Připravte ptákům krmítko, v zahradě nechte přirozené úkryty

29. 10. 2019

Ptačím obyvatelům zahrady připravíme krmítko, aby si na něj zvykli, a aby ho rychle našli, až bude třeba. Už nyní můžeme do krmítka občas nasypat něco na zobání.

Podzimním přikrmením podpoříme zájem ptactva o krmítko a naučíme opeřence, kde během zimy vždy najdou něco do zobáčku. Odměnou nám bude pozorování ptactva a poznávání nebo počítání druhů, které na naši zahradu zavítají.

Ptačí menu

Semena, ořechová jádra, bobule, jablka a jiné plody ze zahrady pomáhají opeřencům přečkat dlouhé období, kdy mají omezen  přístup k přirozené potravě, ať už je živočišného nebo rostlinného původu. Kvůli obsahu tuku jsou nejvytatnější slunečnicová semena. Kupovat se dají samostatně nebo jako součásti směsí. V některých je i kukuřice, luštěniny nebo obilí.

Sýkorka modřinka

Modřinka hoduje; foto Shutterstock

Můžeme se také pustit do výroby směsi semen v tuku – lojovém či rostlinném. Závěsy lákají zejména druhy, které se od jara do podzimu živí hmyzem. Pamatujme, že čím menší je opeřenec, tím v mrazech rychleji ztrácí energii, kterou v té době načerpá jen na krmítku. Zbytky z kuchyně ublíží, nepomohou. Příliš tvrdé pečivo může poranit ptačí jícen. Pro vodní ptactvo je užitečná listová zelenina a speciální směsi.

Místa pro zimní odpočinek

Ptáci budou vděčni i za zahradu s dostatkem úkrytů, v nichž se schovají před vyčerpávajícím chladem. Drobní pěvci odpočívají během zimy v dutinách stromů, mohou k tomu účelu využít i hnízdní budku, různé přírodní úkryty nebo místa ve staveních či hospodářských budovách, přístřešky, husté keře. Často se několik ptáků shlukne, a navzájem tak šetří tělesné teplo a výdej energie.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Pěkný den,

pro kosy zkuste ovesné vločky, sýkorkám můžete dát drcené pražené a NESOLENÉ arašídy.

Milan C.

To já jim dávám mák, trošku lnu, černou slunečnici a nesolené méně vypečené škvarky. S těmi arašídy bych váhal.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 4. 2024

Zelenina, bylinky a koření v dubnových výsevech a výsadbách

Do volné půdy vyséváme kořenovou, listovou i košťálovou zeleninu, kterou jsme ven v této sezoně zatím neseli. Vedle toho opakovaně vyséváme zahradní řeřichu, špenát, ředkvičky, saláty a další.

zobrazit další rady a tipy
2
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x