Krásně kvete a má výrazné plody: Líčidlo, nebo líčivka?

9. 4. 2020

Roste v zahradách i parcích a také patří do seznamu invazivních rostlin, které vyžadují zvláštní zacházení a pozornost. Líčivka.

Nejasnosti kolem této rostliny působí i to, že si ji laici a mnohdy i odborníci pletou s její blízce příbuznou. Takže je načase vše uvést na pravou míru, vše dopodrobna vylíčit.

Pochází z jihovýchodní Asie

Čím dál častěji se objevuje v tuzemské přírodě statná, vytrvalá bylina, která nás na sklonku léta upoutá tmavými, modročernými plody. Abychom byli přesní, jedná se o souplodí osmi peckoviček.

Líčivka jedlá

Nikým nesázená líčivka jedlá v soukromé zahradě

Líčivka z Asie

Rostlina se jmenuje podle Květeny ČR líčivka jedlá (Sarcoca esculenta, nebo také Phytolacca esculenta) a přicestovala do Evropy z jihovýchodní Asie. Vyskytuje se na území od Pákistánu až po Japonsko. Na území dnešního Česka se rostlina objevuje od 30. let 20. století, a zvláště v teplejších oblastech zplaňuje.

Drobné květy jsou uspořádány v hroznech. Líčivka má mohutné kořeny, široce vejčité listy a kvete bíle. Plody obsahují barviva, která se využívala k dobarvování vína i jako barvivo v potravinářství.

V domovině líčivky jsou listy a kořeny používány jako léčivá rostlina, z mladých listů se připravuje špenát. Semena líčivky roznášejí ptáci, kteří se živí jejími plody. Plody obsahují malé množství toxických saponinů, které mohou být jedovaté pro savce, ptákům však neškodí.

Líčidlo z Ameriky

Asijská líčivka bývá zaměňována s příbuznou z východní části Severní Ameriky – líčidlem americkým (Phytolacca americana).

Tyto dvě rostliny lze však spolehlivě odlišit podle plodu.

Líčidlo má totiž plod nedělený, je to celistvá modročerná bobule. Plody se používaly také jako barvivo, nejen v potravinářském průmyslu, ale také k barvení textilií. Čerstvé i sušené plody se užívaly v lidovém léčitelství. Líčidlo americké se do Evropy dostalo samozřejmě až po objevení Ameriky.

Líčivka jedlá

Souplodí líčivky jedlé

S pěstováním líčidla nebo přinejmenším s jeho užíváním je spojen velmi zajímavý archeologický nález. Semeno líčidla amerického bylo nalezeno v odpadní štole před Arcibiskupským palácem v Praze na Hradčanském náměstí.

Je to první objev tohoto druhu ve střední Evropě. Semeno bylo datováno do konce 16. nebo do průběhu 17. století. Líčidlo americké se tedy na území Čech objevuje bezmála čtyři sta let! Dnes často zplaňuje ve vinařských oblastech jižní a střední Evropy.

  • Trochu zmatku při identifikaci přináší i nejednotné názvosloví, protože někdy jsou obě rostliny řazeny do rodu líčidlo – jedno je asijské, druhé americké, jedno má složené plodenství, druhé jednoduchou bobuli.

Jindy je asijský druh chápán jako jeden ze sedmi druhů samostatného rodu a ten je česky nazýván líčivka. Autorem tohoto popisu je významný český botanik Vladimír Skalický, ale popis nebyl všeobecně přijat. Takže se dnes v botanické literatuře setkáte spíše se zařazením obou zmíněných rostlin do rodu líčidlo, Phytolacca.

Foto autorka

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

26. 4. 2024

Jaro vytoužené, ale i obávané kvůli alergii na pyl

Zejména jarní období, na které se všichni tolik těšíme, může být pro alergiky obdobím opačně vnímaným. Senná rýma se vyskytuje u citlivých osob od předjaří do časného podzimu. Příčinou je pyl poletující v ovzduší  těchto dřevin (pravidelné pylové …

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x