Zahradní rašeliniště působí dekorativně v každém ročním období 

6. 11. 2023

A nejen to. Krom estetické funkce má rašeliniště v zahradě stejný význam v zadržení velkého množství vody, jako má v přírodě.

Rašeliniště v dávných dobách nepatřila k místům vyhledávaným člověkem. Tento typ mokřadů byl naopak místem obávaným, opředeným množství hrůzostrašných historek i pověstí o utonutí ve zrádné rašelině. Dnes už se v naší krajině bludiček, které nás svedou do zrádných rašelinných močálů, bát nemusíme.

Rašelinová tůň

Rašelinná tůň v expozici Sbírky vodních a mokřadních rostlin Botanického Ústavu AV ČR, v.v.i. v Třeboni. Plovoucí ostrůvky v tůni můžeme snadno vytvořit pomocí polystyrénového věnce a do něho zapuštěného plastového květníku naplněného mokrou rašelinou a porostlého rašeliníky

Většina rašelinišť z naší krajiny zmizela, byla odvodněna a přeměněna na zemědělskou nebo lesnickou půdu, v některých případech dokonce i zastavěna a mocná ložiska rašeliny byla vytěžena. Ta malá část, co zůstala, je většinou zákonem chráněná v rámci rezervací.

Proč tedy takovýto biotop budovat v zahradě?

Rašeliniště

Rašeliniště v Botanické zahradě a arboretu Mendelu v Brně

Důvody, proč si rašeliniště založit, mohou být samozřejmě různé. Pro zahradní tvorbu bude asi nejpřednější jeho estetická hodnota.

Od jara do poloviny léta zdálky svítí bělavé chmýří suchopýrů, z blízka zase nabízí množství drobných kvítků rašeliništních keříků. V létě zrají plody borůvek, klikvy nebo šichy, na podzim vykvétají vřesy a dozlatova se barví listy keříků. Rašeliníky rostou celoročně, takže i v zimě, pokud nejsou pod sněhem, dávají rašeliništím zelený nádech, ze kterého vystupují siluety do hněda zbarvených ostřic a dalších travin.

V zahradě může rašeliniště krom dekorativní hodnoty mít i užitečnou funkci v zadržení velkého množství vody. Rašeliníky jsou schopny zadržet vodu 10 až 25 násobku své suché hmotnosti. Voda tedy po deštích neodteče pryč, ale zůstává v rašeliništi, ze kterého se postupně vypařuje a zvyšuje vlhkost vzduchu v okolí.

Pokud jsme ho založili správně a použili jsme k nasycení živinami chudou vodu, vyžaduje minimální údržbu.

V neposlední řadě můžeme zahradní rašeliniště využít k pěstovaní rostlin s jedlými plody jako je klikva, borůvky, nebo brusinky a také zde dobře porostou některé vzácnější léčivky, například rosnatka, klikva, vachta nebo zábělník bahenní.

Umístění na zahradě

V přírodě rašeliniště vznikala po mnohá tisíciletí v místech s nepropustným podložím a nadbytkem živinami chudé vody. V tomto prostředí totiž nedochází k rozkladu odumřelé organické hmoty. Ta se hromadí ve formě rašeliny, která vzniká z odumřelých rašeliníků, popřípadě slatiny, která vzniká hromaděním odumřelých částí ostřic a dalších rostlin. Rostliny, které na takovémto stanovišti přežijí, musí odolávat nedostatku živin i přemokření.

Rašeliniště v zahradě můžeme vytvořit prakticky kdekoli. Jelikož je většina rašeliništních rostlin světlomilná, je lépe zvolit slunné místo, případně polostín. Pokud zvolíme stinná stanoviště, budou nám prosperovat jen určité druhy.

Nejpřirozeněji bude zahradní rašeliniště působit ve vlhčích, přírodně orientovaných partiích zahrad. Ozvláštnit jím můžeme úpatí skalky, vyústění přepadu studny, nebo břeh čistého potůčku. Pokud takové možnosti nemáme, můžeme vytvořit mini rašeliniště i ve větší nádobě, třeba na balkoně.

