Strom roku 2020: Na podzim plody rodí, co do štrúdlu se hodí

25. 10. 2020

Pozoruhodná písnička vznikla v průběhu 19. ročníku soutěžní ankety Strom roku. Pořádá ji Nadace Partnerství a pořadí vybraných finalistů určuje veřejné hlasování.

Text písně přibližuje životaběh Blenheimská renety, která sedm desítek let dává tvář zahrádce hostince u Lidmanů v Machovské Lhotě na Náchodsku. Zmiňuje i to, že jabloň vzešla z roubu své předchůdkyně, která na stejném místě naslouchala štamgastům už za dob první Československé republiky.

Machovská jabloň Stromem roku 2020

Jabloň u Lidmanů v Machovské Lhotě se jako první ovocný druh stala v Česku Stromem roku a to i díky písní Jablůňka machovská

 

Na machovské jabloni jako by bylo vidět, že si díky svému věku vyslechla mnoho lidských příběhů. Snad i proto korunu rozprostřela doširoka tak, aby tu byla pro všechny hosty.

Není vlastně divu, že se Machovští rozhodli své jablůňce poděkovat. Místní akční skupina Stolové hory nominovala v květnu roku 2020 jabloň u Lidmanů do soutěže Strom roku. V anketě se sešlo 54 tipů z celého Česka, jabloň postoupila mezi tucet finalistů do veřejného hlasování.

Blenheimská reneta v Machově, strom roku 2020

…Na jaře nebo v létě, vždy k odpočinku zve tě jablůňka machovská, jablůňka machovská. Na podzim plody rodí, co do štrúdlu se hodí, dobrota obrovská, dobrota obrovská…; foto Mirka Soldánová

Porotu zaujalo přihlášení ovocného stromu, ale byli to především ti, kdo v Machově a okolí žijí, kteří nic neponechali náhodě. Jabloň podpořili v soutěži mj. místní školáci i předškoláci, zahrádkáři, současný majitel restaurace U Lidmanů i syn původního majitele Jaroslav.

Jabloň se objevila na facebooku, dozvěděli se o ní návštěvníci výstav i svatebčané v restauraci. Místní ji představili na náměstích v Náchodě, Hronově a Polici nad Metují, došlo i na štrúdl z jablek renety.

Sympatická kampaň za hlasy pro sedmdesátiletou jabloň probíhala v kraji rozmanité, bohaté a chráněné přírody. Symbolická je i skutečnost, že jde o velmi starou odrůdu. U Blenheimská renety se uvádí anglický původ. Vznikla jako nahodilý semenáč ve Woodstocku v hrabství Oxfordshire. Informace o době vzniku se liší, uvádí se rok 1740, ale také počátek 19. století. Pojmenování odrůdy obsahuje místní správní jméno obce – tzv. civilní farnosti – Blenheim.

Strom roku 2020 jabloň v Machově

Sedmdesátiletá machovská jabloň

  • Hvězdou se ovšem machovská jabloň stala v písničce Jablůňka machovská s textem Michaely Rejchrtové. Nazpívala ji skupina Damtrio – Helena Rubáčková, Míla Vernerová, Lenka Jurigová – na melodii písně Jonatán od skupiny Hop Trop (Jaroslav Samson Lenk, Jaromír Vondra, Ladislav Kučera).

Machovská jablůňka se stala šampiónkou – Stromem roku 2020. Ve veřejném hlasování, které trvalo od léta do podzimu, získala 2191 hlasů z 5853 zaslaných. Hlasovalo se prostřednictvím DMS v hodnotě 30 Kč. Vybraná částka je určena na výsadbu a na arboristické ošetření stromů, které to potřebují.

Jabloň, pod níž sedávají hosté restaurxace, se stala Stromem roku 2020

Pod jabloní v Machově jistě hrálo mnoho muzikantů

Zdroj a foto Nadace Partnerství
Píseň jsme publikovali s laskavým svolením tvůrců.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 7. 2024

Co dělat v zahradě proti padlí na okrasných rostlinách

Vysoké denní teploty a chladno v noci podporují rozvoj padlí. Najdeme ho na listech růže, hortenzie, šeříku, tavolníku, dřišťálu, mahonie, hlohyně a dalších. Rozvoj infekce zastaví včasný chemický zásah.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x