazujeme k vodním plochám jako okrasnou solitéru. Včelám tím poskytneme ranou pastvu.

Pruty vrby sachalinské

Svazčité pruty vrby sachalinské

Vrbu Sekku pěstuji a množím již od školních let. Každou zimu se nedočkavě chodím dívat do svého „vrbária“ a vyhlížet nové výhony. Čím jsou pokroucenější a placatější tím lépe. Zpracuji v první řadě ty, ale nepohrdnu ani dalšími pruty.

Co nespotřebuji, zbude na pastvu pro včelky. Vrby pak celé ostříhám a těším se na další rok, jaké mi mladé výhony připraví překvapení.

Na fotografiích nabízím k inspiraci nápady na floristické a dekorativní použití vrby sachalinské (Salix sachalinensis) Sekky. Přidávat můžete i tulipány, narcisy a jiné jarní květy.

Dekorace s ostrožkou a chryzantémami

Rovnější výhony bohatě poseté kočičkami využívám k výzdobě truhlíku, kde je hustě vypíchám do aranžovací hmoty. Truhlík jsem dozdobila ostrožkou a chryzantémami. Povrch hmoty jsem zasypala jemným bílým pískem.

Kočičky s hyacintem a hrachem

Kočičky s hyacintem a hrachem

Květ hyacintu i s cibulí jsem vložila do nádoby, okolo jsem naaranžovala menší kroucené výhony a vše jsem zasypala suchým hrachem.

Proutí s modřenci a vajíčky

Mezi modřence v mohutná skleněné váze jsem zapíchala větve a vložila vyfouklá vajíčka.

Proutí svázané do stromku s květy a skořápkami

Svázáním rozvětvených výhonů vrby jsem vytvořila tvar stromku a vsadila jsem ho do nádoby s aranžovací hmotou. Můžeme přidávat živě květy nebo zdobit kraslicemi a barevnými stužkami.

Vrbové pruty s ostrožkami, měsíčky, alstromériemi

Keramickou nádobu jsem hustě vypíchala větévkami vrby. Ty jsem provlékla i několika otvory v nádobě a přidala jsem řezané květiny, v tomto případě ostrožky, měsíček, alstromeria.

Vrbové aranžmá ve skleněné míse

Ve skleněné míse jsou živé květy v kombinaci s větévkami a vajíčky, některá jsou ponechána přírodní, jiná jsem polepila kvítky levandule

Tvořila a fotografovala autorka

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 2. 2024

Dusičnany v zelenině, kde je jich nejvíc

Každý kdo pěstuje na své zahrádce zeleninu, usiluje o její co nejlepší kvalitu. O té ale nemůže být řeč, pokud má pěstovaná zelenina vysoký obsah dusičnanů. Dusíkatá hnojiva (dusičnany) jsou hnojivem urychlujícím růst, které rostliny přijímají pro tvor

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x