Bylinky osvědčeně zaberou při obtížích se zuby

9. 11. 2022

Na zubní kaz bylinky sice nepomohou, ale přesto je řada možností, kdy je při problémech se zuby a v ústech můžeme úspěšně použít.

Bylinky pro zubní hygienu

Při zubní hygieně a na zpevnění dásní nám krásně poslouží rostliny s dezinfekčními, protizánětlivými a stahujícími účinky.

Zubní pasta z bylinek

Z bylinek si můžeme připravit také zubní pastu

 • Osvědčený je hojivý řepík lékařský (Agrimonia eupatoria). Velmi často bývá nedílnou součástí vyráběných zubních past a ústních vod.
 • Hojně se přidává ještě máta (Mentha piperita). Ta se používá kromě dezinfekčních účinků také kvůli svěžímu aromatu.
 • Mimořádně znecitlivující účinky na dásně má poléhavá letnička spilant (Spilanthes oleracea).
 • K výplachům ústní dutiny se velmi osvědčila šalvěj lékařská (Salvia officinalis). Dezinfikuje a výrazně stahuje. Účinně pomáhá po trhání zubů, chirurgickém zásahu v ústní dutině či při krvácivých dásních. Má lepší účinky než běžně používaný heřmánek.

Nálev ze šalvěje

Připravíme 1 polévkovou lžíci listů nebo suché natě a přelijeme je 150 ml vroucí vody. Po 15 minutách louhování scedíme. Vlažným nálevem vyplachujeme ústa nejlépe každou hodinu.

Krvácení dásní zastaví bylinky

Krvácející dásně velmi dobře ošetří tříslovinové drogy, uložené v kořenech a listech některých bylinek. Obsahují je zejména:

 • mochna nátržník (Potentilla erecta),
 • krvavec toten (Sanquisorba officinalis),
 • medvědice (Arctostaphylos uva-ursi),
 • borůvka (Vaccinium myrtilus),
 • libavka (Gaultheris procumbens).

Třísloviny ničí mikroby, působí proti zubnímu plaku a současně stažením a zpevněním dásní brání jejich pronikání do tkání. Vytvářejí v ústní dutině lehký, ale účinný ochranný film. Bohužel zjevnou daní jsou zažloutlé zuby.

 • Kořen lékořice (Glycyrrhiza glabra) obsahuje antibakteriální a protizánětlivé sloučeniny, které tiší bolest a zklidňují podrážděné sliznice.
Kořen lékořice (Glycyrrhiza glabra)

Čaj z kořene lékořice

Současně můžeme masírovat dásně kouskem citrusu s dužninou, např. grepem nebo citronem. Samozřejmě za předpokladu, že jsou citrusy z ekologického, chemicky neošetřeného plodu. Máme také možnost použít čerstvou vymačkanou šťávu na tamponku. Vitamin C posiluje dásně, stimuluje imunitu a léčí infekce v ústní dutině. Roztok citronové šťávy poslouží jako ústní voda. Pokud máme citlivou sklovinu, pak jej nepoužíváme příliš často.

Rychlou pomoc při zánětech a aftách poskytne také čerstvě vylisovaná mrkvová šťáva, kterou si vyplachujeme ústa.

Bylinky umí hojit rány

Opravdu skvělé výsledky při hojení dásní a ran v ústní dutině dosáhnete pomocí aloe (Aloe vera). Používá se:

 • čerstvý list zbavený slupky,
 • vysoce koncentrovaný gel,
 • lihový roztok.
Léčivé byliny: aloe vera

Léčivý rosol aloe vera

Na afty a bolavé dásně se dá nanášet přímo. Po náročnějším chirurgickém zásahu, kde nechceme, aby došlo k narušení rány, nanášíme aloe zvenčí a to na příslušnou část tváře. Aloe má totiž schopnost prostupovat tkáněmi. Její vynikající dezinfekční i hojící vlastnosti jsou už dlouhá léta ověřené. Velmi účinně ničí mikroby a kromě léčby odstraňuje i zápach z úst.

Stejně pomůže také aloe stromovitá (Aloe aborescens). Postižené místo potíráme šťávou nebo rozřezaným listem 3x denně, dásně můžeme také lehce masírovat.

Dalšími bylinkami, které se používají, jsou třapatka (Echinacea purpurescens), tymián (Thymus vulgaris), kořen lopuchu plstnatého (Arctium tomentosum), rozmarýna (Rosmarinus officinalis), a měsíček (Calendula officinalis).  Nálevy z uvedených bylinek také nahradí ústní vodu.

Univerzální ústní čajovina

Smícháme po stejném dílu (50 g) dubové kůry a kořene mochny nátržníku, zalijeme 2 lžíce této směsi 200 ml vody a necháme  aspoň krátce louhovat. Poté zahřejeme a převaříme 3–5 minut. Po 15 minutách scedíme.

Čajem průběžně vyplachujeme ústa. Poslouží nám při hojení většiny zánětů a pomáhá také při otlacích od rovnátek a protézy.

Ústní voda na zánět dásní

Smícháme po stejném dílu šalvěje, dubové kůry, truskavce (rdesno ptačí) a květů měsíčku lékařského. Zalijeme 2 polévkové lžíce směsi 0,5 l vody a necháme louhovat 6–12 hodin. Přivedeme k varu a opět necháme 15–20 minut louhovat. Přecedíme a používáme k výplachům.

Olej na masáže dásní a čištění zubů

Sklenici do 1/3 naplníme čerstvými listy šalvěje a přidáme také mátu. Zalijeme zastudena lisovaným olejem. Volně uzavřeme nebo převážeme a necháme na teple louhovat 3 týdny. Po klesnutí můžeme ještě doplnit čerstvé byliny. Pravidelně protřepáváme. Poté opatrně lehce zahřejeme ve vodní lázni do 50 °C a přecedíme přes kávový filtr. Uchováváme v temnu a chladu. Používáme k masážím dásní nebo si olejem čistíme zuby. Následně už ústa nevyplachujeme vodou!

Foto Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

18. 4. 2024

Dubnové sečení, výsev a dosetí trávníku

Během dubna je již nutné první sečení, sekejte hodně nízko, podpoříte tím odnožování trav. Můžete začít i s přihnojováním, ale – na jaře mají traviny obrovskou růstovou sílu, ke které jim pomáhají uložené zásobní látky. Přirozené živiny vystačí zhruba do června.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x