Během mrazů zajišťujeme přístup vzduchu do jezírka

31. 12. 2019

Ryby přezimující v zahradním jezírku potřebují kyslík, který do vody proniká hladinou. Během zimy je třeba dávat pozor, aby nezamrzla.

Hladinou také odcházejí plyny, které se pod hladinou tvoří a pro vodní živočichy jsou škodlivé. Proto na zimu mj. neodřezáváme ani stonky rostlin, jako je například dutý rákos. Přispívají k výměně plynů a narušují tvořící se vrstvu ledu. Při silnějších mrazech je však třeba i vodní rostliny zabezpečit před vrstvou ledu, která by je poškodila.

Při slabších mrazech ubrání hladinu před zledovatěním volně plovoucí svazek větví. K témuž účelu poslouží plováky z pěnového polystyrenu.

Ochrana proti zamrzání

Plovák proti zamrzání jezírka

Když hladina zamrzne, musíme v ledu vytvořit otvor pro okysličení vody a únik plynů a udržovat ho nezamrzlý. Led můžeme šetrně rozrušit horkou vodou nebo žhavým železem; přezimujícím živočichům tím výrazně pomůžeme.

Hladinu pak zakryjeme polystyrénovými deskami, kusy prken nebo svazky větví. Pod deskami voda nezamrzne nebo se tvoří jen slabá vrstva ledu.
 K dispozici jsou i různé elektrické přístroje pro čeření hladiny, ke vzduchování, ohřívání vody apod.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

4. 10. 2023

Kam vysadit ovocné stromky, aby se jim dobře dařilo

Stromky nesázíme ani na místě poraženého stromu dříve než po pěti letech. Půdu ozdravíme pěstováním záhonové plodiny, kypřením a přidáváním kompostované zeminy. Tam, kde žila jádrovina, i po několika letech upřednostníme peckovinu.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x