Co způsobí vady rajčat? Výživa, sucho, viry, bakterie, houby…
23. 5. 2020Pěstitelovu radost z úrody rajčat občas kazí nekróza, virózy, bakteriózy a jiné rostlinné poruchy a choroby. Lze vady rajčat omezit?
Pěstitelé vědí, že vlastnosti půdy výrazně ovlivňují, co a jak poroste na pozemku. Ne každý má však to štěstí, aby měl od začátku půdu s ideálními vlastnostmi.
Zvláště majitelům pozemků s velmi jílovitou nebo naopak písčitou půdou může snaha o bohatou úrodu přinášet spíše rozčarování než radost. Půda se dá samozřejmě vylepšit postupným přidáváním organické hmoty, nejlépe kompostu či uleželého hnoje. Jde ale o dlouhodobý proces, navíc v prvních letech budou stále převažovat nepříznivé vlastnosti původní zeminy. A právě takové období můžeme překlenout zbudováním vysokých záhonů.
Jak napovídá název, jde o pěstební místa záměrně navršená nad stávajícím terénem. Vnitřek vysokého záhonu je vyplněn velkým množstvím postupně se rozkládající organické hmoty. Pro náplň se využijí různé zbytky ze zahrady z prořezů keřů a stromů včetně silných větví, listí, posekaná tráva nebo části rostlin po sklizni, důležitou složkou vysokého záhonu je také kompost.
Díky velkému množství organické hmoty je ve vysokém záhoně kvalitní kyprý a úrodný substrát. Vzhledem k postupnému uvolňování živin při rozkladu organické hmoty není potřeba záhon ani hnojit, maximálně se doplňuje kompost.
Záhon může poskytnout lepší mikroklimatické podmínky. Vyvýšené místo slouží jako lapač slunečních paprsků, vysoký záhon se tak snadněji prohřívá. Dokonce i při tlení organické hmoty v záhonu se uvolňuje teplo. Vysoký záhon sice nikdy nemůže nahradit pařeniště, přesto urychlí o pár dní sklizeň zeleniny.
Organická hmota v záhonu slouží zase jako houba na srážkovou vodu, pojme ji mnohem více než běžný záhon na stejné ploše. Na druhou stranu díky vyvýšenosti nad terénem se voda může rychleji odpařovat, což ale výrazně zmírníme mulčováním.
Na výrobu vysokého záhonu je možné využít různé materiály (dřevo, kámen, proutí). Při dobrém řemeslném zpracování se tak vysoký záhon stane i zajímavým okrasným prvkem zahrady.
V neposlední řadě usnadňuje zahradničení starším lidem, kteří se hůře ohýbají, nebo lidem s tělesným postižením. O vysoké záhony se totiž dá starat i vsedě.
Samozřejmě existují i negativa pěstování na vysokém záhonu. Především vysoký záhon nevydrží navěky. Jak se materiál uvnitř rozkládá, záhony postupně sléhávají. Každý rok záhon doplňujeme o vrstvu kompostu a zhruba jednou za pět let je vhodné záhony znovu založit, což samozřejmě vyžaduje práci.
Problémem bývá již zmíněné vysychání vysokých záhonů. Mulčování vhodným materiálem (posekaná tráva, seno, štěpka z listnatých dřevin) a pravidelná kontrola vlhkosti půdy je proto nutností. Řešením, i když ne zrovna levným, je napojení vysokých záhonů na kapkovou závlahu. Prostředí vysokých záhonů se také bohužel líbí nevítaným hlodavcům (hraboši, myši). Již při zakládání proto na dno záhonu položíme králičí pletivo.
Je zvláštní druh vysokého záhonu, který nemá žádné ohraničující stěny a tvoří vlastně kopu (často se nazývá i německá kopa). Výška může být různá, pro začátek doporučuji rozmezí 50–70 cm nad okolním terénem, šířka by neměla přesáhnout 160 cm. To nám umožní snadný přístup do všech míst kopy bez nutnosti vstoupení do záhonu. Délku si zvolíme podle možností pozemku.
Tloušťky jednotlivých vrstev volíme podle momentální dostupnosti materiálu. Výjimkou je nejsvrchnější vrstva, kde budou kořenit rostliny, ta musí mít tloušťku minimálně 25 cm.
