Pozdní výsadby trvalek a jejich úskalí

30. 10. 2023

Je konec října či začátek listopadu ještě vhodný na výsadby trvalek? Nebylo by lepší, abychom tuto činnost odsunuli a počkali až na jaro?

V některých případech by se dalo parafrázovat jedno přísloví: „Tak dlouho se čeká s výsadbou, až je na ní pozdě“. Totiž v místech, kde není možnost zálivky, začíná období výsadby až teď, kdy srážková voda začíná sytit alespoň vrchní vrstvu země v záhonech. Dík malému výparu se voda v půdě udrží.

Pokud ještě použijeme mulč na zakrytí výsadby, jsme na dobré cestě k tomu, aby trvalky a další rostliny z kontejnerů začaly kořenit, nasávat vodu a solidně přezimovat.

Trvalkový záhon

Kvalitní kořeny jsou základem úspěchu podzimní výsadby

Jak je to tedy s pozdní výsadbou. Je vhodná, nebo ne? V některých případech ano, v některých už ne. Letošní počasí výsadbě přeje a podle předpovědi bude ještě přát. A pro podzimní výsadby jsou nutné dvě podmínky:

  • dostatek vody v půdě
  • zda mají rostliny kořeny, které se mohou zapojit do zakořenění.

Výsadby a péče o rostliny bez aktivních kořenů

Pokud zakoupíme hrnkové sazenice tam, kde je mají postavené na netkané textilii nebo na tkané plastové podložce, musíme někdy značně zabrat, abychom oddělili kontejnery od podkladu. Tím je ale prakticky připravíme o všechny aktivní kořeny, které prorostly ven.

Když rostlinu konečně vytáhneme z kontejneru, mívá obyčejně kořeny prorostlé do okraje nádoby zevnitř. Kořeny tak tvoří špatně rozdělitelnou spleť, ze které se těžko vymotávají. Trochu si můžeme pomoct rozmělněním balu, které je žádoucí.

Pro zdárné kořenění potřebují rostliny dostatek vody a relativně vysoké teploty půdy pro hojení ran, které na kořenové soustavě vznikly. Nehojící se kořeny jsou totiž branou pro vstup různých hnilob, houbových a bakteriálních chorob. U takových sazenic je už pak dosti pozdě.

Obecně bychom udělali lépe, pokud je necháme v kontejneru a vysadíme je až na jaře. A nebo s koupí počkáme až na jaro. S prodlužujícím se dnem a díky stoupajícím teplotám se hojení a ujímání oproti podzimu zkracuje.

Zakoupení rostlin v létě

Velmi často jsou sazenice vysazené v univerzálním rašelinovém substrátu, což také není ideální. Respektive se takové sazenice ujímají v záhonech s rašelinou, ale hůře už v místech, kde je zemina převážně minerální.

Podzimní výsadba

Substrát pro mnohé skalničky

Rašelina totiž mění objem při vysychání substrátů. Proto takové sazenice jemně vyprostíme z rašeliny a nahradíme tento substrát směsí zeminy a rašeliny v poměru třeba 1 : 10, kdy větší podíl je místní zemina.

Nejhorší je, když necháme takový substrát u skalniček, které dáváme do propustného, z větší části kamínky a pískem tvořeného substrátu. Když přineseme takové rostliny v létě, nebo na začátku podzimu domů, měli bychom je hned ošetřit. To znamená, že jim dopřejeme jiný substrát, do kterého lépe zakoření a až pak je vysadíme. Neuděláme chybu, pokud substrát vyměníme i jen 14 dnů před samotnou výsadbou, než abychom nechali sazenici v rašelině.

A jaký je ideální způsob výsadby?

Mnohem lepší situace je při pěstování a hrnkování sadby do kompostů s vysokým podílem minerálního podílu. Z takové zeminy se nám i v případě, že je kontejner zevnitř zarostlý, jednotlivé kořeny mnohem lépe uvolňují. Jakmile je uvolníme a rostlinu vysadíme, začínají fungovat, růst do okolí.

Zdravé sazenice na podzimní výsadbu

Rostlina vytažení z písečného lože

Ještě lepší je, když jsou kontejnery umístěné ne na fólii, ale na vrstvě písku. Kořeny, které prorůstají do písku po přesazení, hned začínají plnit svou funkci. Zejména pokud jsou v kontejnerech, které mají naspodu větší otvory. Těmi se kořeny snadno a bez poškození protáhnou.

V případě kvalitních sazenic s kořeny není ani teď pozdě na jejich výsadbu. Prakticky se pro ně změní jen málo. Kořeny z písku se octnou v zemině, kde si budou moct okamžitě hledat svůj prostor a živiny v půdě.

Zdravé sazenice na podzimní výsadbu

Kořeny třapatkovek prorůstající do písku většími otvory ve dně květináče

Foto autor

 

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x