Vánoční ozdoby minulých staletí: vrkoče, sluníčka, čepeníčka

11. 12. 2019

Jen co zarachotí klíče v zámku, už běží děti ke dveřím a volají: Mami, mami, podívej, jaké jsme upekli perníčky. Že jsou krásné! Těsto mají i ve vlasech a září štěstím.

Nic naplat, všichni si to pamatují a rádi na Vánoce vzpomínají. Možná právě takovou situaci dětem chystáte. Krásné dárky budou tvořit s vámi.

Vraťme se na chvilku do poloviny devatenáctého století a nechme se inspirovat dobovým vánočním tvořením.

Hrníčkový vrkoč

Ve východních Čechách vyráběly maminky dětem do hrnku vánoční vrkoče. Když se na Štědrý den děti probudily, čekalo je krásné, oku lahodící překvapení. V hrnku, na špejlích byla napíchána drobná jablíčka, makovičky, ořechy zabalené v pozlátku, perníčky, drobné pečivo, domácí bonbony a cukroví. Takový vrkoč si můžeme jednoduše vyrobit.

Vrkoč hrníčkový

Hrníčkový vrkoč

Do hrníčku nebo džbánečku vyplněného zemí, kterou pokryjeme mechovým bochánkem (můžeme použít i aranžovací hmotu) pícháme špejle s navlečenými kousky různých druhů sušeného ovoce, želé, perníčků, ptáčků, sluníček a bochánků ze sladkého těsta. Použijeme i drobnější makovičky, jablíčka, šípky apod. Prostory mezi špejlemi vyplníme větvičkami zeleně.

Perníčky v hrnku

Naše perníčky mohou být nazdobené cukrovou polevou, mandličkami nebo semínky dýní a kandovaným ovocem. Zaručeně budou nejchutnější a našemu srdci nejbližší. Napíchneme je ještě zatepla na zašpičatělé špejle a druhý konec špejlí zapíchneme do hrníčku vyplněného pískem nebo zemí, kterou jsme před tím pokryli bochánkem mechu. Celé aranžmá můžeme přizdobit větévkami zimostrázu nebo jinou zelení a rudou mašlí.

Sváteční perníčky

Ke svátkům patří zdobené perníčky od nepaměti

Čepeníčka a placky

21. prosince chodil na Chodsku Toma čili Tomáš oděný do bílého. Nosil v košíku čepeníčka ze sladkého těsta, která rozdával hodným a nevybíravým dětem, ale mlsouny praštil vařečkou a podaroval je jen hnětánkami (plackami) z černé mouky.

Čepeníčka

Čepeníčka

Čepeníčka můžeme naskládat na talíř nebo je napíchat na špejle a zapíchnout jako v předešlém případě do hrnku či dětského kyblíčku.

Sluníčka z těsta

Sluníčka, dnes smajlíci

Také tak mohou vypadat dekorativní symboly slunce

Sluníčka se dělala v mnoha podobách. Čepeníčka i sluníčka můžeme udělat ze stejného těsta, které si připravíme z:

  • 500 g hladké mouky
  • 120 g moučkového cukru
  • 100 g mandlí
  • 100 g másla
  • 120 g hrozinek
  • 2 vajec
  • 25 g droždí
  • ½ hrnku mléka
  • vajíčka na potření
  • krystalového cukru a různých semínek na posypání

Z vlažného mléka a droždí připravíme kvásek. Do mísy dáme mouku, rozpuštěné máslo, hrozinky, cukr, vejce, nastrouhané mandle. Zalijeme mlékem, přidáme kvásek a vypracujeme těsto. Posypeme moukou, přikryjeme vlhkou utěrkou a necháme v teple vykynout. Pak v dlaních tvoříme malé placičky, které paprskovitě nastříháme nůžkami, ozdobíme hrozinkami a mandličkami. Necháme asi 15 minut vykynout, potřeme rozšlehaným vajíčkem, posypeme semínky a upečeme při 180 °C dorůžova.

Sluníčka ze sušeného ovoce

V době slunovratu naši předci zhotovovali řadu předmětů, různých dekorací, pečiv a sladkostí, které připomínaly slunce. Také my se můžeme inspirovat a některé si doma udělat.

Sluníčka ze sušeného ovoce

Sluníčka

Upečeme malé bochánky z kynutého nebo rohlíkového těsta, do kterých paprskovitě zapichujeme párátka, na která jsme napíchali hrozinky, nakrájené želé, kousky datlí, křížal, brusinek, fíků, sušených meruněk, švestek apod. Uvážeme je na nit a pověsíme na stromeček nebo je zavěsíme do prostoru.

Dětský vrkoč

Na bochánek nebo žemli, zapíchneme do tvaru malé pyramidky tři špejle s navlečeným suchým či kandovaným ovocem. Na vrchol dáme malý bochánek nebo malé jablíčko, do kterého zapícháme párátka s drobnými pamlsky. Celé aranžmá dozdobíme zelení.

Svět neboli král

Tři silné špejle obtočíme spirálovitě rudou stužkou a zapíchneme do spodní části většího červeného jablíčka. Na horní polovině jablíčka jsou napíchány krátké špejle s perníčky, ptáčky, bonbony, cukrovím, makovicemi, šípky, nabobtnalým hráškem, ořechy a snítkami zeleně.

Dekorace svět

Tato vánoční dekorace byla kdysi známa pod označením svět

Svícen zvaný svět

Obdobně si můžeme zhotovit i vánoční svícen. Na horní část jablíčka zapíchneme svíčku a kolem ní párátka ozdobená sušenými švestkami, oříšky, kandovaným ovocem a dalšími ingrediencemi. Takový svícen se hezky vyjímá na vánočním stole.

Ježek

Do bochánku (žemličky nebo poloviny brambory) napícháme párátka ozdobená různými dobrotami.

Mikulášský vrkoč

K jeho výrobě budeme potřebovat pletenec ze sladkého kynutého těsta, například vánočkového. Do něj zapícháme do tvaru pyramidy čtyři až šest špejlí nahusto ozdobených křížalami a sušeným ovocem. Konce špejlí zapíchneme do krásného většího jablíčka. Korunu dekorace utvoříme z pravidelně rozmístěných šikmo zapíchnutých krátkých špejlí ozdobených sušeným ovocem. Na konce špejlí pověsíme řetízek z hrozinek a nabobtnalého hrášku.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

9. 9. 2024

Náš tip: krásné podzimní květy trvalky sasanky japonské

Sasanka japonská (Anemone japonica = A. hupehensis) je krásná na podzim kvetoucí trvalka, asi metr vysoká s jednoduchými nebo i plnými květy velkými v průměru 4 až 5 cm. Většinou v jemných růžových odstínech.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x