Na půdorysu má nejčastěji obdélníkový tvar, ale vhodný je i půdorys tvaru písmene L nebo U. Pro snadnější přístup k pěstovaným rostlinám neděláme záhon širší než 130 cm, výšku pak v rozmezí 60–80 cm. Jako materiál pro ohraničení záhonu jsou nejvhodnější dřevěné fošny (min. 5 cm tlusté), loupaná i neloupaná kulatina, kámen (staví se stejně jak suchá zídka). Dřevo se ničím neimpregnuje, ale je možné zevnitř záhonu na dřevo natáhnout polyethylenovou nebo kaučukovou jezírkovou fólii.
Na ohraničení záhonu můžeme použít i nižší konstrukce do 30 cm. Tato výška příliš neumožňuje vytvořit plnohodnotný vysoký záhon, zvláště co do množství organického hmoty uvnitř. Jedná se tak spíše o zvýšení obruby záhonů.
Jelikož se prostor uvnitř záhonů vyplňuje kompostem nebo vylepšenou zeminou, poskytují i zvýšené obruby záhonů výrazně lepší podmínky pro pěstování zeleniny nebo okrasných rostlin. Na zvýšené obruby záhonů můžeme použít jednotlivé dřevěné fošny, velmi dobře vypadají i z vyplétaného proutí nebo z velmi nízké kamenné zídky.
Zejména v prvním roce poskytuje vysoký záhon velké množství živin, které vyhovují náročné zelenině.
Prvním rokem tedy ve vysokém záhonu pěstujeme košťáloviny, celer, pór, cukety, okurky, dýně (rostlina dýně pnoucí se po bocích záhonu ho zastiňuje a tím snižuje výpar), rajčata nebo i brambory.
V dalších letech už můžeme zařadit kořenovou zeleninu, saláty, špenát ale třeba i jahody.
Na každý záhon je vhodnější vysadit směs různých druhů zeleniny. Při výsadbě sázíme vyšší druhy jako rajčata doprostřed (u kopečkového záhonu na vrchol kopy), čímž umožníme lepší přístup ke světlu nižším druhům.
Založení vysokého záhonu stojí za vyzkoušení. Kdo s ním má zkušenost, většinou se k běžným záhonům nevrátí.
Foto autor
První polovina září je příznivým termínem pro výsevy bílé jarní cibulky, rukoly a dalších salátů pro postupné sklízení mladých lístků.
Zdravím. Mám zvýšené záhony pět let. Sázím skoro vše a pokaždé dobrá úroda. Zkusil jsem i dvě úrody a jde to. Už bych za nízké neměnil. Jsme 500 m nad mořem a poravdu tam vyroste skoro vše. Letos je rozebirám a měnim půdu. Je to práce na pár dni ale výsledek stoji za to.Doporučuji.
Zdravím všechny příznivce zvýšených záhonů. Začátkem letošního roku jsem měl spoustu času na dobrý nápad k realizaci. Roky čekala naše předzahrádka na její vylepšení. Vzhledem ke koronapandemii jsme na to měli dost času.
Výsledek měsíční dřiny celé naší rodiny se opravdu vyplatil. Vytvořili jsme čtyři velké zvýšené záhony o rozměrech v80 š106 d160cm. Začali jsme kopáním celé zahrady do hloubky dvou rýčů. Pak následovalo prosátí stávající zeminy.
Celé jsme to obehnali obrubníky – jako na chodník. Dřevěné bočnice záhonů jsme natřeli kvalitní lazurou na dřevo. Natřít určitě, prodlouží to životnost o cca 3roky. Bočnice jsme usadili na předem připravené podloží ze starých cihel.
Opět to prodlouží životnost a dřevo nehnije ze zdola. Vnitřek jsme
vyložili nopovou folií, co se dává na podezdívky. Pokud nechcete plevel ani okolo záhonů, tak všude pod celou plochou s vyvýšenými záhony položte geotextilii.
Výstelka je na třetiny: Mulčovací kůra, pak prosátá a odplevelená zemina a naposledy kvalitní zahrádkářský substrát. Nahoře nechte cca 10cm volného místa, aby rostlinky byly chráněný. Osázejte záhony.
A nakonec jsme mezi záhony navozili okrasné kamínky. Výsledkem této dřiny je krásná a čistá předzahrádka, na kterou se bude každý rád dívat.
