Které luční a pobřežní byliny vybrat do vlhké zahradní půdy
17. 12. 2021Vhodné byliny dokážou dát zahradnímu zákoutí punc půvabného přírodního společenstva. Jde to i ve slunné zahradě v místě s nadbytkem vody v půdě.
Plánujete založit nebo renovovat stinné zahradní zákoutí? V horkém létě není příjemnějšího stínu, než toho, který poskytnou stromy pod svými korunami.
Mít v zahradě stinná a slunečná místa má mnoho výhod. V horkých létech jsou často stinná zákoutí jedinými místy, kde máme chuť delší dobu pobývat. Slunce dokáže naopak rozveselit podzimní a zimní pohledy do zahrady. Hry světla a stínů proměňují scény především ranních a podvečerních pohledů do zahrady celoročně.
Bříza ozdobí háj svými bílými kmeny a jemnou stavbou korun, jeřáb ptačí květem a v druhé půlce léta červenými jeřabinami, javor babyka hezkými listy, které se na podzim žlutě zbarví.
Stromy pomohou vytvořit hajní zákoutí, které bude hlavním prvkem zahrady. Na jaře místo pod stromy rozkvete hajními rostlinami, v létě umožní pobyt ve stínu korun stromů, na podzim ho zasype a přikryje barevné listí. Hájem povede mezi trvalkovými výsadbami cesta k posezení pod stromy.
Trvalkový podrost pod korunami stromů bude vysázen z hajních rostlin a stínomilnějších trvalek. Na jaře vykvetou bramboříky, čemeřice, plicníky, škornice, srdcovky, mařinky, pupkovce, pomněnkovce a orlíčky. Později pokvetou například bohyšky a udatny, ke konci léta pak vysoké japonské sasanky. Většina trvalek bude dekorativní i listem.
I děti budou mít důvod do hájku pravidelně chodit. Nalákáme je na drobnoplodý jahodník, který plodí až do pozdního podzimu.
Hájek budou doplňovat i uzavírat keře zdobné květem, listem a některé i plodem. V zimě kvetoucí vilíny ozdobí zahradu podruhé podzimním zbarvením. Vůni v létě dodají květy pustorylů. Jeden z velkých skalníků (skalník puchýřnatý) potěší červenými plody a proměnlivým vybarvením listů na podzim.
Travnatá plocha bude místem slunění a dětských her a současně cestou k zahradnímu altánu s ohništěm. V altánu s posuvnými skleněnými stěnami bude možné pobývat celoročně, současně bude i místem pro uskladnění zahradního náčiní.
Místo pro užitkovou část oddělí od trávníku keře s drobným ovocem. Podél domu bude z jedné strany dřevník a z druhé parkovací místo pod jednoduchým dřevěným přístřeškem. Předzahrádku ozdobí kvetoucí keře a strom.
Foto a kresby: autoři
V Česku jsou rozšířeny všechny kmeny šarky švestky, které napadají všechny druhy modrých peckovin, meruněk a broskvoní. Virus je přenášen mšicemi, dále je šířen ovocnými výpěstky – rouby a očky, vegetativně množenými podnožemi.