Čím se živí ptáci v zimě, která semínka najdou v zahradě
18. 12. 2021Přezimující ptáci většinou vyhledávají jako hlavní přirozený zdroj zimní potravy plody různých keřů a stromů, semínka trav a vytrvalých bylin.
Je zima, mrzne, a přesto rozkvétají rostliny pro radost všem, jež těší krása prosince. K jedinečnosti flóry pomůže stylistka z nejpovolanějších – jinovatka.
V polovině prosince rozkvétá trvalka čemeřice černá (Helleborus niger), z dřevin pak vilín měkký (Hamamelis mollis), vilín viržinský (Hamamelis virginiana), kalina vonná (Viburnum farreri), višeň chloupkatá (Prunus subhirtella s. Autumnalis) a jasmín nahokvětý (Jasminum nudiflorum).
Prosinec je prvním zimním měsícem, příroda odpočívá. Vedle stálezelených keřů náš zrak poutají i plody mnoha opadavých okrasných dřevin. Všímáme si, jak pozoruhodné tvary mají holé koruny dřevin nebo jak okouzlující může být struktura větvení.
Borky se liší zbarvením a rýhováním, otrnění a plodenství zase svými tvary.
Obdivovat můžeme nejen šišky, které například na větvičkách modřínu zůstávají i více let, ale třeba i dlouhé tenké plody katalpy trubačovité (Catalpa), hnědé ploché lusky dřezovce trojtrnného (Gleditsia), červené dužnaté plody magnólie (Magnolia) a nadýchaná ochmýřená plodenství popínavých plaménků (Clematis) .
Ovoce bychom neměli uchovávat v sousedství brambor, řepy apod. Právě tak nevhodné je skladovat společně s jablky celer, cibuli, pór, česnek a podobnou zeleninou výraznou svou vůní, protože jablka a další ovoce tyto pachy snadno přijímají.