
Zakládáme bylinkovou zahrádku, aby z ní měly radost i děti
9. 6. 2022Bylinky díky své vůni a chuti často zaujmou děti. Vyplatí se přizvat malé pomocníky, aby si vyzkoušeli péči o bylinkovou zahrádku.
V Hamzově léčebně v Luži pod Košumberkem vyrostlo arboretum, které jsem měl a mám možnost již přes 25 let dotvářet.
Že nevíte, kde to je? Směrem na Chrudimsko. Dost možná že Košumberk znáte spíše z dějepisu. Z něj totiž byl jistý Slavata z Chlumu a Košumberka, jehož let z oken pražského hradu stál na počátku stavovského povstání, Bílé hory a Třicetileté války.
Na začátku 20. století, na úpatí hradu Košumberka, založil lékař, profesor František Hamza léčebnu, v níž jako první na světě zajistil vyučování i dlouhodobě hospitalizovaných dětí. Děti zde chodily „do školy“ v hájcích, vysazených mezi pavilony léčebny, pracovaly v zahradě nebo se slunily na umělé písečné pláži.
Hamzova léčebna prošla za více než století mnoha změnami, jen Hamzovy stromy v něm rostou stále. Už jsou dost věkovité. To víte, nesázely se semenáčky, ale už stromy odrostlejší. Tak vznikla kostra, na níž současní správci a zejména ředitel léčebny MUDr. Volejník mohou stavět.
Arboretum se za dobu mé spolupráce, jako garanta sbírky dřevin, značně rozrostlo. Ostatně, každý rok vysazujeme při příležitosti Dne stromů a dřeva, další nový strom.
A sem tam třeba založíme nějaký zajímavý koutek. Jeden takový se nám obzvláště vydařil. Pojmenovali jsme ho Zahrádka slečny Diorové. Podobně jako tvůrci parfémů jsme se i my snažili, aby arboretum a park měly kousek, který bude také vonět.
Je to skutečně koutek. Sotva 10 m široký a 20 m dlouhý. Vchází se do něj pod obloukem, na němž se pne a vine nádherná akebie pětičetná. To je liána, která je u nás stále ještě málo využívaná. Akebie je z čeledi kokylovitých. Když kvete, voní tak, že musíte vzduch doslova rozhrnovat.
Kdo by chtěl vidět statně vzrostlou kalinu, může navštívit zámek ve Štiříně, kde se pne u dvouramenného schodiště před jižní frontou zámku.
V zahrádce nechybějí ani kaliny. Ta Carlesiova (Viburnum carlesii) přehluší dokonce i šeřík. Jsou tu ale i její kolegyně či sestry, např. kalina bodnatská (Viburnum × bodnantense). Kvetou brzo na jaře, kdy nemají velkou konkurenci.
Zimokvět časný (Chimonanthus praecox) se tak nadarmo nejmenuje. Kvítává leckdy už v lednu a voní na dálku. Navíc má krásné květy, bleděžluté, ale s výrazným karmínovým jícnem. Je z čeledi sazaníkovitých.
Ani sazaník květnatý v této voňavé zahrádce nechybí. Jmenuje se Calycanthus floridus a je ze Severní Ameriky. Nenechte se ovšem zmást, nepochází totiž z Floridy. To jen druhové jméno floridus, znamenající květnatý, je zavádějící. Ten ovšem voní, tak trochu posmrtně.
Když zlomíte zasychající větévku, ovane vás nádherná eukalyptová vůně. Pro pacienty a klienty léčebny jsme připravili i zvláštní vůni zvláštní růže, která voní i když nekvete. Je to růže vinná (Rosa rubiginosa), někdy přezdívaná rezavá, protože má listy poseté miliony žlázek s tak intensivní jablečnou vůní, že máte pocit, že jste vstoupili do sklepa plného jablek.
Takovou zahrádku či koutek si můžete vytvořit i na ploše jako dlaň či kapesník.
Mysleli jsme i na byliny a vytvořili jsme bylinné patro. Najdete v něm jak jinak, než mátu, levanduli, meduňkou a mateřídoušku.
Počet druhů a odrůd rostlin, především dřevin, se v Hamzově arboretu blíží k pěti stům. Možná právě proto bylo v roce 2016 přijato do Unie botanických zahrad České republiky. Až se zase někdy vydáte na výlet za hrady a zahradami, zastavte se i v Hamzově arboretu. Jste srdečně zváni.
Foto Jana Zavřelová a Shutterstock
Doba zakořeňování přezimovaných hlíz begonií je přibližně 3 až 4 týdny. Výhodné je předklíčení na sucho při teplkotě 15-20 °C a ve tmě. Zhruba po týdnu se objeví na plošší straně malé puky. Hlízky opatrně očistíme od starých zbytků kořenů a vysadíme.
Já jsem panem Větvičkou vždy nadšená, bohužel už ho není vidávat v televizi. Dívám se na špatnou televizi? Držím mu palce a přeji pevné zdraví a více takových článků. Bl