Jabloň v Machovské Lhotě se uchází o titul Evropský strom roku 2021

9. 2. 2021

Jabloň tří generací, tak říkají v Machovské Lhotě na Náchodsku stromu odrůdy Blenheimská reneta. Sedm desítek let dělá společnost hostům zahrádky tamního hostince.

Loni na podzim machovská jablůňka zvítězila v republikové anketě Strom roku a postoupila do evropského kola hlasování o titul Evropský strom roku 2021.

Machovská jabloň Stromem roku 2020

Jabloň u Lidmanů v Machovské Lhotě se jako první ovocný druh stala v Česku Stromem roku; foto Nadace Partnerství

Mezi pozoruhodnými, často mnohem staršími dřevinami z různých koutů země zaujal ovocný strom nejvíc. Nejspíš i díky oblibě jabloní v našich zahradách a faktu, že si takového stromu mnozí velmi vážíme.

Machovská jablůňka roste na zahrádce hospody U Lidmanů v kouzelném kraji Náchodska na česko-polské hranici pod stolovými horami Borem a Hejšovinou. Pod korunou jabloně se setkávají místní i výletníci. V zimě běžkaři, v létě cyklisté a turisté.

Blenheimská reneta v Machově, strom roku 2020

Jabloň v Machově, foto Mirka Soldánová

Jabloň byla svědkem mnoha svateb a vyslechla bezpočet příběhů, jak o nich hosté vyprávěli bezmála tři čtvrtě století.

Nyní se rozhoduje o tom, kolik příznivců si Blenheimská reneta najde na starém kontinentě. Může hrát roli, že tato odrůda pochází z místa známého historicky významným anglickým venkovským sídlem? Blenheimský palác u městečka Woodstock v hrabství Oxfordshire je mj. rodištěm někdejšího ministerského předsedy Winstona Churchilla. Také odrůdy jabloní se mohou pyšnit pozoruhodnými příběhy.

chci hlasovat

Hlasování probíhá do 28. února 2021 na webových stránkách Evropský strom roku. Z jednoho e-mailu můžete poslat zdarma vždy jeden hlas.

Zdroj Mirka Soldánová, MAS Stolové hory

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

1. 12. 2023

Prosinec pouští do zahrady zimu: „Račte vstoupit, madam“

Poslední měsíc roku, necelých 50 hodin průměrného slunečního svitu čili asi 2 % celoročního úhrnu, teplota půdy směřuje pod nulu. Ale také slunovrat, Vánoce, někdy i na sněhu.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x