Florentské ocenění Zlatý Florin za kosatce získal český šlechtitel

30. 5. 2019

Historie italské soutěže Concorso Internazionalle dell’Iris se píše od roku 1954. K vítězným kosatcům od jara 2019 patří kultivar Chachar Zdeňka Seidla.

Florentská kosatcová soutěž se koná ve spolupráci města Florencie a Italské kosatcové společnosti. Letos proběhl její 61. ročník. Porotci tentokrát hodnotili kosatce vysazené do soutěžních políček v roce 2016. Jsou součástí zahrady umístěné nad řekou Arno. Na svahu nad zahradou se z náměstí Piazzale Michelangelo turisté těší z výhledů na historické město. Právě v takovém prostředí zvítězil kosatec Chachar pěstitele a šlechtitele z Hlučína.

Kosatec Chachar

Za kosatec Chachar získal Zdeněk Seidl ocenění Zlatý Florin 2019

„U vchodu do zahrady jsou vysázeny vítězné kosatce. Jedním z nich býval i kosatec Libon vyšlechtěný zesnulým Vojtěchem Šmídem, jenž zde zvítězil v roce 1985. Bohužel tento kosatec ve Florencii uhynul,“ připomíná Zdeněk Seidl.

„Měl jsem tu čest být ve Florencii celkem třikrát členem hodnotící komise. Také na jiných soutěžích v Evropě. To mi umožnilo se seznámit s tím, jaké parametry musí mít kvalitní zahradní kosatec. Začíná to výběrem rodičů, pokračuje selekcí, kde je třeba být tvrdý a nekompromisní. To je to nejobtížnější, protože vztah k ‚dětem’ bývá obvykle sentimentální.

Občas se to povede. Chachar byl po svém vítězství v Paříži v roce 2017 znovu oceněn v roce 2019 ve Florencii. Do první desítky kosatců se dostaly i další tři kosatce: dva semenáče (E06.05 a E21.07) a odrůda Hrom A Blesk, která byla navíc oceněna jako nejlepší raný kosatec.

 

Jsem rád, že se vítězný kosatec z Česka objeví na záhoně, kde už dnes bohužel chybí kosatec pana Vojtěcha Šmída. Snad tam Chachar vydrží déle, aby dělal čest svému jménu.“

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

23. 4. 2024

Zelenina, bylinky a koření v dubnových výsevech a výsadbách

Do volné půdy vyséváme kořenovou, listovou i košťálovou zeleninu, kterou jsme ven v této sezoně zatím neseli. Vedle toho opakovaně vyséváme zahradní řeřichu, špenát, ředkvičky, saláty a další.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x