Co budeme potřebovat

Nejdůležitější, co k vytvoření rašeliniště potřebujeme, je čistá, živinami chudá voda. Podle složení vody pak můžeme vytvořit buď:

  • klasické rašeliniště, pokud máme k dispozici vodou chudou nejen na základní živiny, jako je dusík, fosfor a draslík, ale také chudou na vápník a hořčík a substrátem bude čistá rašelina,
  • slatiniště, pokud je ve vodě nadbytek vápníku a hořčíku.

V případě, že máme vodu na vápník a hořčík chudou, a přesto chceme vytvořit minerálně bohaté slatiniště, musíme těmito prvky obohatit substrát. Nejsnáze toho docílíme tak, že rašelinu smísíme s mletým dolomitickým vápencem.

Zakládáme rašeliniště

Při stavbě rašeliniště musíme zajistit, aby v něm voda stagnovala. Pokud máme na zahradě dostatečně vydatný pramen, stačí vyhloubit okolo jakýsi rybníček, který opatříme vrstvou jílu, vyplníme substrátem a máme vyhráno.

V poslední době nám ale často voda spíše na zahradě schází. Pomoci si můžeme vykopáním zahradního jezírka. Velikost přizpůsobíme našim možnostem. Konečná hloubka by ale měla být 10–50 cm, pokud chceme uprostřed část s volnou hladinou, tak jej uděláme hlubší.

Při jeho budování je třeba:

  • Celou plochu pokrýt fólií. Postupujeme stejně jako při stavbě zahradních jezírek. Podloží pod fólií vyštěrkujeme, položíme geotextilii, na ni umístíme klasickou jezírkovou fólii a na ni znovu silnou geotextilii. Pokud bychom nechali navrchu jen gumovou fólii, rostliny by nám po ní mohly sklouzávat.
  • Při stavbě je vhodné rašeliništi vybudovat vyvýšený okraj, na kterém budou prosperovat suchomilnější druhy rostlin.
  • Nezapomeneme ani na odtok přebytečné vody.
  • Okraje zpevníme kameny. Můžeme je dozdobit kusy kmenů, samorosty atd.
  • Do jezírka svedeme dešťovou vodu, kterou máme k dispozici například ze střechy.
  • Dovnitř jezírka na geotextilii nasypeme vrstvu asi 10 cm rašeliny, popřípadě rašeliny s čistým křemitým pískem a jezírko zavodníme.

Pokud jsme předem rašelinu nenamočili, bude trvat nejméně 14 dnů, než se rašelina dostatečně navlhčí a klesne ke dnu jezírka.

Mini rašeliniště v nádobě

Pokud na zahradě nemáte vhodné místo, i tak si můžete rašeliniště dopřát. Vytvořit si ho můžete v nádobě. Založíme ho tak, že na dno nádoby nasypeme cca 10 cm čistého křemitého písku nebo perlitu. Dále přidáme vrstvu čisté rašeliny nebo směsi rašeliny a křemitého písku v poměru 3:1 a až k povrchu substrátu zamokříme.

Rašeliniště v nádobách

Mini rašeliniště můžeme vytvořit v objemnějších nádobách nebo akváriích. Expozice Sbírky vodních a mokřadních rostlin BÚ AV ČR, v.v.i v Třeboni

Usnadníme si práci se sledováním hladiny vody, pokud od větších nádob zapustíme děrovanou trubku. U nádob, kde neplánujeme maximální hladinu vody po okraj nádrže, musíme zajistit odtok přebytečné vody například systémem odtokových trubek ve dně.

Jakou péči rašeliniště vyžaduje?

Zpočátku bychom ho měli postřikovat vodou, aby se rostliny lépe uchytily. Následně při dostatečných srážkách se již vlhkost udržuje sama.

Údržba rašeliniště spočívá v omezování rychleji rostoucích rostlin, zastřihávání rašeliništních keříčků do požadované velikosti, na jaře v ostříhání uschlých travin a odstranění případného listí. A samozřejmě vytrhávání náletových rostlin.

Zdroj: Sbírka vodních a mokřadních rostlin, BÚ AV ČR, v.v.i. Třeboň

Foto autorka

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 5. 2024

Citlivě upravená venkovská zahrada si uchová svou krásu

Zahradu na venkově bychom měli upravovat tak, aby odpovídala místním pěstitelským tradicím, klimatickým poměrům i okolní přírodě.Víc než jinde tu platí, že v jednoduchosti spočívá půvab i svéráz zahrady.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x