Hlívy na slámě aneb jak na celoroční sklizeň plodnic

14. 3. 2022

Jednoduché, efektivní a nenáročné pěstování hlívy na slámě nás baví. A ještě k tomu jde o celoroční způsob pěstování.

Hlívy jsou dřevokazné houby, které v přírodě rostou na dřevě listnatých stromů. Umělé  pěstování hlív na dřevě je extenzivní. Tedy nevíme předem, kdy kultura začne plodit a zároveň doba mezi jednotlivými sklizněmi je dlouhá.

Proto byl vyvinut intenzivní způsob pěstování, při kterém se používá sláma z obilovin. Tento způsob pěstování se používá v profesionálních pěstírnách. Příprava substrátu ze slámy je poměrně jednoduchá a současně je pěstování plodnic možné celoročně.  Proto je pěstování na slámě oblíbené také u zahrádkářů.

Pleurotus pulmonarius

Hlíva plicní (Pleurotus pulmonarius); foto Shutterstock

Na slámě pěstujeme hlívu ústřičnou, hlívu plicní a hlívu miskovitou. Podhoubí těchto hlív roste rychle, a proto jim stačí tzv. pasterizovaný substrát ze slámy – sláma je tepelně ošetřená, ne však úplně sterilní.

Poněkud pomaleji roste podhoubí hlívy královské (máčkové), proto bychom měli při jejím pěstování substrát tepelně dobře ošetřit a osít větším množstvím sadby.

Hlívy a jejich potřeby pro pěstování

Hlíva ústřičná pěstovaná na slámě

Pěstování hlívy ústřičné (Pleurotus ostreatus) na slámě; foto Shutterstock

Pro pěstování hlív nám postačí:

 • Řezaná pšeničná nebo žitná sláma (dlouhou slámu lze nadrtit tak, že ji na čisté např. betonové ploše přejezdíme travní sekačkou).
 • Průhledný plastový pytel.
 • Sadbu vybrané hlívy.
 • Horkou vodu 80–90 °C.
 • Prostor, kde bude substrát prorůstat podhoubím (při teplotě asi 20 °C, prostor může být zpočátku i tmavý).
 • Prostor, kde budeme hlívu pěstovat.

Plodnice hlívy už potřebují světlo.

Teplota pro pěstování hlívy:

 • ústřičné je 8–18 °C
 • plicní 14–22 °C
 • miskovitové nad 20 °C
 • máčkové 14–20 °C.

Jak na živný substrát ze slámy

Do silného plastového pytle (síla 0,2 mm) namačkáme řezanou slámu a prolijeme ji horkou vodou. Pytel zavážeme provázkem a v rukavicích pytel několikrát otočíme, aby veškerá sláma byla namočená.

 • Nazítří dole odstřihneme rohy pytle a přebytečnou vodu necháme vytéct.

Pokud nemáme k dispozici silný pytel, musíme slámu spařovat horkou vodou v nějaké jiné nádobě, například v sudu nebo ve vaničce. V případě, že chceme připravit větší množství substrátu, je vhodné slámu namačkat do pytle na brambory a ponořit do horké vody v pařáku na brambory (brutaru) a nechat asi 20 minut povařit. Pak můžeme proces opakovat a v jedné vodě propařit větší množství slámy.

Postup očkování substrátu

Slámový substrát očkujeme vždy zrnitou sadbou. Sadby potřebujeme asi 2,5–3,5 % substrátu, to znamená, že z 0,5 kg sadby naočkujeme 15–20 kg substrátu. Pro hlívu máčkovou potřebujeme sadby 5 % hmotnosti substrátu.

Propařenou slámu vysypeme na čistou fólii a vychladlou ji vracíme zpět do pytle s ustřiženými rohy a prosypáváme zrnitou sadbou, aby jednotlivá zrna sadby byla rovnoměrně rozptýlena v propařené slámě.

Nebojte se substrát pěchovat silou. Pytel po naplnění zavážeme provázkem a okolo úvazku na několika místech propíchneme nožem.

Pěstování hlívy miskovité na slámě

Hlíva miskovitá (Pleurotus cornucopiae); foto Shutterstock

Prorůstání podhoubí

Naočkované pytle uložíme k prorůstání do místnosti s teplotou okolo 20 °C. V této fázi mohou být ve tmě. Podhoubí v pytli začne prorůstat v závislosti na teplotě asi za 14–20 dní.

Do prorostlých pytlů prořežeme otvory o průměru asi 1 cm nebo pytel nařízneme dvěma řezy do křížku o délce asi 2 cm. Otvory pravidelně rozmístíme po obvodu pytle, aby každý budoucí trs hlívy měl k dispozici přibližně stejný objem substrátu. Počítejme jeden otvor asi na 2 kg substrátu (do 20 kg pytle 8–10 otvorů).

Tvorba plodnic čili fruktifikace

Takto připravené pytle umístíme do místnosti, kde je rozptýlené světlo (není vhodný přímý sluneční svit) a teplota dle druhu pěstované hlívy. Asi po dvou týdnech se začnou tvořit plodnice.

Hlívy plodí v trsech ve sklizňových vlnách. Mezi sklizňovými vlnami je období klidu asi tři týdny. Pytel, který váží 20 kg, plodí asi ve 4 sklizňových vlnách.

Hlíva plicní na slámě

Hlíva plicní, foto Shutterstock

Jak správně sklízet hlívy

Hlívy sklízíme vždy v celých trsech, v době kdy má většina plodnic optimální velikost bez ohledu na to, že v trsu jsou ještě malé plodnice. Sklízíme vytrhnutím trsu ze substrátu. Pozor! Nikdy neodřezáváme.

Optimální velikost poznáme podle toho, že se sklenuté okraje plodnic začnou narovnávat. Plodnice nikdy nenecháváme přezrát. Přezrání poznáme podle toho, že plodnice vypouštějí výtrusy (bílý prach).

Nejčastější chyby při pěstování hlívy:

 • Málo napěchovaný substrát nedrží vodu a má slabé výnosy.
 • Neustřižené rohy pytle nebo nepropíchaný pytel u úvazku způsobí špatné prorůstání podhoubím.
 • Příliš mnoho děr v prorostlém pytli způsobuje vysychání substrátu a zasychání nasazených trsů.
 • Příliš pozdní zahájení pěstování hlívy ústřičné (před létem), plození pak zasahuje do období, kdy nejsme schopni udržet dostatečně nízkou teplotu, nejlépe s pěstováním začít v únoru až březnu.
 • Při pěstování hlívy za tmy se netvoří pěkné plodnice, ale jen rozvětvené „paroží“.

Pěstování na slámě je skvělý způsob, jak si můžeme zajistit celoroční přísun čerstvých a zdraví prospěšných hub. Rozhodně tedy stojí za to ho vyzkoušet.

Foto Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

1. 12. 2023

Prosinec pouští do zahrady zimu: „Račte vstoupit, madam“

Poslední měsíc roku, necelých 50 hodin průměrného slunečního svitu čili asi 2 % celoročního úhrnu, teplota půdy směřuje pod nulu. Ale také slunovrat, Vánoce, někdy i na sněhu.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x