Mám celou fotodokumentaci zakládání vyvýšených záhonů – mám je také už několik let, nejstarší 7. rokem. Zatím díky napuštění vnější strany a obložení nopovou folií zevnitř dřevo nehnije. Jsem ženská, takže mají vzhledové vady, ale v každém případě jsou účelné. Jedinou nevýhodou podle mě je, že tyto záhony přece jen neumožní tak intenzivní využití plochy zahrady, jako celoplošný záhon.
Dobrý den.
Se zaujetím čtu vaše sdělení o práci na vysokých záhonech. Muzu poprosit foto. Ja také coronavirovou dobu využívám k tvorbě vysokých záhonů. Jen jsem se pustila do díla, které mě trochu přerůstá . 4mx1.2mx0,8m. Šest obrů. Teď musím vymyslet chodníky kolem . Jsou volne položené na půdě. Snad se nebudou propadat. Material fošny 4cm, modřín. Budu vděčná za každou radu, jak to nepokazit. S vysazovanim také váhám. 400m nadm.vyska.
Dekuji a ať se vám daří.
Hezké dopoledne.
Pane Riederere, jestli děláte fotografie, tak takový text jaký jste napsal by byl hezký i časopise. Zkuste se domluvit – máte-li zájem se rozdělit se svou zkušeností i šířeji – s redakcí Zahrádkáře.
Dobrý den.
Vážený pane Dvořáku chci se zeptat jestli pan Riederer již něco publikoval.
Dekuji za odpověď
Helena
Dobrý den.Podle mě je nejlepší a nejlevnější ochrana dřeva -opálení ohněm.Bombu s hořákem a opálit dřevo ze všech stran a máte po starostech neboť touto metodou(tuším že stará japonská)
zakonzervujete dřevo proti houbám a plísním a takto opálené dřevo vydrží léta.Navíc z pohledové strany můžete dřevou očistit ocelovým kartáčem a vystoupí vám krásně kresba a doporučuji natřít kuchyňskám ..eko olejem. Tož všem zdar
Dobry den,
Prosim, jak se v dalsich letech resi vymena pudy, hnojeni, rypani zeminy? To se musi kazdy rok zahon rozebrat, aby se mohlo zrypat? Vzdyt to musi byt dost neprakticke.
O vyvysenych zahonech premyslim, protoze bydlime v horach, kde je neurodna puda, ale nedokazu si predstavit, jak v dalsich letech menit zeminu.
Dekuji za radu a vysvetleni.
Sarka Merunkova
Paní Šárko, ty záhony se nevyvážejí, postupně jak uléhají se doplňují o zeminu, organickou hmotu.
No a pokud jde o rýpání, tak se spíše jen motykou hloubkově kypří, tedy pokud je máte tak vysoké a okraje tak křehké, že na ně nelze stoupnout.
Chtěl bych se zeptat někoho kdo má zkušenosti. Stačí na dno VZ dát opravdu jenom králíkářské pletivo? Nejsou u tohoto pletiva díry velké a myši neprolezou ? Děkuji za odpověď.
Pokud máte strach z myší, vybírejte z těch co mají nejmenší oka. Ale i tak s myším neubráníte. Dobře lezou a pokud jich máte v okolí hodně, dostanou se do záhonů horem. Ale abych napsal pravdu, moc ve vyvýšených záhonech nejsou. Ona totiž solidní zálivka je vyžene.
Dobrý den, do základu vyvýšeného záhonu mohu dát větve atd i s kůrou? Manžel se bojí, abychom do záhonu nezatáhli nějakou plíseň atd. Děkuji, Katka
Určitě můžete. Jen pozor na jedovaté. Třeba bobkovišeň tam nepatří
Dobrý den. Mohu dát do spodní vrstvy VZ také ořezaný smrk tedy i s jehličím,
Děkuji za radu. Beda
ano
Dobrý den. Chci se zeptat, jestli do základu vyvýšeného záhonu mohu dát větévky vistárie. děkuji.
Ano, můžete.
