Během mrazů zajišťujeme přístup vzduchu do jezírka

31. 12. 2019

Ryby přezimující v zahradním jezírku potřebují kyslík, který do vody proniká hladinou. Během zimy je třeba dávat pozor, aby nezamrzla.

Hladinou také odcházejí plyny, které se pod hladinou tvoří a pro vodní živočichy jsou škodlivé. Proto na zimu mj. neodřezáváme ani stonky rostlin, jako je například dutý rákos. Přispívají k výměně plynů a narušují tvořící se vrstvu ledu. Při silnějších mrazech je však třeba i vodní rostliny zabezpečit před vrstvou ledu, která by je poškodila.

Při slabších mrazech ubrání hladinu před zledovatěním volně plovoucí svazek větví. K témuž účelu poslouží plováky z pěnového polystyrenu.

Ochrana proti zamrzání

Plovák proti zamrzání jezírka

Když hladina zamrzne, musíme v ledu vytvořit otvor pro okysličení vody a únik plynů a udržovat ho nezamrzlý. Led můžeme šetrně rozrušit horkou vodou nebo žhavým železem; přezimujícím živočichům tím výrazně pomůžeme.

Hladinu pak zakryjeme polystyrénovými deskami, kusy prken nebo svazky větví. Pod deskami voda nezamrzne nebo se tvoří jen slabá vrstva ledu.
 K dispozici jsou i různé elektrické přístroje pro čeření hladiny, ke vzduchování, ohřívání vody apod.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 5. 2024

Citlivě upravená venkovská zahrada si uchová svou krásu

Zahradu na venkově bychom měli upravovat tak, aby odpovídala místním pěstitelským tradicím, klimatickým poměrům i okolní přírodě.Víc než jinde tu platí, že v jednoduchosti spočívá půvab i svéráz zahrady.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x