Ozdoby prosince: květy, ojíněné plody, větvení a tvary dřevin

2. 12. 2019

Je zima, mrzne, a přesto i nyní rozkvétají rostliny pro radost všem, které potěší zimní krása flóry. K jedinečnosti jí často pomůže stylistka z nejpovolanějších – jinovatka.

V polovině prosince rozkvétá trvalka čemeřice černá (Helleborus niger), z dřevin pak vilín měkký (Hamamelis mollis), vilín viržinský (Hamamelis virginiana), kalina vonná (Viburnum farreri), višeň chloupkatá (Prunus subhirtella s. Autumnalis) a jasmín nahokvětý (Jasminum nudiflorum).

Vilín měkký (Hamamelis mollis)

Vilín měkký kvete v zimě, foto Pixabay

Prosinec je prvním zimním měsícem, příroda odpočívá. Vedle stálezelených keřů náš zrak poutají i plody mnoha opadavých okrasných dřevin. Všímáme si, jak pozoruhodné tvary mají holé koruny dřevin nebo jak okouzlující může být struktura větvení.

Plamének (Clematis) Parasol

Ochmýřené plodenství plaménku; foto Shutterstock

Borky se liší zbarvením a rýhováním, otrnění a plodenství zase svými tvary.

Obdivovat můžeme nejen šišky, které například na větvičkách modřínu zůstávají i více let, ale třeba i dlouhé tenké plody katalpy trubačovité (Catalpa), hnědé ploché lusky dřezovce trojtrnného (Gleditsia), červené dužnaté plody magnólie (Magnolia) a nadýchaná ochmýřená plodenství popínavých plaménků (Clematis) .

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aby vám nic neuteklo...

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit si časopis darovat předplatné

Kalendárium

15. 12. 2019

Studené pařeniště v prosinci: Zeminu vyměníme za suché listí

Koncem roku vybereme z pařeniště zeminu, kterou jsme používali během sezony pro pěstování rostlin. V zahradě ji můžeme použít k různým účelům. Část zeminy z lože pařeniště necháme promrznout.

zobrazit další rady a tipy