Přichází zima, nachystejme pro ptáčky krmítko z proutí

26. 11. 2023

Jakmile krajinu pokryje sníh, je potravy pro ptáčky méně. Pomoci může proutěné krmítko zavěšené na stromě, doplněné semeny, semínky, ořechy.

Můžeme jim pomoci přečkat zimu trochu lépe. třeba výrobou krmítka. Různá semínka, která do něj umístíme,  jim dodají energii potřebnou zejména v mrazivých dnech.

krmení ptactva v zimě

Proutěné krmítko ptáčkům pomáhá, ale na stromě v zahradě hezky vypadá

Proutí můžete nahradit pedigem, se kterým se pracuje o něco lépe.  pracovat.

Krmítko krok za krokem

Nejdříve si založíme košíkářský kříž ze tří silnějších proutků, které uprostřed rozštípneme a protáhneme jimi jiné tři pruty. Do zářezu uchytíme dva tenké oplétací proutky a střídavě jimi proti sobě jednou pod a jednou nad osnovními pruty několikrát opleteme kříž.

 

Pak osnovní pruty rozkládáme a jednotlivě je oplétáme tzv. opletkou, což jsou dva pruty proti sobě. Až nám dojde proutek, nastavíme jej křížením. Konec starého prutu necháme opřený o nejbližší žebro dovnitř, do rubu a z druhé strany žebra založíme nový prut a pokračujeme s oplétáním.

Vypleteme osnovní hvězdu, která by měla být ve velikosti cca 30 cm, či kulatého kuchyňského prkénka. Potom do obvodu celého dna založíme pruty pro upletení ohrádky a stříšky. Po celém obvodu vpichujeme vždy po jednom prutu z každé strany jednoho osnovního prutu, tj. 2×12=24 nových prutů.

základ krmítka

Opletání osnovních proutků

Nové osnovní pruty by měly být co nejdelší, abychom z nich mohli udělat stříšku. Tyto pruty nyní ohněme vzhůru a jejich konce svážeme. Nyní upleteme nízkou ohrádku zvedající se kolmo vzhůru. Začneme u dna a opět pleteme přes osnovu dvěma proutky proti sobě střídavě jednou nad a jednou pod osnovou.

Po upletení alespoň šesti řad svázání nahoře uvolníme a dva osnovní pruty zastřihněte na délku 10–15 cm, přičemž vedlejší dva pruty ponecháme dlouhé. To uděláme po celém obvodu. Krátkými pruty ukončíme výplet zavírkou. Prut vždy ohneme  a zasuneme do mezery podél sousedního prutu tzv. zatloukáním. Ohrádku tedy zakončíme celkem dvanácti pruty.

Nyní nám zbylo dvanáct dlouhých prutů, z nichž vytvoříme osnovu pro upletení stříšky, která krmítko ochrání před sněhem. Žebra nahoře uprostřed překřižíme, každý prut ohneme a zasuneme do mezery u prutu v protilehlé straně. Tímto zdvojením prutů vytvoříme oblouk pro stříšku a současně tím zpevníme kostru. Při zasunování prutu roztáhneme mezeru šídlem, nebo špičkou nůžek.

pleteme z proutí

Tvarování stříšky

Nahoře, v místě křížení, žebra uprostřed svážeme provázkem. Ohneme tenký proutek na polovinu a zasuneme jej přes žebro ze čtyř proutků.

Co nejblíže od zkříženého středu začneme kříž oplétat oběma konci proutku střídavě proti sobě vždy jednou nad a jednou pod čtyřnásobnými žebry najednou. Střed několikrát opleteme asi třemi až čtyřmi řadami.

Po opletení malého středu pletení rozšíříme rozdělením osnovních žeber a začneme je oplétat jednotlivě. Silná žebra oplétáme vždy tenčími proutky, které průběžně nastavujeme křížením.

Nastavené konce necháváme delší a zastřihneme je až na závěr, aby nepřekážely a zároveň se nerozplétaly.

Po dokončení stříšky oba konce zasuneme do výpletu a vypleteme sloupky. Máme tak šest dvojic zdvojených žeber, z nichž uděláme šest sloupků. Dva tenké proutky zasuneme do stříšky a střídavé překřížíme proutek zprava i zleva přes sebe a otočíme je kolem žeber. Sloupek můžeme též vyplétat jedním proutkem, který otáčíme střídavě pod jedním a přes druhé žebro.

Konec oplétání pak zasuneme podél žebra do výpletu ohrádky. Stříšku zavěsíme na kroužek. Křížem stříšky za pomoci šídla, nebo nůžek, kterými roztáhnete proutí, protáhneme dva proutky a stočíme je do kroužku opět středem stříšky. Tenkým proutkem ovineme kolečko závěsu a jeho konce zasuneme do výpletu, aby se proutek nerozmotal.

Rady a tipy:

Dříve, než dokončíme vyplet stříšky, zasuneme kuchyňské prkénko dovnitř krmítka, dokud se do vletového otvoru vejde. Pak dokončíme stříšku i stěny šesti sloupků.

Rovné hladké prkénko můžeme ohradit jedním, nebo dvěma proutky, které přilepíte tavnou pistolí k jeho okraji.

Foto autorka

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

15. 7. 2024

Průklest třešně: letní výchovný řez, nebo jarní zmlazení?

Třešně nevyžadují velký a pravidelný řez, ale je dobré držet jejich tvar nižší, abychom neměli problémy se sklizní. Jejich korunky jsou řidší a plodí na dvouletém a starším dřevě z tzv. kyticových pupenů.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x