Jak se starat o šeříky v zahradě, kdy a proč keř řezat

1. 5. 2020

V každé zahradě by mohl kvést šeřík. Pro svou jarní atraktivitu, pro vůni i kvůli pěkným tmavě zeleným listům.

Šeříku svědčí místo na slunci a volný okolní prostor. Můžeme ho sázet jako soliteru do trávníku, do volné sestavy vyšších keřů nebo do živého plotu. V tom však, pokud ho budeme přísněji řezat, mnoho nepokvete. Nemusí to vadit, je hezký, i když nekvete.

Řez po odkvětu

Aby kvetl, musí být na světlém místě. Aby kvetl hojně a každý rok, měli bychom mu občas věnovat trochu času. Zejména po odkvětu.

Také šeřík z opylených květů nasazuje plůdky, což omezuje tvorbu květenství v příštím roce. Proto včas upravíme malé keře nůžkami ze země, ty vyšší třeba ze stoličky. Vysoké keře střiháme třeba houseňákem – nůžkami na dlouhé násadě.

Syringa microphylla Superba

Menší Syringa microphylla Superba se může množit dřevitými řízky. Dorůstá do dvou metrů.

Šeříky nevyžadují prakticky žádnou jinou péči. Jen jim občas můžeme pod korunu na podzim nastlat nějaký kompost, zalít je do mísy u kmene ve vodě rozpuštěným hnojivem, určeným pro rostliny kvetoucí a plodící.

Syringa meyeri Palibin

Syringa meyeri Palibin je vhodný do větších skalek. Narůstá obyčejně do jednoho metru.

Řez skoro na pařez, množení, roubování

Šeřík, který přerůstá a vyholuje kmeny, v únoru nebo březnu seřízneme prakticky až na pařez. Dobře obráží ze spících pupenů v kůře. Během roku dvou se zase vrátí do kondice a pokvete.

Vcelku dobře se množí potápěním mladých výhonů. Pravokořenné keře získáme z oddělků nebo kořenových řízků keřů téhož typu. Z řízků dřevitých i letních čili z jednoletých výhonů také vyrostou nové šeříky. Na semenáč šeříku lze roubovat, hrozí však riziko podrůstání planým šeříkem. Šeřík se dá roubovat na ptačí zob. Oba druhy jsou blízkými příbuznými, oba patří do čeledi olivovníkovitých.

Šeřík po řezu

Šeřík v zimě po prvním řezu, koncem června můžeme řezat podruhé

Triky pro údržbu ve váze

Ve 30. letech minulého století se šeřík často rychlil. Sázel se do velkých květináčů a od Vánoc se vhodné odrůdy začínaly probouzet. Prodával se tehdy v květinářstvích jako řezaná květina.

Šeříku se mnoho nedaří v řezané kytici.

  • Proti vadnutí můžeme kladívkem naklepat kůru stonku v délce asi 5 cm na té části, která bude ponořená ve vodě.
  • Nebo namočíme ponořenou část stonku na několik vteřin do vroucí vody.

Vodu ve váze doplníme přípravkem pro řezané rostliny a na šeříku necháme jen málo listů.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
5 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Nejlépe hodnocené
Inline Feedbacks
View all comments

Dá se již cca 2m šeřík přesadit nebo je spíše pravdepodobnost, že by to nepřežil? Děkuji.

Až shodí listy, můžete kopat. Ale seřežte ho minimálně na polovinu, nechejte mu jen polovinu výhonů.
… on dvoumetrový šeřík může být pětiletý i padesátiletý. První snese přesazení bez větších problémů, druhý hůř. Ale šeříky dobře regenerují. Snažte se nechat mu pár ne moc poničených kořenů, otřepané konce zařízněte na čistý řez, prostě jako u ovocných stromů.

Jednou jedinkrát jsem šeřík ostříhal po odkvětu (kvůli tvorbě plodů). Další sezónu nekvetl skoro vůbec. Od té doby to nedělám a rok co rok je květy obalen 😉

Zakládala jsem novou zahradu a mezi ostatními zakoupila i žlutý šeřík, je na slunném místě, ale bohužel i na tvaru a množství listů je zřejmé že se mu nedaří…….může za to letošní deštivé počasí a jak zjednat nápravu?

Nezlobte se, ale z dotazu nevyplývá ani to jestli máte zahradu v ČR.
Ani slovo o přípravě k výsadbě, podmínkách (navážka?, jíl?,písčito?…)
Ani slovo jestli byl z kontejneru nebo prostokořenné sazenice, jestli to byl odkopek nebo roubovanec (na semenáči?, na ligustru?), jak jste ho hnojili, jestli jestli ho vysadili za rýč, nebo mu udělali jámu, kterou jste naplnili něčím lepším…
Z vlastních zkušeností mohu napsat, že žluté šeříky neměly v řadě ostatních barev nějaké problémy, rostly jako ostatní, na počasí a hnojení také reagovaly stejně, neměly problém s počasím jaké je teď (v podstatě před časem vcelku běžná medardovská situace), jen snad před rokem 90 a pak v několika zimách, kdy klesla teplota opakovaně pod -20 °C hůře na jaře startovaly.

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

10. 11. 2024

Hortenzie na podzim neřežeme, lépe tak odolají mrazu

Rostlinu chráníme před mrazy dobrým kompostem, vyšší vrstvou listí, chvojím nebo prodyšnou netkanou textilií. Keř na podzim neořezáváme, protože tak zůstane odolnější vůči mrazu.

zobrazit další rady a tipy
5
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x