Preparace cibulí aneb rychlené cibuloviny pro vánoční kvetení

28. 11. 2019

Cibuloviny mohou kvést také o Vánocích. K tomu je však zapotřebí cibule preparovat, tj. tepelně ošetřit. Pokud takto připravené cibule nemáme, můžeme květiny vybídnout ke kvetení podobně.

Preparaci nahradíme tím, že cibulky zasazené v květináčcích necháme přemrznout. Umístíme je do zahrady, aby byly vystaveny mrazu. Nejlépe se k tomu osvědčily původní druhy drobnějších cibulovin. V bezmrazých obdobích je pravidelně zaléváme a také dbáme na jejich ochranu před hlodavci.

Cibuloviny potěší také o Vánocích

Foto Pixabay, Kateřina Vulcová

Kdy přemístit cibuloviny do tepla

Už koncem listopadu můžeme do interiéru přenést první květináčky s těmi cibulkami, u kterých je vidět rašící puk, případně květ. Aby během adventu vykvetly, hodí se je umístit i s květináčem do truhlíku na světlé místo okenního parapetu apod.

Pozdějšího kvetení cibulovin můžeme dosáhnout, když cibulky umístíme do pařeniště nebo skleníku, zapustíme je do země a přikryjeme vrstvou mulče a listí.Vyzvedneme je, až když je budeme potřebovat, a podsypeme slabou vrstvou písku.

Poslechněte si, co udělat s odkvetlými cibulovinami v zimě. Posluchačům Českého rozhlasu radí Ivan Dvořák z Českého zahrádkářského svazu.

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

18. 4. 2024

Dubnové sečení, výsev a dosetí trávníku

Během dubna je již nutné první sečení, sekejte hodně nízko, podpoříte tím odnožování trav. Můžete začít i s přihnojováním, ale – na jaře mají traviny obrovskou růstovou sílu, ke které jim pomáhají uložené zásobní látky. Přirozené živiny vystačí zhruba do června.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x