Stavby z vrbového proutí vylepší vzhled zahrady, potěší děti

12. 2. 2020

Chcete nadchnout děti? Potřebujete ohradit kompost? Zkuste stavby z vrbového proutí. Stačí trocha fantazie, trpělivosti a dostatek materiálu.

Pokud plánujete, že se stavba zazelená, zvolte jen pruty vrbové a to maximálně dvouleté výhony. Takové zakoření a začnou bujně růst. Efektní bývá zeleň zejména u tunelů, loubí či plotů.

Stavbu z vrbového proutí jistě ocení děti

Založíme tvar dětského domku

K jiný typům staveb se naopak zakořenění a obražení prutů nehodí. Například u ohrady na kompost. Tam pruty použijeme opačně – obrátíme a zapícháme je do země pupeny dolů. Vedle vrbového proutí se k tomu dá použít i lískové či jiné ohebné.

Nejvhodnější dobou pro stavbu je březen, maximálně začátek dubna, kdy jsou pruty ohebné a bez listí a květů. Pro růst je vhodné pruty zapíchat nejméně 10 cm a v případě sucha zalévat do zakořenění.

Nářadí a pomůcky

Při vytváření rozmanitých konstrukcí si lze pomáhat přírodním provázkem nebo vinařskou páskou, ale v principu stačí větve jen proplétat. Materiál upravujeme sekerou, pilkou, zahradnickými nůžkami nebo nožem.

Ohrádka na kompost z vrbového proutí

Při stavbě ohrádky na kompost nejprve zapícháme do země silné pruty tak, aby ohrádka neobrůstala. Svislé kolíky pak propleteme slabšími vodorovnými. V rozích je překřížíme a pro jistotu převážeme provazem.

Domečky pro děti

Podobným způsobem byl postaven domek pro děti. Základy bočních stěn jsou zhotoveny jako ohrádka na kompost. Pak jsou ale přidány delší pruty, které jsou ohnuté do oblouku, propleteny a zpevněny provázky.

Foto autorka

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

18. 4. 2024

Dubnové sečení, výsev a dosetí trávníku

Během dubna je již nutné první sečení, sekejte hodně nízko, podpoříte tím odnožování trav. Můžete začít i s přihnojováním, ale – na jaře mají traviny obrovskou růstovou sílu, ke které jim pomáhají uložené zásobní látky. Přirozené živiny vystačí zhruba do června.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x