Stavby z vrbového proutí vylepší vzhled zahrady, potěší děti

12. 2. 2020

Chcete udělat dětem radost? Potřebujete ohrádku na kompost? Zkuste stavby z vrbového proutí. Stačí trocha fantazie, trpělivosti a dostatek materiálu: vrbových prutů, též lískových či jiných ohebných.

Pokud plánujete, že se stavba zazelená, zvolte jen pruty vrbové a to maximálně dvouleté výhony. Takové zakoření zakoření a začnou bujně růst. Efektní bývá zeleň zejména u tunelů, loubí či plotů.

Založíme tvar dětského domku

K jiný typům staveb se naopak zakořenění a obražení prutů nehodí. Například u ohrady na kompost. Tam pruty použijeme opačně – obrátíme a zapícháme je do země pupeny dolů.

Nejvhodnější dobou pro stavbu je březen, maximálně začátek dubna, kdy jsou pruty ohebné a bez listí a květů. Pro růst je vhodné pruty zapíchat nejméně 10 cm a v případě sucha zalévat do zakořenění.

Nářadí a pomůcky

Při vytváření rozmanitých konstrukcí si lze pomáhat přírodním provázkem nebo vinařskou páskou, ale v principu stačí větve jen proplétat. Materiál upravujeme sekerou, pilkou, zahradnickými nůžkami nebo nožem.

Ohrádka na kompost

Při stavbě ohrádky na kompost nejprve zapícháme do země silné pruty tak, aby ohrádka neobrůstala. Svislé kolíky pak propleteme slabšími vodorovnými. V rozích je překřížíme a pro jistotu převážeme provazem.

Domečky pro děti

Podobným způsobem byl postaven domek pro děti. Základy bočních stěn jsou zhotoveny jako ohrádka na kompost. Pak jsou ale přidány delší pruty, které jsou ohnuté do oblouku, propleteny a zpevněny provázky.

 

Foto autorka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aby vám nic neuteklo...

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit si časopis darovat předplatné

Kalendárium

22. 9. 2020

Tipy k výsadbě cibulovin: skalky, záhony, trávník, truhlíky, růže…

Konec září a také měsíc říjen jsou nejdůležitějším obdobím pro výsadbu cibulovin do trvalkových záhonů, skalek, květináčů a truhlíků pro jarní a předjarní radost z květů. Nezapomeňme přitom na výsadbu ve skupinkách.

zobrazit další rady a tipy