Rychlení jarních cibulovin pro zimní květy: hyacint, narcis…

10. 9. 2022

Koho by za pošmourných zimních dnů nepotěšily krásné květy jarních cibulovin. Celkem snadno toho dosáhneme, jen je třeba dobře vybrat druh.

Ukážeme si na příkladech, jak kterou cibulovinu přivést do květu.

Hyacint pokvete za čtyři měsíce

Hyacint se dá rychlit velice dobře. Rychlení těchto cibulovin trvá asi čtyři měsíce bez ohledu na termín.

Cibule sázíme na přelomu září a října do květináčů tak, aby třetina vyčnívala ze zeminy. Mírně zalijeme a ponecháme nejraději ve fóliovníku, nebo v hlubším pařeništi. Není třeba se obávat mrazíků, ba právě naopak.

Příprava k rychlení cibulovin v květináči

Začátkem podzimu připravíme jarní cibuloviny k rychlení

Nízké teploty přispějí ke snadnějšímu vykvétání cibulovin. V případě, že hrozí větší mrazy, umístíme květináče s hyacinty či jinými cibulovinami do vyvezeného pařeniště, kde je zakryjeme vrstvou suchého listí. V tomto prostředí zůstávají zasazené cibule asi tři měsíce. Z této zakládky květináče během ledna přemístíme do vytápěného skleníku nebo na okenní parapet v bytě.

  • Z cibule poměrně brzy vyraší listy a mezi nimi se objeví poupata květů. V té době je vhodné snížit trochu teplotu, ale rostliny ponechat stále na světle.

V době, kdy se poupata začnou vybarvovat, použijeme květináče s cibulemi jako okrasný prvek do interiéru, nebo je darujeme. Po rozkvětu provoní celý byt.

Začátkem podzimu se můžeme pustit do rychlení jarních cibulovin. Hyacinty pokvetou v zimě.

Hyacinty na parapetu vyrašily

Péče po odkvětu cibulovin

Po odkvětu umístíme rostliny do chladnější a světlé místnosti. Okamžitě je přihnojíme. Hnojení cibulovin pak ještě několikrát zopakujeme. (Používám rozpustný Kristalon na plody a květy.)

Po nástupu jara rostlinu i s květináčem zapustíme na stinné místo a po otužení květináč zalijeme a rostlinu s kořenovým balem přesadíme na stálé stanoviště, opět zalijeme a mírně pohnojíme, aby rostlina úspěšně dokončila vegetaci. Příští rok bude sice kvetení slabší, ale při dobré péči se rostlina velice brzy zotaví a můžeme se po další roky těšit z jejich květů.

Dobrou zkušenost jsem získal s odrůdami hyacintu Anne Marie, Jan Bos, Gipsy Queen, Marconi s temně růžovou barvou květů, která je v sortimentu odrůd více než sto let. Zcela bezproblémově roste. Další vhodnou odrůdou je Carnegie.

Rychlené narcisy v květináčích začínají kvést

Kvete první narcis

Krokusy a modřence

Podobným způsobem rychlíme i drobné jarní cibuloviny, jako jsou krokusy, různé druhy a barvy modřenců.

Za velice efektní považuji odrůdu krokusu Black Madona a zvláště drobnokvěté modřence Muscari azureum a Muscari album a zvláště pak dvoubarevná odrůda Muscari armeniacum Valerie Finnis.

Půvaby jarních cibulovin krášlí interiér

Krokusy nachové a žluté vypěstované v květináčích; foto Shutterstock

Kosatce a narcisy, tipy na odrůdy cibulovin

Velice exoticky působivé květy mají rychlené cibulovité irisy (Iris hollandica) odrůdy Natascha, zvláště pak jako malá orchidej působí rarita Katharine Hodgkin. Velice pěkný je též žlutokvětý kosatec Danfordové (Iris danfordiae).

S oblibou rychlím i velkokvěté trubkovité narcisy, které vysazuji do hlubších truhlíků a podobným způsobem jako předchozí je uložím k zakořeňování. Po vyjmutí ze zakládky a umístění v temperovaném skleníku používám květy pro řez. Není na škodu rašící stvoly přivázat k proutkům, aby se květy pod svou vahou neohýbaly.

Kosatce a modřence v květináči, řezané narcisy z rychlení

Kosatec, narcis a modřenec: Jarní cibuloviny mohou vykvést už v zimě

Dříve se pěstovala především žlutokvětá odrůda Carlton (ta je úplný nezmar), bělokvětá Ice Follies. Na trhu stále přibývají zajímavé odrůdy narcisů s velikými květy. V minulosti jsem vyzkoušel například Dutch Master, Gigantic Star, Las Vegas, Gold Digger, Sint Victor, Royal Dutch.

Rychlení tulipánů bývá obtížné

Možná, že byste si rádi vyzkoušeli rychlení tulipánů. Moc bych vám to nedoporučoval. Museli byste si k tomu obstarat tzv. preparované cibule, tj. vhodně tepelně ošetřené, které umožní vypěstovat pěkné rychlené květy. Náhodně se to ovšem může podařit. Například z velkých cibulí sklizených ze zahradního záhonu.

Foto Shutterstock

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

12. 4. 2024

V dubnu vysazujeme popínavé okrasné dřeviny

Duben je hlavním obdobím výsadby všech popínavých dřevin, které jsou na trhu k zakoupení s hrnkovým balem. Tyto liány jsou důležitou skupinou rostlin pro výzdobu zahrad – zdí, stěn, loubí, pergol, konstrukcí, plotů, kmenů stromů a dalších míst.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x