Pěstování rostlin na balíku slámy stojí za vyzkoušení

21. 9. 2023

Zahradničení na balíku slámy připomíná pěstování na vysokém záhonu, jen s kratší životností. Zbylou hmotu poté využijeme na běžném záhonu.

Před nákupem balíku bychom se měli informovat o použití pesticidů, které se používaly při pěstování obilovin, aby nám jejich rezidua nezkazila radost z pěstování.

Cuketa na slámě

Výsledek pěstování na slámě

V samotné slámě není obsaženo nic jiného, než na živiny chudá a suchá buněčná vlákna. Aby na této „slaměné poušti“ mohlo něco růst, musíme uvést do chodu proces rozkladu slámy. K tomu je potřeba zejména voda. Dále pak ještě hnojivo a urychlovač rozkladu.

Balíky slámy si ven nachystáme prom výsev a osázení během dubna.

Z balíků utvoříme záhon v požadované formaci nebo postavíme jednotlivé balíky úzkou oříznutou stranou směrem nahoru.

Jak balík slámy vhodně připravit

1. den přidáme asi 100 g biologického hnojiva na 1 m2 a balíky zalijeme čistou, studenou, a pokud možno dešťovou vodou. Na začátek zalévání počítejme s přibližně 20 l/ vody na 1 m2.

2. den pokryjeme horní stranu balíků 3 až 5 cm jemné a na humus bohaté zeminy. Zemina by neměla obsahovat žádná doplňková hnojiva, aby nám to nekomplikovalo a nezkreslovalo dávkování hnojiva, které budeme aplikovat.

Na vrstvu humusu přidáme minerální hnojivo dle pokynu od výrobce a znovu zalijeme 10 l vody na 1 m2.

3. den opět zalijeme 10 l vody na jeden 1 m2, tentokrát ale bez předchozího přídavku hnojiva.

4. den zařadíme urychlovač rozkladu v dostatečném množství. Do balíků slámy uděláme přibližně 2 cm širokým zašpičatělým klackem asi 20 cm hluboké díry ve vzdálenostech 10 cm od sebe. Do těchto děr nalijeme na 1 m2 10 l vody, vyplníme další dávkou urychlovače a promícháme.

Od 5. dne zavlažujeme denně 10 l vody na 1 m2 a obden přidáváme na každý 1 m2 asi 100 g organického hnojiva. Tato fáze je ukončena 14. dnem.

V mezidobí by měl být proces rozkladu dobře rozběhnutý a uvnitř balíků by měla teplota dosahovat něco mezi 50 až 60 °C možná i více.  Pokud v daném období hodně prší, je možno přídavky vody omezit, nebo dokonce vypustit úplně.

Od 15. dne do 20. dne vůbec nehnojíme. Dodáváme pouze obvyklých 10 l vody 1 m2. Pokud hodně prší, tak žádnou vodu přidávat nemusíme.

Od 20. dne by mělo teplo způsobující rozklad začít pomalu doznívat a teplota by měla dosahovat něco kolem 35 až 40 °C. V tuto chvíli máme balíky slámy připravené na osetí nebo osázení rostlinami.

Jakmile máme balíky osázené, dále 1 x týdně přihnojujeme.

Výhody pěstování na balíku slámy

  • Na balíku slámy můžeme zahradničit skoro všude.
  • Neexistuje téměř žádný plevel, kromě semen zanesených větrem.
  • V balíku slámy nedochází k přemokření, na druhou stranu balík dobře zadržuje vodu.
  • Není potřeba vlastnit žádné zahradní nářadí a téměř všechno zvládneme udělat pouze rukama.
  • Odpadá zpracovávání půdy.
  • Pozdě na podzim zbytky rozloženého balíku slámy dáme na kompost nebo je zapracujeme do běžné zahradní zeminy. Do jara po nich skoro nic nezbude.
  • Ve slámě se nevyskytují téměř žádné choroby. Případné zárodky chorob a houby, které by ve slámě přece jen být mohly, se většinou díky teplu vznikajícímu při rozkladných procesech v prvních dvou až třech týdnech zničí.
  • Hrozí menší napadení hmyzem, protože se vajíčka škůdců a larev zlikvidují teplem, které  vzniká v balíku.
  • Pomocí balíků slámy se dají velice snadno zakládat vyvýšené záhony.

    Pěstování na slámě

    Z balíků slámy si snadno vytvoříme vyvýšené záhony

Nevýhody:

  • Balíky slámy se musí zpočátku každý den hodně zalévat a také pravidelně hnojit.
  • Při výsevu a výsadbě musíme dodatečně přidat kvalitní zeminu obsahující dostatek humusu nebo rostlinný kompost.
  • Balík slámy se rozkládá opravdu rychle díky ustavičnému zalévání se rozpadají, takže přibližně po šesti až osmi týdnech je potřeba, aby byl opatřen jednoduchým hrazením nebo prkny.

Foto autor a Shutterstock

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
2 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

To není žádná novinka. U nás v rodině se tak pěstují okurky ve skleníku. Balík se rozpůlí, nahoru dáme dobrou zem, naklíčená semena okurek a zaléváme. Dělá se to u nás v rodině víc jak 50 let.

Je spousta věcí, které stojí za to zkusit a nejsou to novinky. A tohle je skoro zapomenuté. Ono už je docela problém malé balíky sehnat. Velké ze svinovacích lisů nejsou na nic, podobně jako velké hranaté, se kterými člověk sám nehne.
Bylo by pěkné kdybyste dík těm opravdu dlouholetým zkušenostem napsala jestli opravdu vše, co je výše uvedeno v pořádku. Pěstovali jsme tak okurky ve skleníku, možná na celém hektaru. Balíky přihrnuté zeminou, pohnojené močovinou, okurky jsme sázeli. Zpočátku měly rostliny kořeny skoro jen na povrchu balíků, zevnitř totiž hřály, jak pracovala sláma s močovinou.

2
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x