Čím se živí ptáci v zimě, která semínka najdou v zahradě

18. 12. 2021

Přezimující ptáci většinou vyhledávají jako hlavní přirozený zdroj zimní potravy plody různých keřů a stromů, semínka trav a vytrvalých bylin.

S přibývajícími týdny však potravy ubývá a někdy i to málo zmizí nadlouho pod sněhovou pokrývkou. V přírodě jsou hlavním zdrojem zimní potravy pro přezimující zpěvné ptactvo plody ptačího zobu (Ligustrum), svíd (Cornus), pámelníků (Symphoricarpos), jeřábu obecného (Sorbus), trnky obecné (Prunus spinosa), hlohyně šarlatové (Pyracantha coccinea), dřišťálu (Berberis), šípky, nesklizená jablka a hrušky; semena skrytá v šiškách jehličnanů.

Ptáci se v zimě většinou živí plody a semínky

Pěnkava, foto Shutterstock

Jako zdroj potravy ocení ptáci i živý plot s plody

Ptáci nepohrdnou s postupující zimou ani plody některých dalších keřů zastoupených v živých plotech, sbírají semínka trav i vytrvalých bylin, bílkovinu doplňují vyzobáváním různých stádií hmyzu skrytého například v kůře kmenů ovocných dřevin a na jejich větvích.

Zejména pokud v zimě napadne na delší dobu sníh, myslíme na přikrmování ptactva. V takových podmínkách je shánění potravy z přírodních zdrojů těžké.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 4. 2024

Zelenina, bylinky a koření v dubnových výsevech a výsadbách

Do volné půdy vyséváme kořenovou, listovou i košťálovou zeleninu, kterou jsme ven v této sezoně zatím neseli. Vedle toho opakovaně vyséváme zahradní řeřichu, špenát, ředkvičky, saláty a další.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x