Jak jsem odtroubil trampotám andělských trumpet

17. 10. 2019

Krása andělských trumpet přitahuje. Vzrůst, velké vejčité listy a především volně visící, pohádkově tvarované květy s opojnou vůní.

Voní ve večerních hodinách od července až do pozdního podzimu. Ve své domovině v Jižní Americe dorůstají výšky pět metrů i více. V českých podmínkách přibližně dvou metrů. Není divu, že se durmanovce (Brugmansia) staly ozdobou teras a zákoutí.

Aby  andělské trumpety všechny své přednosti daly světu na odiv, nechají se pěstitelem hýčkat. Podělím se s vámi o své zkušenosti s těmito krasavci.

Jarní seznámení

Před lety na jaře jsem v marketu zakoupil své první durmanovce v plastových kontejnerech. Bylo jich jedenadvacet. Doma jsem je přesadil do květináčů  (objem 30 l) s vyšším podtáckem do směsi z ½ běžného substrátu pro balkonové rostliny a ½ vlastní zeminy z kompostu.

Protože už nehrozily mrazíky, na které je rostlina citlivá, umístil jsem květináče ven na jihovýchodní stranu domu do závětří. Brugmansiím, jak se jim říká i česky, neprospívá silné povětří ani odpolední úmorné slunce. Při své velikosti jsou křehké a také hladové.

Proč hladové?  Zakoupené rostliny byly asi 40 cm vysoké. Aby mohly vykvést, musí během dvou měsíců vyrůst do své zralosti. Začátkem července dosáhly výšky 1 metru a na koncích větví v paždí listů se začaly objevovat první 1 cm velká podlouhlá pouzdra budoucích trunmpet. To byla pro mne první radost po každodenní zálivce dešťovou vodou s hnojivem pro balkonové rostliny.

Durmanovce, radosti léta i podzimu

Během léta ještě trochu povyrostly a na svých více než metrových výhonech mi nadělily až 40 krásných květů, které se neustále tvořily. Rostliny působily svěže, zdravě a jejich hlad jsem ve 30 litrovém květináči zaháněl denním zalitím podtácku do plné výše až do konce října.

Blížily se první mrazíky a nezbylo než durmanovce uklidit do bezpečí. Nesehnal jsem žádné bližší informace, tak jsem je dal v plné velikosti i s olistěním a zbylými květy do světlé nevytápěné místnosti spolu s muškáty a ostatními choulostivkami. V době zimních mrazů tam bývá kolem 10 °C.

Zimní odpočinek a jarní hrůza

Zálivku jsem podstatně snížil. Bujarý růst se zastavil a zdálo se, že je vše v pořádku. Během zimy staré listy opadaly a v předjaří se začaly objevovat nové násady olistění, avšak bledé neduživé a obalené mšicemi. Hrůza!

Po zmrzlých jsem durmanovce vrátil ven před dům. Výsledek byl žalostný. Staré větve trčely mezi novými neduživými výhony, které jen symbolicky kvetly. Paráda se nekonala a během další zimy jsem o rostliny přišel. Další neúspěšné pokusy z následujících let nebudu líčit. Skoro jsem na trumpety zanevřel. Čas naštěstí léčí, a tak jsem si je opět koupil.

Květy mých trumpet

Trumpety durmanovce

A snad se mi při druhém pokusu podařilo najít recept na úspěšné přezimování, které má logicky zásadní význam pro život rostliny. Ta zkušenost je prostá.

Ošklivé v zimě, nádherné v sezoně

Před zazimováním rostlině nekompromisně zkrátím všechny větve o více než ⅔ a zbavím jí veškerého olistění. Přestože pohled na ustřižené holé klacky trčící z květináče nepotěší.

Zeminu pak udržuji jen nepatrně vlhkou, aby durmanovce, které nemají žádnou odpařovací plochu (listy) nezahnily. Mšice se nevyskytují a na jaře se na holých větvích objeví nový život. Výsledek vidíte na fotografiích.

Mám opět radost, i když boj se škůdci, kterým chutnají jedovaté listy, nekončí. Trumpety trpí spoustou chorob, na některé není zatím lék, ale při patřičné péči se tyto rostliny pěstiteli odmění nenapodobitelnou krásou a opojně vábivou vůní!

Foto autor

Přihlášení k odběru komentářů
Upozornit na
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Mějte ze zahrady radost

2v1: tipy na zahradu i do kuchyně

časopis Zahrádkář 4/2024 předplatit →darovat předplatné →

Kalendárium

13. 4. 2024

Duben je příznivým měsícem pro výsadbu trvalek

Po 5–10 letech podle druhu ustávají trvalky ve vývoji a růstu. Proto je dobré jejich zmlazení a případné rozmnožení. Dělení provádíme v době, kterou určí termín kvetení toho či onoho druhu: před rašením, po odkvětu nebo časně na podzim. Rozmnožit je můžeme i odkopky.

zobrazit další rady a tipy
0
Oceníme váš názor či připomínku. Komentujte.x