Krásné růže z Dunajské Stredy vynikají jemnými tvary i odstíny

16. 6. 2022

Růže z Dunajské Stredy vyšlechtěné Szilvesztrem Gyõrym znají mnozí čeští obdivovatelé růží. Mají jedinečné květy, zajímavá jsou jména odrůd.

Šlechtění růží Szilvesztra Gyõryho dokládá, že velké znalosti, pozorovací talent, dlouholetá zkušenost a trpělivost opravdu růže přináší. Množství odrůd, které vznikly pod rukama šlechtitele, už dávno přesáhlo stovku. Jde hlavně o odrůdy ze skupiny miniaturních růží, ale najdou se mezi nimi i jinak specifické.

Tyto odrůdy růží uvítají především ctitelé návratu k přírodě v podobě jemných barev i tvarů.

Jména růží ukazují na velmi široké kulturní, historické a zeměpisné znalosti šlechtitele. Jsou totiž v češtině, slovenštině, maďarštině i v jiných jazycích.

Růže z Dunajské Stredy, které stojí za to poznat

Cantata Profana

Dostala jméno po skladbě maďarského hudebníka Bély Bartóka (1881–1945). Tato sadová růže pochází z roku 2013. Dorůstá výšky asi 1,2 m. Květ je svítivě červeně-růžový pouze s pěti plátky, čímž navozuje dojem divoké růže. Průměr květu je ovšem 9 cm.

Ciocärlia, skřivánčí růže z Dunajské Stredy

Toto pojmenování vzniklo z maďarštiny a dá se přeložit jako skřivánek. Szilveszter Gyõry vyšlechtil odrůdu roku 2008. Můžeme ji zařadit mezi polyantky nebo také mezi miniaturní růže, ačkoliv dorůstá někdy až do 70cm výšky. Upoutá neobyčejně bohatým kvetením. Květy jsou jen 4 cm velké, sytě růžové až fialové s bílým středem.

Egresus Aurum

Jméno růže znamená zlaté střetnutí. V tomto případě šlo o sraz maturantů. Růže je čajohybrid s volně plným květem o velikosti 9 cm. Barva je výrazně zlatá. Rostlina dorůstá výšky asi 70 cm. Odrůda byla vyšlechtěna v roce 2005.

Růže z Dunajské Stredy: Egresus Aurum jde čajohybrid

Do skupiny čajohybridů patří odrůda Egresus Aurum

Eperyes

Jde o středověké jméno rodné obce šlechtitele, nyní Jahodná. Miniaturní růže vyšlechtěná roku 2003, kterou též můžeme zařadit do skupiny nízkých polyantek, dosahuje maximální výšky 60 cm. Květy velké 4 cm jsou sytě červeně-růžové barvy. Také poupata si zachovávají tento barevný tón.

Růže Eperyes má květy sytě červeně růžové barvy, foto J. Žlebčík

Mezi miniaturní růže řadíme odrůdu Eperyes

Györy Mama

Patří mezi polyantky a dosahuje výšky 60 cm. Velmi ojedinělé mezi růžemi jsou květy se zvlněnými korunními plátky. Navíc jsou tyto jen 4 cm velké květy výrazně temně červené se žlutými prašníky. Růže byla novinkou roku 2010.

Neti

Odrůda byl pojmenována po Neti Sándorovi, význačném cikánském primášovi (1922–2004) ze Sedmihradska. Odrůda byla vyšlechtěna roku 2007. Polyantka asi 70 cm vysoká s květy velkými 4 cm má světle žlutou barvu, která se v průběhu kvetení mění na bílou. Ve volném středu květu vynikají prašníky.

Praha 89, sadová růže z Dunajské Stredy

Rokem vzniku této růže je 2009. Na rozdíl od předešlých odrůd je podstatně větších tvarů, dorůstá asi 160 cm. Řadí se mezi růže sadové, přičemž při pečlivém přivazování se dá použít jako nižší pnoucí odrůda. Vonný květ s hustě složenými plátky má velmi světlou, růžově naoranžovělou barvu a velikost asi 8 cm.

Praha 89

Od roku 2009 najdeme mezi sadovými růžemi také odrůdu Praha 89

Sedmikráska, jiná růže z Dunajské Stredy

Pouze asi 40 cm velký keřík bývá obalen bílými jednoduchými květy. Rostlina růži příliš nepřipomíná, protože je opravdu jedinečnou miniaturou. Dostala tedy velmi výstižné jméno. Bílé květy mají průměr jen 2 cm. Odrůdu vyšlechtil v roce 2005.

Růže z Dunajské Stredy: Sedmikráska je keříková miniaturní růže, foto J. Žlebčík

Sedmikráska je opravdovou miniaturou

Sitno

Odrůda patří mezi sadové růže a dorůstá výšky asi 2 m. Pokud ji vyvážeme k opoře, bude pak je ještě vyšší. Byla vyšlechtěna roku 2007. Květy jsou asi 4 cm velké v přebohatých květenstvích. Barva bývá sytě nafialověle růžová, při dokvétání je světlejší. Zvláštností je bohatá násada kulatých sotva centimetr velkých šípků, které na keři vytrvají dlouho do mrazů.

Tyrnavieta

Tato voňavá růže nese historické jméno Trnavy. Szilveszter Gyõry vyšlechtil odrůdu roku 2013. Tyrnavieta patří mezi růže stolisté. Kvete tedy jen na počátku léta. Keř dorůstá do dvou metrů. Růžově fialová barva korunních plátků je na jejich rubu kombinována se světle růžovou. Silně vonný květ je velký asi 9 cm.

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 4. 2024

Zelenina, bylinky a koření v dubnových výsevech a výsadbách

Do volné půdy vyséváme kořenovou, listovou i košťálovou zeleninu, kterou jsme ven v této sezoně zatím neseli. Vedle toho opakovaně vyséváme zahradní řeřichu, špenát, ředkvičky, saláty a další.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x