Vyvýšené záhony: výhody a úskalí, jak je založit a používat

9. 8. 2019

Pěstitelé vědí, že vlastnosti půdy výrazně ovlivňují, co a jak poroste na pozemku. Ne každý má však to štěstí, aby měl od začátku půdu s ideálními vlastnostmi.

Zvláště majitelům pozemků s velmi jílovitou nebo naopak písčitou půdou může snaha o bohatou úrodu přinášet spíše rozčarování než radost. Půda se dá samozřejmě vylepšit postupným přidáváním organické hmoty, nejlépe kompostu či uleželého hnoje. Jde ale o dlouhodobý proces, navíc v prvních letech budou stále převažovat nepříznivé vlastnosti původní zeminy. A právě takové období můžeme překlenout zbudováním vysokých záhonů.

Záhon na dlažbě

Záhon postavený na dlažbě

Jak napovídá název, jde o pěstební místa záměrně navršená nad stávajícím terénem. Vnitřek vysokého záhonu je vyplněn velkým množstvím postupně se rozkládající organické hmoty. Pro náplň se využijí různé zbytky ze zahrady z prořezů keřů a stromů včetně silných větví, listí, posekaná tráva nebo části rostlin po sklizni, důležitou složkou vysokého záhonu je také kompost.

Výhody vysokého záhonu

Díky velkému množství organické hmoty je ve vysokém záhoně kvalitní kyprý a úrodný substrát. Vzhledem k postupnému uvolňování živin při rozkladu organické hmoty není potřeba záhon ani hnojit, maximálně se doplňuje kompost.

Záhon může poskytnout lepší mikroklimatické podmínky. Vyvýšené místo slouží jako lapač slunečních paprsků, vysoký záhon se tak snadněji prohřívá. Dokonce i při tlení organické hmoty v záhonu se uvolňuje teplo. Vysoký záhon sice nikdy nemůže nahradit pařeniště, přesto urychlí o pár dní sklizeň zeleniny.

Organická hmota v záhonu slouží zase jako houba na srážkovou vodu, pojme ji mnohem více než běžný záhon na stejné ploše. Na druhou stranu díky vyvýšenosti nad terénem se voda může rychleji odpařovat, což ale výrazně zmírníme mulčováním.

Vyšší záhony jako dekorativní prvek zahrady

Upravené záhony ozdobí zahradu

Na výrobu vysokého záhonu je možné využít různé materiály (dřevo, kámen, proutí). Při dobrém řemeslném zpracování se tak vysoký záhon stane i zajímavým okrasným prvkem zahrady.

  • Vysoký záhon umožní pěstovat rostliny i na místech, kde by to předtím nebylo možné vůbec – například na navážce suti nebo vydlážděné ploše.

V neposlední řadě usnadňuje zahradničení starším lidem, kteří se hůře ohýbají, nebo lidem s tělesným postižením. O vysoké záhony se totiž dá starat i vsedě.

Záhon i pro zahrádkáře na vozíčku

Zvýšený záhon pro vozíčkáře

Nevýhody

Samozřejmě existují i negativa pěstování na vysokém záhonu. Především vysoký záhon nevydrží navěky. Jak se materiál uvnitř rozkládá, záhony postupně sléhávají. Každý rok záhon doplňujeme o vrstvu kompostu a zhruba jednou za pět let je vhodné záhony znovu založit, což samozřejmě vyžaduje práci.

Problémem bývá již zmíněné vysychání vysokých záhonů. Mulčování vhodným materiálem (posekaná tráva, seno, štěpka z listnatých dřevin) a pravidelná kontrola vlhkosti půdy je proto nutností. Řešením, i když ne zrovna levným, je napojení vysokých záhonů na kapkovou závlahu. Prostředí vysokých záhonů se také bohužel líbí nevítaným hlodavcům (hraboši, myši). Již při zakládání proto na dno záhonu položíme králičí pletivo.

Druhy vysokých záhonů

Kopečkový záhon

Je zvláštní druh vysokého záhonu, který nemá žádné ohraničující stěny a tvoří vlastně kopu (často se nazývá i německá kopa). Výška může být různá, pro začátek doporučuji rozmezí 50–70 cm nad okolním terénem, šířka by neměla přesáhnout 160 cm. To nám umožní snadný přístup do všech míst kopy bez nutnosti vstoupení do záhonu. Délku si zvolíme podle možností pozemku.

