Ozdoby prosince: květy, ojíněné plody, větvení a tvary dřevin

6. 12. 2021

Je zima, mrzne, a přesto rozkvétají rostliny pro radost všem, jež těší krása prosince. K jedinečnosti flóry pomůže stylistka z nejpovolanějších – jinovatka.

V polovině prosince rozkvétá trvalka čemeřice černá (Helleborus niger), z dřevin pak vilín měkký (Hamamelis mollis), vilín viržinský (Hamamelis virginiana), kalina vonná (Viburnum farreri), višeň chloupkatá (Prunus subhirtella s. Autumnalis) a jasmín nahokvětý (Jasminum nudiflorum).

Vilín měkký (Hamamelis mollis) kvete během prosince

Vilín měkký kvete v zimě, foto Pixabay

Co také ozvláštní zahradu během prosince

Prosinec je prvním zimním měsícem, příroda odpočívá. Vedle stálezelených keřů náš zrak poutají i plody mnoha opadavých okrasných dřevin. Všímáme si, jak pozoruhodné tvary mají holé koruny dřevin nebo jak okouzlující může být struktura větvení.

Plamének (Clematis) Parasol

Ochmýřené plodenství plaménku; foto Shutterstock

Borky se liší zbarvením a rýhováním, otrnění a plodenství zase svými tvary.

Obdivovat můžeme nejen šišky, které například na větvičkách modřínu zůstávají i více let, ale třeba i dlouhé tenké plody katalpy trubačovité (Catalpa), hnědé ploché lusky dřezovce trojtrnného (Gleditsia), červené dužnaté plody magnólie (Magnolia) a nadýchaná ochmýřená plodenství popínavých plaménků (Clematis) .

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

18. 4. 2024

Dubnové sečení, výsev a dosetí trávníku

Během dubna je již nutné první sečení, sekejte hodně nízko, podpoříte tím odnožování trav. Můžete začít i s přihnojováním, ale – na jaře mají traviny obrovskou růstovou sílu, ke které jim pomáhají uložené zásobní látky. Přirozené živiny vystačí zhruba do června.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x