Zdravím šikulové, mám jeden takový dotaz, zda to dřevo na dno vykopané jámy vyvýšeného záhonu mám na pár dní namočit, ať mi to tolik nevysává vlhkost ze záhonu nebo stačí prolejt pak s králičím nebo koňským hnojem? Nebo je lepší to nechat suché, aby to vytvářelo teplo a nehnilo, tak max. 10-15 cm průměr kmenů z ovocných stromů i s kůrou je málo nebo moc? Děkuji
Romane, ať uděláte co chcete, bude to dobře. A pro někoho špatně. Dřevo mnoho vody nenasákne, a natož tak rychle, aby to způsobovalo nějaké potíže v záhoně nad ním. Pokud máte základ záhonu kopaný, bude si brát vlhkost zespodu.
dobrý den, dát na zvýšený záhon nahoru netkanou textílii kvůli odpařování nebo ne? budou na něm rajčata a byliny. K jahodám jsem dala. Děkuji za podpověď.
No a co takhle organický mulč, když už máte vyvýšený záhon na ekozákladech, proč tam budete dávat netkanku. Předpokládám, že černou. Lepší by byla organika, v barvě spíše světlé.
Výpar není tak nebezpečný, ochlazuje prostředí. Zkypřený povrch také brání nadměrnému výparu a zároveň ochlazuje.
Dobrý den, mohla by se použít i sláma ¿Děkuji za odpověď Vosecký
Je to světlá organika? Proč ne?
dobrý den, do vyvyseneho záhonu z cihel jsem dospodu dala jako ochranu proti hrabosum perlinku, je to v pořádku?
Podle výrobce je to sklovláknitá tkanina, ale jestli jí hraboši či jiní hlodavci neprokoušou když budou hladoví? Jedině jestli s tím má někdo jiný zkušenost.
Dobrý den, uvažuji o vyvýšených záhonech. A jak se dívám na všechny možné odkazy a obrázky nevím zda má mít tento záhon dno nebo ne? Někde ho má a je celý vystlaný folií a někde je pouze ohraničený bez dna. Prosím o radu. Budu je zakládat na bývalé zahrádce, kde jsme zatím pěstovali zeleninu na klasických záhonech. Děkuji moc Jana
Vyberte si to, co Vám sedí, vyhovuje. Psáno je: „je možné zevnitř záhonu na dřevo natáhnout polyethylenovou nebo kaučukovou jezírkovou fólii.“ O dně je v článku též. O prostupném materiálu. Nikde o folii.
Dobrý den,chtěla bych vědět ,zda na vyvýšený záhon můžu použít plastovou vanu a pokud ano ,jakým způsobem ji mám odvzdušnit.
Děkuji za odpověď
Dobrý den orezali jsme túje muzu je dát jako základ do truhlíku 75 cm výška děkuji za odpověď
Dobrý den, to by mne také zajímalo….dala jste tam ty túje?
Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli má někdo zkušenosti s mulčovací kůra z jehličnanů jako drenážní vrstva v nadzemním záhonů.děkuji za odpověď.
Odpověď je na první pozici nahoře
není, spadla až dolů…
Určitý problém je u čerstvé hmoty, že má fytoncidní účinky. Intenzivnější je uvolňování u drcené, štěpkované, nebo na drobno stříhané, sekané hmoty. Uvolňují se látky, které se dokáží chovat jako herbicidy. To vidíte třeba na cestičkách, které jsou vysypány čerstvou kůrou nebo kůrou se zbytky lýka, prostě drtí z pily, kterou se mulčuje. Časem se tyto látky vymývají, degradují. Takže suché jehličí, kůra, větve ležící venku už nemá takový účinek. Jestliže je záhon tvořený „přírodně“ jako hromada, má vyplétané boky, dělenou stěnu záhonu, není to něco jako vysoká bedna, záhon odvětrává do stran, nebude s tím problém. Tam, kde produkty rozkladu a degradace čerstvé hmoty prochází celým sloupcem nahoru, bez možnosti rozptýlit se do stran, pár citlivých kultur nějaký čas neporoste.
Potřebovala bych radu, zda je možné dat do základu dřevěného truhlíku vysokého 80 Cm i piliny?
Zdravím, mám prvním rokem vyvýšený záhon, můžu tam nasadit jahody?
To je výhradně na Vás. Podle výšky substrátu (30 cm), podle toho, co je v základu záhonu. Pokud máte v podkladové vrstvě záhonu hodně čerstvé hmoty z jehličnanů, raději ne. Mohlo by to poškozovat kořeny rostlin ve větší hloubce.
Dobrý den, potřeboval bych poradit, v čem pěstovat ve vyvýšenén záhoně bylinky, které se moc rozrůstají ( máta a meduňka ).