 

Postup

  1. Na ploše, kde se bude kopa nacházet, odkopeme drn a zeminu na hloubku jednoho rýče.
  2. Proti hlodavcům je dobré dno i boky výkopu pokrýt králičím pletivem.
  3. Do prostředku vykopané plochy rozmístíme silné větve a klády, ty překryjeme slabšími větvemi a převrstvíme odkopanými drny a zeminou z výkopu pro záhon. Dále můžeme vrstvit listí, posekanou trávu, zbytky rostlin apod.
  4. To vše překryjeme nevyzrálým kompostem (případně uleželým hnojem) a vrstvou kvalitní zeminy s kompostem nebo jen dobře vyzrálým kompostem.

Tloušťky jednotlivých vrstev volíme podle momentální dostupnosti materiálu. Výjimkou je nejsvrchnější vrstva, kde budou kořenit rostliny, ta musí mít tloušťku minimálně 25 cm.

Vysoký záhon ohraničený

Na půdorysu má nejčastěji obdélníkový tvar, ale vhodný je i půdorys tvaru písmene L nebo U. Pro snadnější přístup k pěstovaným rostlinám neděláme záhon širší než 130 cm, výšku pak v rozmezí 60–80 cm. Jako materiál pro ohraničení záhonu jsou nejvhodnější dřevěné fošny (min. 5 cm tlusté), loupaná i neloupaná kulatina, kámen (staví se stejně jak suchá zídka). Dřevo se ničím neimpregnuje, ale je možné zevnitř záhonu na dřevo natáhnout polyethylenovou nebo kaučukovou jezírkovou fólii.

Záhon s ochrannou sítí

Záhon nad zemí lze vybavit i sítí

  • Principiálně je založení vysokého záhonu stejné jak u kopečkového záhonu. Okolo výkopu se však před vrstvením organického materiálu vytvoří samotná konstrukce bednění záhonu.

Zvýšené obruby záhonů

Na ohraničení záhonu můžeme použít i nižší konstrukce do 30 cm. Tato výška příliš neumožňuje vytvořit plnohodnotný vysoký záhon, zvláště co do množství organického hmoty uvnitř. Jedná se tak spíše o zvýšení obruby záhonů.

Obruba zvýšeného okrasného záhonu

Zvýšené obruby záhonu

Jelikož se prostor uvnitř záhonů vyplňuje kompostem nebo vylepšenou zeminou, poskytují i zvýšené obruby záhonů výrazně lepší podmínky pro pěstování zeleniny nebo okrasných rostlin. Na zvýšené obruby záhonů můžeme použít jednotlivé dřevěné fošny, velmi dobře vypadají i z vyplétaného proutí nebo z velmi nízké kamenné zídky.

Zásady pěstování zeleniny na zvýšených záhonech

Zejména v prvním roce poskytuje vysoký záhon velké množství živin, které vyhovují náročné zelenině.

Prvním rokem tedy ve vysokém záhonu pěstujeme košťáloviny, celer, pór, cukety, okurky, dýně (rostlina dýně pnoucí se po bocích záhonu ho zastiňuje a tím snižuje výpar), rajčata nebo i brambory.

V dalších letech už můžeme zařadit kořenovou zeleninu, saláty, špenát ale třeba i jahody.

Na každý záhon je vhodnější vysadit směs různých druhů zeleniny. Při výsadbě sázíme vyšší druhy jako rajčata doprostřed (u kopečkového záhonu na vrchol kopy), čímž umožníme lepší přístup ke světlu nižším druhům.

Založení vysokého záhonu stojí za vyzkoušení. Kdo s ním má zkušenost, většinou se k běžným záhonům nevrátí.

Foto autor

Jeden komentář: “Vyvýšené záhony: výhody a úskalí, jak je založit a používat”

  1. Jan Vinter napsal:

    Zdravím. Mám zvýšené záhony pět let. Sázím skoro vše a pokaždé dobrá úroda. Zkusil jsem i dvě úrody a jde to. Už bych za nízké neměnil. Jsme 500 m nad mořem a poravdu tam vyroste skoro vše. Letos je rozebirám a měnim půdu. Je to práce na pár dni ale výsledek stoji za to.Doporučuji.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Aby vám nic neuteklo...

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit si časopis darovat předplatné

Kalendárium

25. 10. 2020

Tipy pro tvůrčí duše a pietu: dušičkové vazby s bodláky

Jakkoliv prostě zní botanický název a lidové označení této rostliny – štětka soukenická, jednoduše bodlák – ve vzpomínkových aranžmá jí svěřujeme čestné místo. Spolu s dalšími v pietní vazbě uctívá Památku zesnulých.

zobrazit další rady a tipy