Ptačím obyvatelům zahrady připravíme krmítko, aby si na něj zvykli, a aby ho rychle našli, až bude třeba. Už nyní můžeme do krmítka občas nasypat něco na zobání.
Podzimním přikrmením podpoříme zájem ptactva o krmítko a naučíme opeřence, kde během zimy vždy najdou něco do zobáčku. Odměnou nám bude pozorování ptactva a poznávání nebo počítání druhů, které na naši zahradu zavítají.
Semena, ořechová jádra, bobule, jablka a jiné plody ze zahrady pomáhají opeřencům přečkat dlouhé období, kdy mají omezen přístup k přirozené potravě, ať už je živočišného nebo rostlinného původu. Kvůli obsahu tuku jsou nejvytatnější slunečnicová semena. Kupovat se dají samostatně nebo jako součásti směsí. V některých je i kukuřice, luštěniny nebo obilí.
Můžeme se také pustit do výroby směsi semen v tuku – lojovém či rostlinném. Závěsy lákají zejména druhy, které se od jara do podzimu živí hmyzem. Pamatujme, že čím menší je opeřenec, tím v mrazech rychleji ztrácí energii, kterou v té době načerpá jen na krmítku. Zbytky z kuchyně ublíží, nepomohou. Příliš tvrdé pečivo může poranit ptačí jícen. Pro vodní ptactvo je užitečná listová zelenina a speciální směsi.
Ptáci budou vděčni i za zahradu s dostatkem úkrytů, v nichž se schovají před vyčerpávajícím chladem. Drobní pěvci odpočívají během zimy v dutinách stromů, mohou k tomu účelu využít i hnízdní budku, různé přírodní úkryty nebo místa ve staveních či hospodářských budovách, přístřešky, husté keře. Často se několik ptáků shlukne, a navzájem tak šetří tělesné teplo a výdej energie.
První polovina září je příznivým termínem pro výsevy bílé jarní cibulky, rukoly a dalších salátů pro postupné sklízení mladých lístků.
Pěkný den,
pro kosy zkuste ovesné vločky, sýkorkám můžete dát drcené pražené a NESOLENÉ arašídy.
Milan C.
To já jim dávám mák, trošku lnu, černou slunečnici a nesolené méně vypečené škvarky. S těmi arašídy bych váhal.