Vánoční květiny pro sváteční radost, někdy však příliš krátkou
12. 12. 2020Blíží se vánoční a novoroční svátky, mnozí si i letos uděláme radost něčím hezkým ze své zahrádky, nebo koupenou řezanou či hrnkovou květinou.
Přezimující ptáci většinou vyhledávají jako hlavní přirozený zdroj zimní potravy plody různých keřů a stromů, semínka trav a vytrvalých bylin.
S přibývajícími týdny však potravy ubývá a někdy i to málo zmizí nadlouho pod sněhovou pokrývkou. V přírodě jsou hlavním zdrojem zimní potravy pro přezimující zpěvné ptactvo plody ptačího zobu (Ligustrum), svíd (Cornus), pámelníků (Symphoricarpos), jeřábu obecného (Sorbus), trnky obecné (Prunus spinosa), hlohyně šarlatové (Pyracantha coccinea), dřišťálu (Berberis), šípky, nesklizená jablka a hrušky; semena skrytá v šiškách jehličnanů.
Ptáci nepohrdnou s postupující zimou ani plody některých dalších keřů zastoupených v živých plotech, sbírají semínka trav i vytrvalých bylin, bílkovinu doplňují vyzobáváním různých stádií hmyzu skrytého například v kůře kmenů ovocných dřevin a na jejich větvích.
Zejména pokud v zimě napadne na delší dobu sníh, myslíme na přikrmování ptactva. V takových podmínkách je shánění potravy z přírodních zdrojů těžké.
Ovoce bychom neměli uchovávat v sousedství brambor, řepy apod. Právě tak nevhodné je skladovat společně s jablky celer, cibuli, pór, česnek a podobnou zeleninou výraznou svou vůní, protože jablka a další ovoce tyto pachy snadno přijímají.