Jarní aranžmá: hrátky se srostlými pruty vrby sachalinské

2. 4. 2018

Svazčitost (fasciace) vzniká srůstem několika letorostů v plošné až vějířovité, bizarní útvary. Vytváří je i vrba sachalinská, Salix sachalinensis Sekka

Tuto světlomilnou vrbu vysazujeme k vodním plochám jako okrasnou solitéru. Včelám tím poskytneme ranou pastvu.

Pruty vrby sachalinské

Svazčité pruty vrby sachalinské

Vrbu Sekku pěstuji a množím již od školních let. Každou zimu se nedočkavě chodím dívat do svého „vrbária“ a vyhlížet nové výhony. Čím jsou pokroucenější a placatější tím lépe. Zpracuji v první řadě ty, ale nepohrdnu ani dalšími pruty.

Co nespotřebuji, zbyde na pastvu pro včelky. Vrby pak celé ostříhám a těším se na další rok, jaké mi mladé výhony připraví překvapení. Na fotografiích nabízím k inspiraci nápady na její floristické a dekorativní použití. Přidávat můžete i tulipány, narcisy a jiné jarní květy.

Dekorace s ostrožkou a chryzantémami

Rovnější výhony bohatě poseté kočičkami využívám k výzdobě truhlíku, kde je hustě vypíchám do aranžovací hmoty. Truhlík jsem dozdobila ostrožkou a chryzantémami. Povrch hmoty jsem zasypala jemným bílým pískem.

Kočičky s hyacintem a hrachem

Kočičky s hyacintem a hrachem

Květ hyacintu i s cibulí jsem vložila do nádoby, okolo jsem naaranžovala menší kroucené výhony a vše jsem zasypala suchým hrachem.

Proutí s modřenci a vajíčky

Mezi modřence v mohutná skleněné váze jsem zapíchala větve a vložila vyfouklá vajíčka.

Proutí svázané do stromku s květy a skořápkami

Svázáním rozvětvených výhonů vrby jsem vytvořila tvar stromku a vsadila jsem ho do nádoby s aranžovací hmotou. Můžeme přidávat živě květy nebo zdobit kraslicemi a barevnými stužkami.

Vrbové pruty s ostrožkami, měsíčky, alstromériemi

Keramickou nádobu jsem hustě vypíchala větévkami vrby. Ty jsem provlékla i několika otvory v nádobě a přidala jsem řezané květiny, v tomto případě ostrožky, měsíček, alstromeria.

Vrbové aranžmá ve skleněné míse

Ve skleněné míse jsou živé květy v kombinaci s větévkami a vajíčky, některá jsou ponechána přírodní, jiná jsem polepila kvítky levandule

Tvořila a fotografovala autorka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aby vám nic neuteklo...

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit si časopis darovat předplatné

Kalendárium

28. 2. 2020

Řez révy vinné: na kolik výhonů a oček?

U slabšího řezu budeme mít hroznů sice víc, ale budou drobné s nekvalitními bobulemi. Čím více starého dřeva na keři necháme, tím lépe snáší zimní mrazy. Větší množství starého dřeva vyžadují některé stolní odrůdy a odrůdy náchylné ke sprchávání.

zobrazit další rady a tipy